Penrith punish rusty Roosters
11 hours ago | Aidan Edgecomb
Cabramatta have retained the Cup title in the Cabramatta 9's after a feverish day of competition at New Era Stadium on Saturday.
The Ozzy Cooks stepped up to claim the Trophy (second place) title, while the third place group (Plate) final went to Samoa.
Andrew Taranto was on the scene for the full day's action. All the results are below.
Concord Burwood Wolves 32 def West Papua 20
Latin Heat 44 def New Zealand Tigers 8
Cabramatta Blue 38 def Fiji Australia 12
Fairfield Lototaha 26 def Erina Eagles 10
Hungary 22 def Poland 16
Niue 22 def Philippines Blue 8
Indigenous 20 def Kingsgrove Colts 8
Ireland 26 def Latin Heat 0
Samoa 10 def Malta 8
Cabramatta Blue 38 def Philippines White 4
New Zealand Dragons 14 def Japan 10
Ozzy Cooks 12 def Can-Am Grizzlies 10
Africa United 10 def Philippines Blue 8
Mediterranean 44 def New Zealand Tigers 4
Cabramatta White 18 def Erina 14
Concord Burwood Wolves 22 def Indigenous 18
Can-Am Grizzlies 20 def Samoa 10
ASEAN 22 def Latin Heat 4
New Zealand Dragons 24 def Hungary 16
West Papua 16 def Kingsgrove 4
Ozzy Cooks 32 def Malta 12
Fiji Australia 28 def Philippines White 16
Mediterranean 36 def Latin Heat 20
Fairfield Lototaha 30 def Cabramatta White 14
Niue 22 def Africa United 12
Ireland 18 def ASEAN 14
Poland 26 def Japan 10
Pool A Ladder
1. Cabramatta +60
2. Australia Fiji -14
3. Philippines White -46
Pool B Ladder
1. Concord +24
2. Indigenous +4
3. Kingsgrove -12
4. West Papua Warriors -16
Pool C Ladder
1. Mediterranean +56
2. Latin Heat +18
3. NZ Tigers -76
Pool D Ladder
1. Fairfield Lolataha -+32
2. Cabramatta White -8
3. Erina Eagles -20
Pool E Ladder
1. Niue +24
2. Africa -8
3. Philippines Blue -16
Pool F Ladder
1. NZ Dragons +12
2. Poland +10
3. Hungary -2
4. Japan -20
Pool G Ladder
1. CanAM Grizzlies +12 (won 2)
2. Ozzy Cooks +18
3. Samoa -6
4. Malta -24 (out)
Pool H Ladder
1. Ireland +30
2. ASEAN +14
3. Latin Heat -44
Fourth Place Bowl winners - Kingsgrove Colts
Kingsgrove Colts 26 def Japan 22
Plate (Third Place)
West Papua 28 def Philippines White 24
Erina Eagles 20 def New Zealand Tigers 8
Hungary 28 def Philippines Blue 16
Samoa 13 def Latin Heat Dev 0
Trophy (Second Place)
Fiji Australia 28 def Indigenous 20
Cabramatta White 22 def Latin Heat Elite 4
Africa United 20 def Poland 16
Ozzy Cooks 26 def ASEAN 6
Cup (First Place)
Meditteranean def Fairfield Lototaha
Niue def New Zealand Dragons
Cabramatta Blue def Concord Burwood
Ireland def Can-Am Grizzlies
Plate (Third Place)
West Papua 30 def Erina Eagles 26
Samoa def Hungary on forfeit
Trophy (Second Place)
Cabramatta White 36 def Fiji 30
Ozzy Cooks 22 def Africa United 12
Cup (First Place)
Cabramatta Blue 18 def Mediterranean 10
Ireland 20 def Niue 12
Samoa 24 def West Papua 22
Ozzy Cooks 20 def Cabramatta White 0
Cabramatta Blue 26 def Ireland 4