2017 Rugby League World Cup squads

13612337 1039872039423416 6026950976532760315 n
Embed from Getty Images

We're compiling all the 2017 Rugby League World Cup squads in one spot as they come to hand!

The competition kicks off on Friday 27 October in Melbourne with Australia hosting England at AAMI Park.

Click here for the full draw (please note all times listed are in AEDT - NSW/VIC/TAS/ACT local)

Where a club is listed beside a player's name in the below list indicates the club they were contracted to in 2017.


Pool A

Reagan Campbell-Gillard (Panthers), Will Chambers (Storm), Boyd Cordner (Roosters, vc), Cooper Cronk (Storm), Josh Dugan (Dragons), Tyson Frizell (Dragons), Dane Gagai (Knights), Matt Gillett (Broncos), Wade Graham (Sharks), Valentine Holmes (Sharks), Ben Hunt (Broncos), Felise Kaufusi (Storm), David Klemmer (Bulldogs), Josh McGuire (Broncos), Jordan McLean (Storm), James Maloney (Sharks), Josh Mansour (Panthers), Michael Morgan (Cowboys), Cameron Munster (Storm), Billy Slater (Storm), Cameron Smith (Storm, captain), Jake Trbojevic (Sea Eagles), Tom Trbojevic (Sea Eagles), Aaron Woods (Wests Tigers)

John Bateman (Wigan), Kevin Brown (Warrington), Sam Burgess (Rabbitohs), Thomas Burgess (Rabbitohs), Ben Currie (Warrington), Luke Gale (Castleford), James Graham (Bulldogs), Ryan Hall (Leeds), Chris Heighington (Sharks), Chris Hill (Warrington), Josh Hodgson (Raiders), Jonny Lomax (St Helens), Jermaine McGillvary (Huddersfield), Mike McMeeken (Castleford), Sean O'Loughlin (Wigan), Mark Percival (St Helens), Stefan Ratchford (Warrington), James Roby (St Helens), Scott Taylor (Hull FC), Alex Walmsley (St Helens), Kallum Watkins (Leeds), Elliott Whitehead (Raiders), Gareth Widdop (Dragons), George Williams (Wigan)

Bastien Ader (Toulouse), Olivier Arnaud (SO Avignon XIII), Lucas Albert (Catalans), Jason Baitieri (Catalans), William Barthau (Toulouse), Lambert Belmas (Catalans), Julian Bousquet (Catalans), Clement Boyer (Toulouse), Damien Cardace (FC Lezignan), Nabil Djalout (Catalans), Theo Fages (St Helens), John Boudebza (Harlequins), Benjamin Garcia (Catalans), Maxime Herold (XIII Limouxin), Benjamin Jullien (Warrington), Thibault Margalet (Catalans), Anthony Maria (Toulouse), Hakim Miloudi (Doncaster), Mark Keirallah (Toulouse), Re'my Marginet (Sheffield), Roman Navarette (Catalans), Eloi Pelissier (Leigh), Mickael Rouch (XIII Limouxin), Fouad Yaha (Catalans)

  • Gadwin Springer (Castleford) was originally selected but withdrew through injury, replaced by Lambert Belmas
  • Guillaume Bonnet (SO Avignon XIII) was originally selected, but was injured in a warm-up match. Re'my Marginet replaces Bonnet.

Robbie Farah (Rabbitohs, captain), Mitchell Moses (Eels, vc), Danny Barakat (Wentworthville), Jamie Clark (Auburn), Adam Doueihi (Rabbitohs), James Elias (West Newcastle), Ahmad Ellaz (Auburn), Nick Kassis (BWSE), Andrew Kazzi (Wests Tigers), Anthony Layoun (Eels), Michael Lichaa (Bulldogs), Mitchell Mamary (Wentworthville), Bilal Maarbani (Sea Eagles), Abbas Miski (Bears), Tim Mannah (Eels), Ray Moujalli (Bulldogs), Reece Robinson, Travis Robinson (Newtown), Chris Saab (BWSE), Raymond Sabat (Lycans FC), Jaleel Seve-Derbas (Wests Tigers), Elias Sukkar (Wentworthville), Alex Twal (Wests Tigers), Jason Wehbe


Pool B

Roger Tuivasa-Sheck (Warriors), Dallin Watene Zelezniak (Panthers), Jason Nightingale (Dragons), Jordan Rapana (Raiders), Gerard Beale (Sharks), Brad Takairangi (Eels), Dean Whare (Panthers), Peta Hiku (Warrington), Shaun Johnson (Warriors), Thomas Leuluai (Wigan), Kodi Nikorima (Broncos), Te Maire Martin (Cowboys), Danny Levi (Knights), Adam Blair (Broncos, captain), Martin Taupau (Sea Eagles), Jared Waerea-Hargreaves (Roosters), Russell Packer (Dragons), Addin Fonua-Blake (Sea Eagles), Nelson Asofa-Solomona (Storm), Simon Mannering (Warriors), Kenny Bromwich (Storm), Joseph Tapine (Raiders), Isaac Liu (Roosters), Elijah Taylor (Tigers)

* Jason Taumalolo notified selectors he was not available and is opting to play for Tonga.

Frank Pritchard (Eels, captain), Bunty Afoa (Warriors), Leeson Ah Mau (Dragons), Faamanu Brown (Sharks), Herman Ese'ese (Broncos), Pita Godinet (Sea Eagles), Tim Lafai (Dragons), Joseph Leilua (Raiders), Ricky Leutele (Sharks), Sam Lisone (Warriors), Jarome Luai (Panthers), Suaia Matagi (Eels), Peter Mata'utia (Knights), Ken Maumalo (Warriors), Zane Musgrave (Rabbitohs), Josh Papalii (Raiders), Joseph Paulo (Sharks), Junior Paulo (Raiders), Ben Roberts (Castleford), Sam Tagataese (Sharks), Jazz Tevaga (Warriors), Young Tonumaipea (Storm), Frank Winterstein (Sea Eagles), Matthew Wright (Sea Eagles)

Sione Mata'utia (Knights) and Tautau Moga (Broncos) were selected initially but withdrew due to injury. Frank Winterstein and Tim Lafai were named as replacements.

Alex Walker (London), Andrew Bentley (Toulouse), Ben Hellewell (London), Ben Kavanagh (Hull KR), Brandan Wilkinson (Bradford), Callum Phillips (Workington), Dale Ferguson (Huddersfield), Danny Addy (Hull KR), Danny Brough (Huddersfield), David Scott (Batley), Frankie Mariano (Featherstone), James Bell (Warriors), Jarred Anderson (Roosters), Johnny Walker (Darlington Point), Kane Bentley (Toulouse), Kieran Moran (Hull KR), Lachlan Stein (Panthers), Lewis Tierney (Wigan), Luke Douglas (St Helens), Matthew Russell (Warrington), Oscar Thomas (Bradford), Ryan Brierley (Toronto), Sam Brooks (Featherstone), Shane Toal (Barrow)

Andrew Fifita (Sharks), Mahe Fonua (Hull FC), David Fusitu'a (Warriors), Siliva Havilli (Dragons), Ata Hingano (Warriors), Will Hopoate (Bulldogs), Konrad Hurrell (Titans), Michael Jennings (Eels), Solomone Kata (Warriors), Sione Katoa (Panthers), Samisoni Langi (Leigh), Tuimoala Lolohea (Wests Tigers), Sika Manu (Hull FC), Manu Ma'u (Eels), Sam Moa (Catalans), Ben Murdoch Masila (Salford), Joe Ofahengaue (Broncos), Tevita Pangai Junior (Broncos), Ukuma Ta'ai (Huddersfield), Sio Siua Taukieaho (Roosters), Jason Taumalolo (Cowboys), Peni Terepo (Eels), Daniel Tupou (Roosters), Manu Vatuvei (Salford)

Both Andrew Fifita (Australia) and Jason Taumalolo (NZ) withdrew from their respective first-tier nations and declared their allegiance to Tonga for the 2017 tournament.


Pools C & D

Kane Evans (Roosters), Salesi Faingaa (Eels), Jarryd Hayne (Titans), Tui Kamikamica (Storm), Viliame Kikau (Panthers), Apisai Koroisau (Sea Eagles), Joe Lovadua (Dragons), Henry Raiwalui (BWSE), Taane Milne (Dragons), Sitiveni Moceidreke (Rabbitohs), Marcelo Montoya (Bulldogs), Kevin Naiqama (Wests Tigers, captain), Ben Nakubuwai (Titans), Mikaele Ravalawa (Raiders), Junior Roqica (London), Jacob Saifiti (Knights), Ashton Sims (Warrington), Pio Seci, James Storer, Akuila Uate (Sea Eagles), Eloni Vunakece (Roosters), Suliasi Vunivalu (Storm), Etuate Bola
Travelling Reserve: Brayden Wiliame (Catalans)

Liam Finn (Wakefield, captain), Scott Grix (Wakefield), James Hasson (Wakefield), Kyle Amor (St Helens), Louie McCarthy-Scarsbrook (St Helens), Liam Kay (Toronto), Will Hope (Sheffield), James Kelly (Sheffield), Oliver Roberts (Huddersfield), Ed Chamberlain (Widnes), George King (Warrington), Joe Philbin (Warrington), Joe Keyes (Bradford), Michael McIlorum (Wigan), Jack Higginson (Wigan), Tyrone McCarthy (Salford), Michael Morgan (Bulldogs), Brad Singleton (Leeds), Anthony Mullally (Leeds), Api Pewhairangi (London), Matty Hadden (Rochdale), Shannon McDonnell (unattached), Casey Dunne (Longhorns RL), Alan McMahon (Waterford)
Travelling Reserve: Mikey Russell (Coventry)

  • Toby King (Warrington) did not travel with the named squad citing injury. He has been replaced by Michael Morgan from Canterbury Under 20's.

Daniel Alvaro (Eels), Mirco Bergamasco (Leoni), Nathan Brown (Eels), Christopher Calegari (Palau), Terry Campese (Queanbeyan), Justin Castellaro (Pride), Geole Cellurino (Saluzzo), Chris Centrone (Wyong), Mason Cerruto (Panthers), Ryan Ghietti (Pride), Gavin Hiscox (Capras), Jack Johns (Knights), Richard Lepori (Oldham), Josh Mantellato (Wyong), Mark Minichiello (captain, Hull FC), Nathan Milone (Wests Tigers), Joel Riethmuller (Pride), Brendan Santi (Wyong), James Tedesco (Wests Tigers, vc), Joe Tramontana (Bulldogs), Paul Vaughan (Dragons), Jayden Walker (Sharks), Colin Wilkie (Pride), Shannon Wakeman (Huddersfield)
Shadow players: Jake Campagnolo (Pride), Giuseppe Pagani (Lions Brescia), Ricardo Parata (Burleigh), Dean Parata (BWSE), Keiran Quabba (Townsville)

David Mead (Broncos, captain), Ase Boas (Hunters, vice-captain), Enock Maki (Hunters), Gary Lo (Sheffield), James Segeyaro (Sharks), Justin Olam (Storm), Kato Ottio (Raiders), Kurt Baptiste (Raiders), Lachlan Lam (Roosters), Luke Page (Burleigh), Moses Meninga (Hunters), Nene MacDonald (Dragons), Nixon Putt (Hunters), Paul Aiton (Catalans), Rhyse Martin (Bulldogs), Rod Griffin (Bulldogs), Stanton Albert (Hunters), Stargroth Amean (Hunters), Thompson Teteh (Redcliffe), Wartovo Puara Jnr (Hunters), Wellington Albert (Hunters), Watson Boas (Hunters), Willie Minoga (Hunters)

Jonathan Taylor Alley (Central Florida), Ryan Burroughs (Toronto), Charles ‘CJ' Cortalano (White Plains), Joseph Eichner (Toronto), Bureta Faraimo (Warriors), Gabriel Farley (Philadelphia), Kristian Freed (White Plains), Daniel Howard (Wentworthville), Stephen Howard (Mounties), Martwain Johnston (Delaware), Andrew Kneisly (Philadelphia), Corey Makelim (Mounties), Fotukava ‘Hiko' Malu (Atlanta), David Marando (Belrose), Nicholas Newlin (Atlanta), Mark Offerdahl (London), Edward Pettybourne (Tweed Heads), Joshua Rice (New York), Matthew Shipway (South Newcastle), Samuel Tochtermann-Talbott (Tweed Heads), David Ulch (Tampa), Taioalo Junior Vaivai (Illawarra Wests), Matthew Walsh (White Plains)

Courtney Davies (Gloucestershire), Steve Parry (Gloucestershire), Chester Butler (Halifax), Danny Ansell (Hunslet), Sam Hopkins (Leigh), Michael Channing (London), Ben Evans (London), Dalton Grant (London), Elliot Kear (London), Rhys Williams (London), Matty Barron (Thunder), Joe Burke (Oldham), Gavin Bennion (Rochdale), Craig Kopczak (Salford), Matty Fozard (Sheffield), Andrew Gay (Ironmen), Christiaan Roets (Ironmen), Regan Grace (St Helens), Morgan Knowles (St Helens), Ben Morris (St Helens), Rhodri Lloyd (Swinton), Josh Ralph (Tweed Head), Phil Joseph (Workington), Matty Seamark (Wynnum Manly)

0 Comments