RESULTS: 2018 UNE Harold Matthews Cup Round 6

RESULTS Matts R6

All the results and scorers from the sixth round of the NSWRL Under 16 boys junior reps - the UNE Harold Matthews Cup.

All listed times are AEDT (NSW/VIC/ACT).


RELATED: See the full list of 2018 UNE Harold Matthews Cup Draw and Results.


Parramatta Eels 30 Cronulla-Sutherland Sharks 8
Venue: New Era Stadium
Date: Saturday 17 March 2018 at 10:00am

Parramatta Eels (30)
Tries: Matt Komolafe 2, Sean Russell, Peter Taateo, Caleb Tohi
Goals: Sean Russell 3, Jabriel Kalache 1, Drew Lloyd 1

Cronulla-Sutherland Sharks (8)
Tries: Kitione Kautoga, Dane Courtney


South Sydney Rabbitohs 26 Sydney Roosters 16
Venue: Erskineville Oval
Date: Saturday 17 March 2018 at 10:15am

South Sydney Rabbitohs (26)
Tries: Joe Suaalii 2, Terrell Kalo Kalo, Davvy Moale, Michael Gerolimos
Goals: Dion Teaupa 2, Jayden McLachlan 1

Sydney Roosters (16)
Tries: Ronald Volkman, Drey Mercy, Vaiala Tamati
Goals: Vaiala Tamati 1, Ronald Volkman 1


St George Dragons 8 Illawarra Steelers 44
Venue: Jubilee Oval
Date: Saturday 17 March 2018 at 10:30am

St George Dragons (8)
Tries: Brendan Tapuai 2

Illawarra Steelers (44)
Tries: Talatau Amone 2, Josh Goodchild 2, Tyrell Sloan, Tearana Temaari, Cooper Tunbridge 2
Goals: Tyrone Roberts 6


Canterbury-Bankstown Bulldogs 34 Penrith Panthers 28
Venue: Belmore Sports Ground
Date: Saturday 17 March 2018 at 11:30am

Canterbury-Bankstown Bulldogs (34)
Tries: Diego Bravo-Graham 3, Compton Fuatimau, Danny Ghantous, Stylez O'Mara
Goals: Khaled Rajab 5

Penrith Panthers (28)
Tries: Izack Tago 2, Reece Davison 2, Osemen Momoh
Goals: Donovan Boney 4


Newcastle Knights 56 Central Coast Roosters 18
Venue: Cessnock Sports Ground
Date: Saturday 17 March 2018 at 12:00pm

Newcastle Knights (56)
Tries: Tyrone Nean 2, Lachlan Williams 2, Kodi Crowther, Hayden Regan, Jonah Pezet, Thomas Cant, Noah Ryan, Logan Radzievic
Goals: Logan Radzievic 8

Central Coast Roosters (18)
Tries: Rhys Jurd, Adam Runchel, Bailey Frost
Goals: Josh Martin 3


Manly-Warringah Sea Eagles 50 Canberra Raiders 10
Venue: HE Laybutt Sporting Complex
Date: Saturday 17 March 2018 at 12:30pm

Manly-Warringah Sea Eagles (50)
Tries: Siosiua Fotu 3, Gordon Chan Kum Tong, Jai Vakai, Valeli Falanisesi Tonga, Uluaki Tuipulotu, Sam Pinomi, Darcy Hoy
Goals: Tony Francis 7

Canberra Raiders (10)
Tries: Junior Tupou, Livai Kaloutolu
Goals: Junior Tupou 1


North Sydney Bears 10 Western Suburbs Magpies 42
Venue: TG Millner Field
Date: Sunday 18 March 2018 at 10:00am

North Sydney Bears (10)
Tries: Finau Tava, Brian Abdennour
Goals: Aiden Brophy 1

Western Suburbs Magpies (42)
Tries: Cameron Lawrence 3, Bryce Crane, Henry Alesi, Alosomu Lolohea, Brendan Hodge, Che Te Rangi
Goals: Cameron Lawrence 3, Justin Matamua 2


Balmain Tigers had a bye this round.


RELATED: Click here to view the current UNE Harold Matthews Cup ladder.

0 Comments