Lafai, Romelo and Reynolds Win Bandaged Bear Cup Call Ups

Lafai, Romelo and Reynolds Win Bandaged Bear Cup Call Ups

Canterbury-Bankstown Bulldogs caretaker coach Jim Dymock has selected Tim Lafai, Joel Romelo and Josh Reynolds to make their NRL returns in Friday night's Bandaged Bear Cup clash against the Parramatta Eels at ANZ Stadium.

Lafai has been selected in place of Josh Morris in the centres, Romelo has been named at hooker and Reynolds on the interchange bench for the clash.

Romelo's inclusion is his first NRL start of 2011 and means that Dene Halatau will start in his more familiar position of lock, with David Stagg shifting to the interchange bench.

Lafai has won selection ahead of Josh Morris, who will play NSW Cup, while Reynolds has taken the utility's spot on the NRL interchange bench.

In the Toyota Cup, TJ Taotua returns to the starting side in place of Lafai, who scored a try in the loss to the Warriors on Friday night.

Josh Gill replaces Lionel O'Mally at hooker, while recently selected Australian Schoolboys Leilani Latu, David Klemmer and Samisoni Langi have all been named on an extended interchange bench by coach Andy Patmore.

While Langi has played Toyota Cup before, Latu and Klemmer are in line to play their first matches in the national youth competition should they make the final 17.

In addition to Morris, the Bulldogs NSW Cup side has NRL players all over the park including recent first graders in Corey Payne, Grant Millington, Gary Warburton, Chris Armit, Michael Lett, Bryson Goodwin, Michael Hodgson, Mickey Paea and Jake Foster.

The Bulldogs play Wentworthville at Ringrose Park on Sunday at 3pm.

Teams for the weekend's round of matches are as follows:

NRL: 1. BEN BARBA 2. STEVE TURNER 3. TIM LAFAI 4. JAMAL IDRIS 5. JONATHAN WRIGHT 6. BEN ROBERTS 7. TRENT HODKINSON 8. AIDEN TOLMAN 9. JOEL ROMELO 10. SAM KASIANO 11. FRANK PRITCHARD 12. ANDREW RYAN [C] 13. DENE HALATAU INTERCHANGE: 14. GREG EASTWOOD 15. MARTIN TAUPAU 16. DAVID STAGG 17. JOSH REYNOLDS COACH: JIM DYMOCK

TOYOTA CUP: 1. DANIEL ABOU-SLEIMAN 2. SAM AHOFONO 3. JOSH PORTLOCK 4. ED MURPHY 5. CHRIS CENTRONE 6. TJ TAOTUA 7. JAKE FITZPATRICK 8. JAKE FINN 9. JOSH GILL 10. JUDAH LAVULO 11. PAUL CARTER 12. JOSH JACKSON 13. DALE FINUCANE [C] INTERCHANGE: 14. GERARD McCALLUM 15. OLIVER GORDON 16. LEILANI LATU 17. TUPOU SOPOAGA 19. DAVID KLEMMER 20. SAMISONI LANGI COACH: ANDREW PATMORE

NSW CUP: 1. MICHAEL LETT 2. JUNIOR TIA KILFI 3. JOSH MORRIS 4. DANIEL RAUICAVA 5. BRYSON GOODWIN 6. NATHAN SMITH 7. TRENT CUTLER 8. TIM BROWNE 9. SHANE PUMIPI 10. CHRIS ARMIT 11. GRANT MILLINGTON 12. GARY WARBURTON 13. COREY PAYNE INTERCHANGE: 14. BRAD MORRIN 15. HARLAN ALAALATOA 16. MICHAEL HODGSON 17. MICKEY PAEA 19. JAKE FOSTER COACH: JUSTIN HOLBROOK

BUNDABERG RED CUP:
1. BEN STRATTON 2. SEAN DEAVES 3. LOUIS MACKENZIE TAYLOR 4. HEKA NANAI 5. DEAN McGLINCHEY 6. JAELYN FEENEY 7. SAM SHORT 8. CONRAD TAAKIMOEAKA 9. LIONEL O'MALLY 10. MICHAEL IAOPO 11. STEVE AZZI 12. JASON GREEN 13. GRAHAM CLARKE INTERCHANGE: 14. SOLO ALONE 15. JESSE ROBERTS 16. JOHN SILA 17. MICHAEL GRAHAM 18. JAMES O'BRIEN 19. SHAQ  PRIME COACH: BRIAN ROWE

Like

Your Two Cents...

No one has commented on this page yet. Why not kick things off?