Mal Meninga Cup and Cyril Connell Cup results, Round 1

  • by QRL
  • March 04 2012 7:40PM

Mal Meninga Cup - Round 1 Results

Saturday 3 March

SOUTH EASTERN CONFERENCE

EASTS TIGERS 24 (Jake Hargreaves, Christian Welch, Alex Barr, Tom Dempsey, Harlem Theodore-Wanoa tries; Eamon Kelly 2 goals) drew REDCLIFFE DOLPHINS 24 (Thomas Opacic 2, Dwayne Duncan, Richard Skelton, MacKenzie Reid tries; Dwayne Duncan 2 goals) at Langlands Park.

GOLD COAST GREEN 40 (Scott Purvis, Dylan Lagerstrom, Hopa Edwards, Jackson Luke, Jayden Berrell, Jake Hughes, Dallas Graham tries; Carne Rhodes 6 goals) def WESTS PANTHERS 12 (Andrew Gormley, Raungohi Grace tries; Ryland Smith, Raungohi Grace goals) at Bycroft Oval Runaway Bay.

GOLD COAST GOLD 36 (Dan Donovan 3, Jahrome Hughes, Jordan Dulay, Sam Gee tries; Sam Harrold 6 goals) def WYNNUM MANLY SEAGULLS 20 (Jack Goodsell 2, David McKenna, Liam Clark tries; Jacob Harney 2 goals) at Galleon Way Currumbin.

NORTHS DEVILS 58 (Adam Harris 2, Reece Grimes 2, Shaun Tupou, Rhett Webster, Kane Zalewski, William Brittain, Richard Tuala, Daniel Augustine tries; Kane Zalewski 9 goals) def SOUTHS LOGAN MAGPIES 10 (Jordan Stewart, David Lepai tries; Ben Jackson goal) at Bishop Park.

NORTH WESTERN CONFERENCE

IPSWICH 34 (Denman Ah You 2, Matt Fairhurst 2, Maxwell Fesolai, Rory Humphries, Tasi Tasi tries; Tuli Leota, Ellery Tusa, Eddie Vakuata goals) def NORTHERN PRIDE 12 (Brandon Tatipata, Keelan White tries; Bradley Stephen 2 goals) at Sunshine Coast Stadium.

TOWNSVILLE STINGERS 24 (Samsen O'Neill, Kieran Quabba, Kierran Moseley, Thorne Thompson, Lachlan Althaus tries; Corey Jensen 2 goals) def TOOWOOMBA CLYDESDALES 10 (Jarrod Dodd, Jackson Briskey-Luscombe tries; Corey Langton goal) at Caloundra Junior Rugby League.

CQ CAPRAS 32 (Kalani Anau, Angus Doranti, Harry Pondekas, Jack Anderson, Luke Guinnane, Liam Pickersgill tries; Cameron Munster 3, Angus Doranti  goals) def CENTRAL UNITED 20 (Zac Bainbridge, Neil Hooper, Jack Schaffer, Chris Ostwald tries; Zac Bainbridge 2 goals) at Caloundra Junior Rugby League.

SUNSHINE COAST FALCONS 46 (David Oakes 2, Sam Wright, Kaleb Pitcher, Travis Long, Bryson Mahon, Alex Clarke-Kennedy, Ryan Gardner, Kayne Lynagh tries; David Oakes 5 goals) def MACKAY CUTTERS 8 (Alex Hay, Matthew Hackett tries) at Sunshine Coast Stadium.

Round 2 Results

Sunday 4 March

NORTH WESTERN CONFERENCE

NORTHERN PRIDE 38 (Bradley Stephen 2, Clint Posselt 2, Zac Parter, Josateki Murray, Bauz Harry tries; Bradley Stephen 4, Daniel Mooka goals) def TOOWOOMBA CLYDESDALES 12 (Brendan Hall, Jordan Drew tries; Mitchell Tuite 2 goals) at Beerwah Junior Rugby League.

CQ CAPRAS 42 (Harry Pondekas 2, Brayden Mitchell, Cameron Munster, Luke Guinnane, Dan Collins, Darcy Davey, Shaun Anderson tries; Cameron Munster 4, Brayden Mitchell goals) def SUNSHINE COAST FALCONS 12 (Ryan Gardner, Sean Young tries; David Oakes 2 goals) at Sunshine Coast Stadium.

TOWNSVILLE STINGERS 72 (Mawedo Waianga 2, Rainer Power 2, Samsen O'Neill 2, Hayden Crowley 2, Dan Clarke 2, Gary Bradtke, Thorne Thompson tries; Corey Jensen 12 goals) def CENTRAL UNITED 18 (Scott Evans, Chris Ostwald, Dalton Harry tries; Zac Bainbridge 3 goals) at Sunshine Coast Stadium.

IPSWICH 68 (Ellery Tusa 3, Tevita Folau 2, Eddie Vakuata 2, Maxwell Fesolai, Matt Brown, Rory Humphries, Ben Ipolito, Denman Ah You, Matt Fairhurst tries; Eddie Vakuata 7, Ellery Tusa goals) def MACKAY CUTTERS 0 at Beerwah Junior Rugby League.

Points Tables

SOUTH EAST CONFERENCE

Team    P    W    L    D    B    FOR    AGST    TOTAL
Norths Devils     1    1    0    0    0    58    10    2
Gold Coast Green    1    1    0    0    0    40    12    2
Gold Coast Gold    1    1    0    0    0    36    20    2
Easts Tigers    1    0    0    1    0    24    24    1
Redcliffe Dolphins    1    0    0    1    0    24    24    1
Wynnum Manly Seagulls    1    0    1    0    0    20    36    0
Wests Panthers    1    0    1    0    0    12    40    0
Souths Logan Magpies    1    0    1    0    0    10    58    0
                               
                               
NORTH WESTERN CONFERENCE
Team    P    W    L    D    B    FOR    AGST    TOTAL
Ipswich     2    2    0    0    0    102    12    4
Townsville Stingers    2    2    0    0    0    96    28    4
CQ Capras    2    2    0    0    0    74    32    4
Sunshine Coast Falcons    2    1    1    0    0    58    50    2
Northern Pride    2    1    1    0    0    50    46    2
Toowoomba Clydesdales    2    0    2    0    0    22    62    0
Central United    2    0    2    0    0    38    104    0
Mackay Cutters    2    0    2    0    0    8    114    0

NEXT WEEK'S GAMES

SOUTH EASTERN CONFERENCE - Round 2

Friday 9 March
Souths Logan Magpies v Easts Tigers Brandon Park 8:15pm
Saturday 10 March
Wynnum Manly Seagulls v Gold Coast Green BMD Kougari Oval 4:30pm
Norths Devils v Wests Panthers Bishop Park 5:30pm
Redcliffe Dolphins v Gold Coast Gold Dolphin Oval 5:45pm

NORTH WESTERN CONFERENCE

Saturday 10 March
Northern Pride v Townsville Stingers Barlow Park 3:30pm
   
 
Cyril Connell Cup - Round 1 Results

Saturday 3 March

SOUTH EASTERN CONFERENCE

REDCLIFFE DOLPHINS 20 (David Stoff 2, David Sheridan, Jackson Moule tries; Tyson Gamble 2  goals) def EASTS TIGERS 4 (Nicholas Udowika try) at Langlands Park.

GOLD COAST GREEN 18 (Jenan Wedderburn-Parrish 2, Brian Kelly, Jamie Cusack tries; Josh Willetts goal) def WESTS PANTHERS 10 (Jacob Morning, Nathan Russell tries; Henry Devine goal) at Bycroft Oval Runaway Bay.

GOLD COAST GOLD 36 (Ethan Ahrens 2, Dylan Pelo, Jerome Green, Shem Vaoa, Daymeric Pelo, Keenan Palasia tries; Nic Burns 4 goals) def WYNNUM MANLY SEAGULLS 6 (Joseph Burchell try; Dominic Rogonesi goal) at Galleon Way Currumbin.

SOUTHS LOGAN MAGPIES 30 (Sam Lavea 2, Troy Simpson, Dion McClymont, Simione Fatafehi, JJ Felise tries; Sean Ashcroft 3 goals) def NORTHS DEVILS 10 (Lindsay Collins, Jayden Nikorima tries; Sione Mapitoa goal) at Bishop Park.

NORTH WESTERN CONFERENCE

IPSWICH 28 (Peaufi Vakauta, Jake Turpin, Bronson Baker-Tahiti, Carter Auld, Charlie Galo tries; Carter Auld 4 goals) def NORTHERN PRIDE 22 (Gideon Gela 2, Ty Carucci, Josiah Tau-Ave tries; Jubei Doi 3 goals) at Sunshine Coast Stadium.

TOWNSVILLE STINGERS 28 (Jesse Pomare-Anderson, Viliami Uhatafe, Mitchell Gray, Brandon Smith, Kieron Bateup, Dane Kuth tries; Adam Bugeja 2 goals) def TOOWOOMBA CLYDESDALES 18 (Gary Appo, Konnor Millett, Dylan Court tries; Daniel Merker 3 goals) at Caloundra Junior Rugby League.

CQ CAPRAS 50 (Sam Smith 2, Cooper Bambling 2, Steve Wosomo, Charlie Mayne, Matthew Reece, Sheldon Bobbert, Tre Watson tries; Cooper Bambling 7 goals) def CENTRAL UNITED 16 (Sebastian Stiegler, James Brown, Nic Brown tries; Sam Burns, Jake Healy goals) at Caloundra Junior Rugby League.

SUNSHINE COAST FALCONS 40 (Reece Carroll 2, Devlin Long 2, Lachlan Price 2, Sean Hill-Motion, Michael Gilmour tries; Devlin Long 3, Lachlan Price goals) def MACKAY CUTTERS 18 (Jake Murray, Kellen Jenner, Mitchell McFadzen tries; Nicholas Baker 2, Ross Bella goals) at Sunshine Coast Stadium.


Round 2 Results

Sunday 4 March

NORTH WESTERN CONFERENCE

TOOWOOMBA CLYDESDALES 38 (Daniel Merker 2, Jordan Werribone 2, Gary Appo, Mack Mason, Brodie Sharman tries; Mack Mason 4, Daniel Merker goals) def NORTHERN PRIDE 24 (Luke Meeks 2, Gideon Gela, Daniel Tatipata, Darryn Schonig tries; Jubei Doi 2 goals) at Beerwah Junior Rugby League.

SUNSHINE COAST FALCONS 18 (Reece Carroll, Lachlan Price, Ryan Northover tries; Devlin Long 3 goals) drew CQ CAPRAS 18 (Cooper Bambling, Joel Richards, Tre Watson tries; Cooper Bambling 3 goals) at Sunshine Coast Stadium.

TOWNSVILLE STINGERS 48 (Tristan Nelliman-Adams 2, Brandon Smith 2, Coen Hass 2, Jesse Pomare-Anderson, Devon Chinfat, Ben Stanford tries; Adam Bugeja 6 goals) def CENTRAL UNITED 4 (Jon Simms try) at  Sunshine Coast Stadium.

MACKAY CUTTERS 30 (Patrick Johnson, Ross Bella, Jackson McCormack, Kellen Jenner, Rhys McBride tries; Ross Bella 3, Nicholas Baker, Kellen Jenner goals) def IPSWICH 20 (Kaleo Tupai, Tyson Shields, Shambeckler Vui, Brock McNulty tries; Brad Wilson-Doyle 2 goals) at Beerwah Junior Rugby League.

Points Tables

SOUTH EAST CONFERENCE

Team    P    W    L    D    B    FOR    AGST    TOTAL
Gold Coast Gold    1    1    0    0    0    36    6    2
Souths Logan Magpies    1    1    0    0    0    30    10    2
Redcliffe Dolphins    1    1    0    0    0    20    4    2
Gold Coast Green    1    1    0    0    0    18    10    2
Wests Panthers    1    0    1    0    0    10    18    0
Easts Tigers    1    0    1    0    0    4    20    0
Norths Devils    1    0    1    0    0    10    30    0
Wynnum Manly Seagulls    1    0    1    0    0    6    36    0
                               

NORTH WESTERN CONFERENCE

Team    P    W    L    D    B    FOR    AGST    TOTAL
Townsville Stingers     2    2    0    0    0    76    22    4
CQ Capras    2    1    0    1    0    68    34    3
Sunshine Coast Falcons    2    1    0    1    0    58    36    3
Toowoomba Clydesdales    2    1    1    0    0    56    52    2
Ipswich    2    1    1    0    0    48    52    2
Mackay Cutters    2    1    1    0    0    48    60    2
Northern Pride    2    0    2    0    0    46    66    0
Central United    2    0    2    0    0    20    98    0

NEXT WEEK'S GAMES

SOUTH EASTERN CONFERENCE - Round 2

Friday 9 March
Souths Logan Magpies v Easts Tigers Brandon Park 7:00pm
Saturday 10 March
Wynnum Manly Seagulls v Gold Coast Green BMD Kougari Oval 3:00pm
Norths Devils v Wests Panthers Bishop Park 4:00pm
Redcliffe Dolphins v Gold Coast Gold Dolphin Oval 4:30pm

NORTH WESTERN CONFERENCE

Saturday 10 March
Northern Pride v Townsville Stingers     Barlow Park 2:15pm

Like

Your Two Cents...

No one has commented on this page yet. Why not kick things off?