Queensland Cup Statewide wrap.

  • by

QUEENSLAND CUP

Round 14: Easts Tigers 42 def Northern Pride 12, Tweed Heads Seagulls 21 def Central Comets 8, Souths Logan Magpies 32 def Ipswich Jets 8, Sunshine Coast Sea Eagles 26 def Mackay Cutters 22, Burleigh Bears 24 def Norths Devils 16, Wynnum Manly Seagulls 24 def Redcliffe Dolphins 6.

Points: Souths Logan Magpies 20, Central Comets 20, Northern Pride 18, Burleigh Bears 16, Tweed Heads Seagulls 14, Sunshine Coast Sea Eagles 14, Redcliffe Dolphins 13, Norths Devils 12, Wynnum Manly Seagulls 12, Easts Tigers 11, Ipswich Jets 10, Mackay Cutters 8.

FOGS CUP Round 14: Western Districts Panthers 28 def Easts Tigers 6, Tweed Heads Seagulls 22 def Sunshine Coast Sea Eagles 16, Souths Logan Magpies 40 def Ipswich Jets 14, Wynnum Manly Seagulls 28 def Redcliffe Dolphins 22, Burleigh Bears 28 def Norths Devils 4.

Points: Wynnum Manly Seagulls 22, Redcliffe Dolphins 20, Norths Devils 19, Western Districts Panthers 18, Burleigh Bears 16, Souths Logan Magpies 16, Easts Tigers 15, Ipswich Jets 10, Sunshine Coast Sea Eagles 8, Tweed Heads Seagulls 6.

FOGS COLTS Round 14: Easts Tigers 28 drew with Western Districts Panthers 28, Tweed Heads Seagulls 30 def Sunshine Coast Sea Eagles 18, Souths Logan Magpies 30 def Ipswich Jets 18, Wynnum Manly Seagulls 22 def Redcliffe Dolphins 6, Burleigh Bears 18 def Norths Devils 12.

Points: Souths Logan Magpies 23, Sunshine Coast Sea Eagles 20, Easts Tigers 19, Burleigh Bears 17, Western Districts Panthers 17, Tweed Heads Seagulls 16, Redcliffe Dolphins 10, Wynnum Manly Seagulls 10, Norths Devils 10, Ipswich Jets 8.

SOUTH EAST QUEENSLAND DIVISION

IPSWICH Round 11: Fassifern 37 def Norths 30, Goodna 62 def Swifts 6, Brothers 48 def Rosewood 4.

Points: Goodna 20, Norths 18, Brothers 14, Rosewood 9, Fassifern 8, West End 6, Swifts 6.

GOLD COAST Round 11: Hinterland 20 def Parkwood 8, Runaway Bay 22 def Burleigh 4, Tugun 8 def Southport 0, Bilambil 32 def Beaudesert 4, Ormeau v Currumbin POSTPONED.

Points: Tugun 18, Southport 18, Bilambil 16, Runaway Bay 14, Hinterland 12, Burleigh 10, Ormeau 8, Currumbin 4, Beaudesert 2, Parkwood 2.

BRISBANE SECOND DIVISION Premier Grade: Aspley Devils 10 beat Wynnum Manly Juniors 6, Eastern Suburbs Juniors 42 beat Arana Hills 22, Carina 34 beat Redlands 12, Fortitude Valley Juniors 24 beat Deception Bay Bombers 23, Banyo bye.

Points: Eastern Suburbs Juniors 26 , Fortitude Valley Juniors 17, Carina 17, Banyo 16, Deception Bay Bombers 15, Aspley Devils 10, Arana Hills 9, Wynnum Manly Juniors 6, Redlands 6. Northside 2: Northside Natives 34 beat Brisbane Pythons 31, Fortitude Valley Juniors 32 beat Sandgate Brighton Gaters 10, Pine Rivers 40 beat Samford 6, Mitchelton 10 beat Normanby 8, Nundah Devils 30 beat Aspley Devils 12, Bayside Warriors 22 beat Dayboro 4.

Points: Dayboro 25, Mitchelton 21, Pine Rivers 20, Nundah Devils 19, Fortitude Valley Juniors 19, Normanby 16, Bayside Warriors 14, Aspley Devils 10, Northside Natives 9, Brisbane Pythons 8, Sandgate Brighton Gaters 6, Samford 3. Southside 2: Inala 26 beat Wynnum Manly Juniors 18, Rochedale Tigers 44 beat Mt Gravatt 18, St Brendans 26 beat Sunnybank 16, Slacks Creek 20 beat Wests Centenary 0 (forfeit).

Points: St Brendans 21, Inala 20, Wests Centenary 20, Sunnybank 15, Mt Gravatt 14, Wynnum Manly Juniors 10, Slacks Creek 10, Rochedale Tigers 4. Northside 3: Aspley Devils 30 beat Bayside Warriors 10, Arana Hills 28 beat Northern Raiders 14, Deception Bay Bombers 40 beat Norths St Josephs 14, Mitchelton 42 beat Burpengary 18, Pine Central Holy Spirit 80 beat Ferny Grove 10, Brothers Juniors bye.

Points: Brothers Juniors 26, Pine Central Holy Spirit 21, Arana Hills 20, Ferny Grove 18, Northern Raiders 17, Deception Bay Bombers 16, Norths St Josephs 16, Aspley Devils 11, Mitchelton 10, Burpengary 8, Bayside Warriors 5. Southside 3: Sunnybank 40 beat North Stradbroke Island 30, Carina 34 beat St Brendans 22, Mustangs Brothers 26 beat Logan Wanderers 18, Southern Suburbs 28 beat Edens Landing 24, Waterford 14 beat Wynnum Manly Juniors 10, Redlands bye.

Points: St Brendans 22, Carina 21, Logan Wanderers 21, Mustangs Brothers 19, Redlands 17, Edens Landing 17, North Stradbroke Island 14, Sunnybank 12, Southern Suburbs 11, Wynnum Manly Juniors 8, Waterford 8. Southside 4: Logan Wanderers 28 beat Logan City Chiefs 26, Logan Brothers 32 beat Waterford 30, Inala 18 beat Sunnybank 16, Bulimba Valleys 38 beat Mustangs Brothers 10, Wests Centenary 18 beat Carina 6, Slacks Creek 40 beat Beenleigh Juniors 18.

Points: Bulimba Valleys 29, Carina 20, Wests Centenary 17, Beenleigh Juniors 15, Logan Brothers 14, Slacks Creek 14, Waterford 13, Sunnybank 12, Logan Wanderers 11, Logan City Chiefs 11, Inala 10, Mustangs Brothers 0. Under 22: Albert Bishop Shield Souths Graceville 46 beat Arana Hills 24, Logan Brothers 40 beat Fortitude Valley Juniors 6, Albany Creek Crushers 28 beat Norths St Josephs 6, Eastern Suburbs Juniors 62 beat Browns Plains 0 (forfeit), Capalaba bye.

Points: Logan Brothers 23, Eastern Suburbs Juniors 22, Capalaba 21, Albany Creek Crushers 15, Fortitude Valley Juniors 12, Souths Graceville 12, Norths St Josephs 10, Arana Hills 5, Browns Plains 2. Under 20: Arthur Sparks Shield Sunnybank 50 beat Mitchelton 16, Mustangs Brothers 56 beat Fortitude Valley Juniors 8, Pine Central Holy Spirit 54 beat Banyo 6, Aspley Devils 38 beat Norths St Josephs 20, Carina 16 beat Mt Gravatt 14, Deception Bay Bombers bye.

Points: Aspley Devils 20, Carina 19, Pine Central Holy Spirit 18, Mustangs Brothers 17, Sunnybank 14, Norths St Josephs 13, Mt Gravatt 13, Mitchelton 11, Deception Bay Bombers 9, Fortitude Valley Juniors 6, Banyo 4.

SOUTH WEST DIVISION

TOOWOOMBA Round 9: Warwick 48 def Dalby 12, Brothers 34 def Oakey 4, Souths 17 def Newtown 10, Valleys 68 def Goondiwindi 0, Pittsworth 16 drew Gatton 16.

Points: Valleys 15, Pittsworth 13, Warwick 13, Newtown 12, Dalby 12, Gatton 11, Wattles 10, Brothers 10, Souths 6, Goondiwindi 4, Oakey 3.

BORDER LEAGUE Round 9: Tenterfield 40 def Texas 20, Killarney 22 def Inglewood 4, Stanthorpe BYE.

Points: Tenterfield 14, Killarney 14, Stanthrope 12, Texas 8, Inglewood 8.

ROMA DISTRICTS Round 8: St George 42 def Red Bulls 32, Cities 48 def Mitchell 22, Chinchilla 32 def Miles 24.

Points: St George 12, Chinchilla 12, Miles 10, Red Bulls 8, Cities 8, Mitchell 4.

WIDE BAY DIVISION

NORTHERN DISTRICTS Round 11: South Kolan 48 def Gin Gin 12; Avondale 30 drew Miriam Vale 30

Points: Gin Gin 15, Miriam Vale 14, South Kolan 12, Avondale 3.

BUNDABERG Round 14: Brothers 39 def Isis 24, Easts 58 def Wests 6, Hervey Bay 28 def ATW 24.

Points: Brothers 18, Isis 17, Easts 16, Wallaroos 15, ATW 8, Hervey Bay 6, Wests 4.

SUNSHINE COAST/GYMPIE Round 9: Noosa Pirates 28 def Bribie Is Warrigals 8, Caloundra Sharks 22 drew with Mdore Clm-Swans 22, Kawana Dolphins 24 def Beerwah Hinterland Bulldogs 0, Nambour Crushers 16 def Caboolture Snakes 12.

Points: Caboolture 14, Mdore Clm 13, Noosa 12, Nambour 12, Caloundra 11, Bribie Island 10, Gympie 10, Kawana 4, Beerwah 2.

CENTRAL BURNETT Round 10: Nanango 46 def Eidsvold 24 *Split round.

Points: Wondai 12, Gayndah 12, Nanango 12, Kingaroy 10, Eidsvold 8, Monto 2, Munduberra 0.

FRASER COAST Round 8: Wallaroos 72 def Fraser Coast 8, Brothers 18 def Burrum 0.

Points: Wallaroos 12, Brothers 6, Fraser Coast 4, Burrum 2.

CENTRAL DIVISION

CENTRAL HIGHLANDS Round 12: Blackwater Crushers (A) 34 def Middlemount Panthers 20, Peak Down Pirates 52 def Springsure Mountain Men 16, Clermont Bears 44 def Emerald Cowboys 22, Dysart Bulls 52 def Emerald Tigers (A) 18, Bluff Rabbitohs 28 def Blackwater Crushers (B)14, Emerald Tigers 32 (B) def Gemfield Giants 18.

Points: Peak Downs 21, Middlemount 20, Clermont 16, Blackwater Crushers (A) 16, Emerald Tigers (A) 14, Dysart 14, Bluff 14, Springsure 8, Emerald Brothers 7, Blackwater Crushers (B) 6, Gemfields 6, Emerald Tigers 2.

CHALLENGE CUP Round 11: Gladstone Brothers 18 def Biloela Panthers 8, Wallaby