QUEENSLAND STATEWIDE SCORE WRAP -
22/08/05

  • by QRL

QUEENSLAND WIZARD CUP Results: Norths 24 d Redcliffe 22, North Queensland 44 d Toowoomba 0, Tweed Heads 68 d Central 12, Wynnum 22 d Burleigh 18, Easts 56 d Souths Logan 20. Ipswich bye.

Final Standings: North Queensland 33, Norths 31, Burleigh 30, Redcliffe 24, Toowoomba 23, Wynnum 20, Tweed Heads 19, Easts 18, Ipswich 11, Souths, Logan 7, Central 4.

MIXWELL CUP Results: Norths 35 d Redcliffe 20, Hills District 48 d Runaway Bay 12, Burleigh 30 d Wynnum 20, Easts 30 d Souths Logan 26, Tugun 40 d Wests 14. Ipswich bye.

Final Standings: Easts 33, Burleigh 32, Norths 31, Redcliffe 30, Wynnum 28, Tugun 19, Ipswich 14, Wests 10, Souths 10, Hills District 8, Runaway Bay 5.

MIXWELL COLTS CHALLENGE Results: Norths 26 d Redcliffe 20, Hills District 54 d Runaway Bay 0, Burleigh 52 d Wynnum 14, Easts 46 d Souths Logan 20, Wests 40 d Tugun 0 (on forfeit). Ipswich bye.

Final Standings: Norths 35, Wests 34, Burleigh 32, Redcliffe 28, Hills District 22, Easts 21, Wynnum 20, Ipswich 13, Souths Logan 11, Tugun 4, Runaway Bay 0.

SPOTLESS CLUB CHAMPIONSHIP Final Standings: Norths 322, Burleigh 312, Redcliffe 270, Easts 234, Wynnum 224, Wests 132, Ipswich 125, Souths Logan 91, Hills District 84, Tugun 69, Runaway Bay 15.

* Hills District, Runaway Bay, Tugun and Wests do not field teams in Queensland Cup.

QUEENSLAND WOMENS Results: Ipswich Brothers 26 d Wests Mitchelton 12, Wests Centenary 20 d Caboolture 0 (on forfeit).

Standings: Wests Centenary 26, Ipswich Brothers 25, Wests Mitchelton 18, Caboolture 1.

ARRIVE ALIVE CUP Queensland Semi Finals: Keebra Park State High 14 d Palm Beach Currumbin 4, Kirwan State High 32 d Ignatius Park College 14.

State Final: Keebra Park State High v Kirwan State High, Suncorp Stadium, August 26.

TOWNSVILLE DISTRICTS Result: Brothers 24 d Burdekin 16, Herbert River 66 d University 16, Centrals 41 d Charters Towers 16. Sharks United bye.

Standings: Burdekin 68, Brothers 64, Centrals 60, Herbert River 52, University 32, Charters Towers 28, Sharks United 16. *Four points awarded per win in the TDRL

CAIRNS DISTRICTS Results: Innisfail 30 d Tully 14, Mareeba 44 d Atherton 18, Ivanhoes 40 d Mossman Port Douglas 6, Yarrabah 34 d Brothers 30, Kangaroos 56 d Suburbs 26.

Standings: Brothers 31, Mareeba 28, Innisfail 25, Tully 22, Ivanhoes 18, Yarrabah 16, Kangaroos 16, Mossman Port Douglas 12, Suburbs 6, Atherton 6.

MACKAY DISTRICTS Results: Moranbah 32 d Wests 8, Sarina 46 d Proserpine 8, Norths 35 d Brothers 16, Souths 54 d Magpies 18.

Final Standings: Souths 36, Moranbah 33, Wests 27, Magpies 22, Sarina 16, Norths 14, Brothers 10, Proserpine 8.

MOUNT ISA DISTRICTS Results: Major Semi ? Wanderers 48 d Town 40. Minor Semi ? Black Stars 28 d Brothers 26. Fixture: Preliminary Final ? Town v Black Stars at Town RLFC, 4.30pm August 27.

Final Standings: Town 17, Wanderers 12, Brothers 7, Black Stars 6.

NORTHERN PENINSULA Results: No fixtures due to local show. Standings: Alau 14, Injinoo 14, Bamaga 11, Sawmill 6, New Mapoon 5.

CENTRAL WEST Grand Final: Barcaldine 20 d Winton 10. Final Standings: Barcaldine 25, Winton 21, Longreach 20, Ilfracombe 14, Blackall 8, Tambo 2.

CENTRAL QUEENSLAND EXTENDED LEAGUE Results: Qualifying Final ? Wallabys 44 d Gladstone Brothers 24. Elimination Final ? Rockhampton Brothers 48 d Biloela 18.

Fixtures: Major Semi ? CQU Norths v Wallabys at Browne Park, 7pm August 27. Minor Semi ? Gladstone Brothers v Rockhampton Brothers at Marley Brown Oval, 3pm August 28.

Final Standings: CQU Norths 29, Gladstone Brothers 25, Wallabys 24, Rockhampton Brothers 22, Biloela 14, Fitzroy Gracemere 14, Yeppoon 12, Valleys 2, Tannum Sands 2.

CENTRAL HIGHLANDS Results: Major Semi ? Blackwater 40 d Middlemount 30. Minor Semi ? Emerald Tigers d Emerald Cowboys 32 (extra time).

Fixture: Preliminary Final ? Middlemount v Emerald Tigers at Middlemount, 7pm August 27. Final Standings: Middlemount 26, Blackwater 24, Emerald Tigers 19, Emerald Cowboys 18, Springsure 10, Clermont 5.

BUNDABERG Results: Major Semi ? Easts 38 d Brothers 34 (double extra time). Minor Semi ? Isis 44 d Wests 18.

Fixture: Preliminary Final ? Brothers v Isis at Salter Oval, 3.30pm August 28.

Final Standings: Easts 34, Isis 25, Brothers 23, Across The Waves 16, Wests 14, Wallaroos 13, Hervey Bay Seagulls 9.

SUNSHINE COAST / GYMPIE Results: Qualifying Final ? Nambour 34 d Beerwah 26. Elimination Final ? Noosa 34 d Bribie Island 26.

Fixtures: Major Semi ? Caloundra v Nambour at Caloundra, 3pm August 28. Minor Semi ? Beerwah v Noosa at Beerwah, 3.30pm August 28.

Final Standings: Caloundra 42, Nambour 32, Beerwah 23, Noosa 21, Bribie Island 20, Maroochydore Coolum 14, Kawana 12, Gympie Cooloola 4.

IPSWICH DISTRICTS Results: Swifts 24 d Brothers 20, Fassifern 24 d Redbank Plains 18, West End 30 d Norths 10. Goodna bye.

Fixture: Minor Semi ? Redbank Plains v West End at QLD Group Stadium, 3pm August 28.

Final Standings: Goodna 25, Swifts 24, Redbank Plains 24, West End 22, Brothers 21, Fassifern 4, Norths 4.

GOLD COAST Result: Minor Semi ? Southport 22 d Burleigh 16. Fixture: Major Semi ? Parkwood v Runaway Bay, venue and times TBA.

Standings: Parkwood 26, Runaway Bay 26, Southport 25, Burleigh 24, Beaudesert 18, Tugun 15, Nerang 8.

TOOWOOMBA DISTRICTS Results: Brothers 70 d Newtown 0, Goondiwindi 44 d Dalby 30, Wattles 28 d Oakey 20, Pittsworth 40 d Warwick 24, Valleys 46 d Souths 14. Gatton bye.

Standings: Brothers 34, Wattles 33, Goondiwindi 33, Pittsworth 33, Gatton 32, Valleys 28, Souths 20, Warwick 15, Dalby 10, Newtown 8, Oakey 6.

BORDER DISTRICTS Result: Preliminary Final ? Texas 28 d Killarney 14.

Grand Final: Tenterfield v Texas at Football Park, Tenterfield, 2.30pm August 27. Standings: Killarney 24, Tenterfield 23, Texas 9, Stanthorpe 4.

ROMA DISTRICTS Result: Minor Semi ? Red Bulls 40 d Chinchilla 22.

Fixture: Major Semi ? St George v Mitchell at Bassett Park, August 28.

Final Standings: St George 23, Mitchell 23, Red Bulls 22, Chinchilla 16, Cities 6, Miles 6.

WESTERN DISTRICTS Result: Preliminary Final ? Cunnamulla 72 d Quilpie 0.

Grand Final: Charleville v Cunnamulla at Charleville, 3pm August 27.

Final Standings: Charleville 17, Cunnamulla 11, Quilpie 0.

Special thanks to the QRL website for another fantastic article.

CLICK HERE TO VISIT QRL.COM.AU