QUEENSLAND
STATEWIDE SCORE WRAP - 27/06/05

  • by QRL
  • June 29 2005 12:00AM

CITY COUNTRY Result: City 58 (Ryan Cullen 3, Jeremy Smith 2, Jim Ahmat 2, Bob Blair, Shane Perry, Brandon Costin, Matt Lockyer tries; Damien Quinn 7 goals) d Country 16 (Balin Cupples, Martin Griese, Mark Henry tries; Trent Leis 2 goals).

INTERSTATE CHALLENGE Result: New South Wales Country 28 (Chris Bailey 2, Adam Blake, Phil Stonham, Ben Murphy tries; Adam Blake 4 goals) d Queensland Rangers 24 (Liam Georgetown 2, Brendon Marshall, Aaron Werth tries; Liam Georgetown 4 goals).

MIXWELL CUP v TOYOTA OUTBACK Result: Mixwell Cup 70 (Ricky Sibiya 5, Nathan Forde 2, Brett Wooley 2, Dean Allen, Mark Sharrad, Hayden Allsop, Karl Belsham, Mark Ogden tries; Mark Ogden 6, Luke Faul goals) beat Toyota Outback 0.

INTERSTATE UNDERAGE CHALLENGE Result: NSW Country Under 18s 76 (Greg Nichols 2, James McAuliffe, Matthew Campbell, Tom Court, David Baumann, Nick Taylor, Clarrie Kelly, B.Dunn, Daniels Greaves tries; Joshua McCrone 9, James Rix goals) d QLD Toyota Outback Under 19s 0.

QUEENSLAND CUP Results: No fixtures due to City Country match.

Standings: Burleigh 22, North Queensland 19, Norths 17, Redcliffe 16, Toowoomba 15, Wynnum 14, Tweed Heads 13, Easts 12, Ipswich 7, Souths, Logan 3, Central 2.

MIXWELL CUP Results: Burleigh 20 d Redcliffe 18, Wynnum 28 d Souths Logan 22.

Standings: Burleigh 22, Easts 21, Wynnum 19, Norths 18, Redcliffe 18, Ipswich 11, Wests 10, Tugun 9, Souths Logan 6, Hills District 4, Runaway Bay 2.

MIXWELL COLTS CHALLENGE Results: Norths 54 d Burleigh 10, Wests 30 d Souths Logan 12. Standings: Norths 25, Burleigh 24, Wests 22, Redcliffe 16, Wynnum 14, Easts 13, Hills District 12, Souths Logan 7, Ipswich 5, Tugun 2, Runaway Bay 0.

SPOTLESS CLUB CHAMPIONSHIP Standings: Burleigh 226, Norths 197, Redcliffe 166, Wynnum 155, Easts 150, Wests 96, Ipswich 76, Souths Logan 51, Hills District 48, Tugun 33, Runaway Bay 6.

* Hills District, Runaway Bay, Tugun and Wests do not field teams in Queensland Cup.

QUEENSLAND WOMENS Results: Scores not available at present.

Standings: Ipswich Brothers 12, Wests Centenary 12, Wests Mitchelton 9, Caboolture 1. TOYOTA FOLEY SHIELD Results: Next fixture July 9, Mackay v Townsville at Mackay.

Standings: Cairns 17.5, Mackay 5.5, Townsville 2 (A Grade). Cairns 17, Townsville 7, Mackay 1 (Under 19). Townsville 14, Cairns 6, Mackay 5 (Under 17).

STRUDDY?S SPORTS QRL JUNIOR CHAMPIONSHIP Under 13 Final Standings: Northern 24.5, Wide Bay 15.5, South East 13.5, South West 11, Southern 9.5, Central 1.

Under 14 Final Standings: South East 27, Wide Bay 17, Central 16, Northern 9, Southern 5.5, South West 2.5.

Under 16 Final Standings: South East 20, Wide Bay 19, Southern 16, Northern 11, Central 9, South West 0.

CONFRATERNITY CARNIVAL Confraternity Shield Final: Padua 24 d Clairvaux Mackillop 22

Bob Lindner Trophy Final: St Mary's 30 d St Edmund's 28

Plate Final: St Brendan's Two 24 d Mount Maria 4

Bowl Final: St Columban's 22 d St Joseph's Stanthorpe 16

Cup Final: Cathedral Two 16 d St Joseph's Toowoomba 12

COASTAL CHALLENGE Result: Sunshine Coast 32 d Gold Coast 0.

TOWNSVILLE DISTRICTS Result: Burdekin 16 d University 10, Herbert River 50 d Sharks United 18, Brothers 36 d Charters Towers 6. Centrals bye

Standings: Burdekin 48, Brothers 44, Centrals 44, Herbert River 36, Charters Towers 20, University 20, Sharks United 12.

*Four points awarded per win in the TDRL

CAIRNS DISTRICTS Results: Brothers 62 d Suburbs 12, Yarrabah 36 d Mareeba 32, Mossman Port Douglas 40 d Tully 32, Innisfail 32 d Atherton 10, Ivanhoes 50 d Kangaroos 28.

Standings: Brothers 20, Mareeba 16, Tully 14, Ivanhoes 14, Innisfail 12, Mossman Port Douglas 10, Kangaroos 8, Yarrabah 8, Suburbs 4, Atherton 4.

MACKAY DISTRICTS Results: Magpies 36 d Souths 22, Moranbah 22 drew Wests 22, Sarina 44 d Proserpine 16, Norths 40 d Brothers 24.

Standings: Souths 22, Moranbah 21, Wests 17, Magpies 16, Sarina 12, Norths 10, Brothers 8, Proserpine 6.

MOUNT ISA DISTRICTS Results: No fixtures due to Toyota Outback matches.

Standings: Town 8, Wanderers 7, Brothers 3, Black Stars 2.

MID WEST Results: Cloncurry 44 d Julia Creek 22, Hughenden 18 d Richmond 8.

Standings: Doomadgee 12, Cloncurry 10, Hughenden 6, Julia Creek 2, Richmond 0.

NORTHERN PENINSULA Results: Scores not available at present.

Standings: Alau 12, Bamaga 7, Injinoo 4, New Mapoon 3, Sawmill 2.

CENTRAL WEST Results: No fixtures due to Toyota Outback matches.

Standings: Longreach 16, Barcaldine 15, Winton 15, Ilfracombe 10, Tambo 2, Blackall 2.

CENTRAL QUEENSLAND EXTENDED LEAGUE Results: CQU Norths 30 d Wallabys 22, Fitzroy Gracemere 66 d Tannum Sands 16, Yeppoon 42 d Biloela 38, Gladstone Brothers 84 d Valleys 18. Rockhampton Brothers bye.

Standings: CQU Norths 21, Gladstone Brothers 19, Rockhampton Brothers 16, Wallabys 16, Biloela 12, Yeppoon 10, Fitzroy Gracemere 8, Tannum Sands 2, Valleys 0.

CENTRAL HIGHLANDS Results: Middlemount 30 d Blackwater 28. Standings: Middlemount 16, Blackwater 14, Emerald Cowboys 12, Emerald Tigers 12, Springsure 9, Clermont 3.

NORTHERN DISTRICTS WIDE BAY Results: Biggenden 64 d Avondale 18, South Kolan 54 d Gin Gin 20. Miriam Vale bye. Standings: Biggenden 20, Miriam Vale 19, South Kolan 12, Gin Gin 10, Avondale 4.

CENTRAL DISTRICTS WIDE BAY Results: Monto 32 d Moura 24, Eidsvold 58 d Calliope 20 Standings: Monto 14, Eidsvold 10, Moura 6, Calliope 0.

BUNDABERG Results: Isis 34 drew Wallaroos 34, Brothers 110 d Hervey Bay Seagulls 10, Across The Waves 42 d Wests 34. Easts bye.

Standings: Easts 22, Isis 19, Brothers 11, Across The Waves 10, Wallaroos 9, Wests 8, Hervey Bay Seagulls 7.

FRASER COAST Results: Brothers 14 d Hervey Bay Dragons 10, Wests 46 d Titans 16.

Standings: Hervey Bay Dragons 11, Brothers 11, Wests 9, Titans 1.

SUNSHINE COAST / GYMPIE Results: Nambour 18 d Maroochydore Coolum 12, Caloundra 28 d Kawana 6, Noosa 36 d Gympie Cooloola 32, Bribie Island 38 d Beerwah 32.

Standings: Caloundra 28, Nambour 22, Beerwah 15, Noosa 15, Bribie Island 12, Maroochydore Coolum 10, Kawana 8, Gympie Cooloola 2.

IPSWICH DISTRICTS Results: Redbank Plains 32 d Goodna 28, West End 18 d Fassifern 14, Brothers 20 d Norths 18. Swifts bye.

Standings: Redbank Plains 20, Goodna 17, Swifts 14, West End 12, Brothers 11, Fassifern 2, Norths 2.

GOLD COAST Results: Runaway Bay 26 d Nerang 10, Parkwood 28 d Burleigh 24, Beaudesert 24 d Tugun 12. Southport bye.

Standings: Burleigh 16, Parkwood 16, Beaudesert 14, Runaway Bay 14, Tugun 11, Southport 11, Nerang 6.

TOOWOOMBA DISTRICTS Results: Goondiwindi 24 d Valleys 22, Gatton 34 d Warwick 10, Wattles 40 d Dalby 22, Pittsworth 38 d Oakey 10, Souths 26 d Newtown 18. Brothers bye.

Standings: Brothers 24, Wattles 23, Pittsworth 21, Gatton 20, Goondiwindi 20, Valleys 14, Souths 12, Warwick 8, Dalby 6, Newtown 4, Oakey 4.

BORDER DISTRICTS Results: Texas 26 d Killarney 16, Tenterfield 66 d Stanthorpe 8.

Standings: Killarney 14, Tenterfield 13, Texas 7, Stanthorpe 2.

ROMA DISTRICTS Results: Chinchilla 32 d Miles 20, Wallumbilla Surat 44 d Cities 4, St George 68 d Mitchell 4.

Standings: St George 15, Wallumbilla Surat 14, Mitchell 11, Chinchilla 6, Cities 4, Miles 4.

WESTERN DISTRICTS Results: Charleville 44 d Quilpie 22 Standings: Charleville 10, Cunnamulla 4, Quilpie 0.

Special thanks to the QRL website for another fantastic article.

CLICK HERE TO VISIT QRL.COM.AU

To discuss the Queensland Rugby League with other fans please follow this link to League Unlimited's QRL forum.

CLICK HERE TO VISIT LEAGUE UNLIMITED'S QRL FORUM

Like

Your Two Cents...

No one has commented on this page yet. Why not kick things off?