XXXX STATEWIDE SCORE WRAP

  • by QRL
  • April 30 2007 7:13PM

XXXX STATEWIDE SCORE WRAP

>> MAJOR COMPETITIONS QLD WIZARD CUP Round 7: Aspley 42 d Norths 14, Souths Logan 20 d Easts 10, North Qld 22 d Wynnum Manly10, Ipswich 40 d Central 18, Redcliffe 30 d Tweed Heads 20.Burleigh Bye. Standings: North Queensland 12, Redcliffe 12, Burleigh 10, Easts 10, Aspley 8, Ipswich 8, Tweed Heads 6, Norths 6, Wynnum Manly 6, Souths Logan 6, Central 0.

FOGS CUP Round 7: Norths 26 d Aspley 22, Easts 24 d Souths Logan 12, Wynnum Manly 46 d Western Districts 12, Redcliffe 26 d Tweed Heads 14, Sunshine 26 drew Ipswich 26. Burleigh Bye. Standings: Wynnum Manly 12, Ipswich 11, Burleigh 9, Easts 9, Redcliffe 9, Tweed Heads 8, Western Districts 8, Souths Logan 7, Aspley 5, Sunshine Coast 4, Norths 2.

FOGS COLTS CHALLENGE Round 7: Aspley 22 d Norths 18, Souths Logan 23 d Easts 14, Wynnum Manly 34 d Western Districts 14, Tweed Heads 28 d Redcliffe 10, Ipswich 32 d Sunshine Coast 24. Burleigh Bye. Standings: Tweed Heads 14, Aspley 12, Norths 10, Wynnum Manly 8, Western Districts 8, Ipswich 8, Redcliffe 8, Souths Logan 6, Burleigh 6, Easts 4, Sunshine Coast 0.

SPOTLESS CLUB CHAMPIONSHIP Standings: Easts 85, Redcliffe 83, Ipswich 69, Burleigh 69, Tweed Heads 62, Aspley 59, Wynnum Manly 58, Norths 56, Souths Logan 43, Western Districts 40,Sunshine Coast 12. * Western Districts and Sunshine Coast field teams in the FOGS grades only.

GOOD GUYS FOLEY SHIELD Round 5: Cairns 34 (Steve Singleton 2, Kegan Graham, Hezron Murgha, Adam Mills, Kahu Wehi tries; Richie Masters 4, Kegan Graham goals) d Townsville 28 (Obie Geia 2, Michael Rose, Karl Johnson, L. Mclean, C Snell tries; Chey Bird, Steve Sheppard goals). Under 19: Townsville 30 d Cairns 16. Under 17: Cairns 30 drew Townsville 30 A Grade Standings: Cairns 9, Townsville 6, Mackay 0. Under 19 Standings: Townsville 10, Cairns 5, Mackay 0 Under 17 Standings: Cairns 7.5, Townsville 6.5, Mackay 1.

POLICE INTERSTATE CHALLENGE Result: NSW Police 40 (Liam Watson 2, Dylan Coleman 2, Beaudie Cullen 2, Jonathon Newton, Paul Traves tries; Jonathon Newton 4 goals) d QLD Police 6 (Sean Chapman try; Sean Chapman goal).

>> SOUTH EAST QUEENSLAND DIVISION

REPRESENTATIVE MATCH Result: Northern Rivers 32 (Roy Bell 2, Graham Smallwood, Niko Vakararawa, Walker Donnoly, Ashley Lafranchi tries; Roy Bell 4 goals) d Gold Coast 30 (Stefan Anderson, Chris Hodges, Trent Dieghton, Darnell Walker, Craig Chapman, Aaron Lowcock tries; Craig Chapman 3 goals).

QLD GROUP CUP (Ipswich) Round 5: Goodna 40 d Brothers 24, West End 29 d Redbank Plains 22, Swifts 18 d Norths 14, South Burnett 46 d Rosewood 6, Laidley 26 d Fassifern 22. Standings: Goodna 10, Laidley 8, South Burnett 8, West End 8, Brothers 6, Fassifern 4, Rosewood 2, Norths 2, Swifts 2, Redbank Plains 0.

SMARTLEND CUP (Gold Coast) Round 5: Tugun 64 d Nerang 10, Burleigh 34 d Mudgeeraba 0, Beaudesert 34 d Parkwood 16, Southport 30 d Gold Coast Cudgen Hornets 22, Currumbin 22 d Runaway Bay 18, Bye Ormeau. Standings: Tugun 10, Southport 8, Beaudesert 8, Nerang 6, Gold Coast Cudgen 6, Burleigh 6, Ormeau 6, Parkwood 4, Runaway Bay 2, Mudgeeraba 2, Currumbin Tugun 2.

QLD WOMENS RL Round 4: Wests Mitchelton 66 d Edens Landing 0, Wests Centenary 28 d Ipswich Brothers 16. Standings: Ipswich Brothers 6, Wests Centenary 6, Wests Mitchelton 4, Edens Landing 0.

XXXX BRISBANE SECOND DIVISION

NORTHSIDE ONE Round 6: Valleys Juniors 8 d Dayboro 6, Sandgate Brighton Gaters 36 d Mitchelton 8, Banyo 18 d Aspley Demons 16, Pine Rivers 20 d Ferny Grove 18 Natives 30 d Samford 20. Standings: Fortitude Valley Juniors 12, Sandgate Brighton Gaters 10, Dayboro 8, Banyo 8, Pine Rivers 6, Northside Natives 6, Ferny Grove 4, Mitchelton 3, Aspley Demons 3, Samford 0. SOUTHSIDE ONE Round 6: Slacks Creek 50 d Capalaba 12, Carina 30 d Mt Gravatt 18, St Brendans 30 d Souths Juniors 0 (forfeit), Wynnum Manly Juniors 56 d Sunnybank 10, Redlands 26 d Wests Inala 22. Standings: Wynnum Manly Juniors 10, Carina 8, Wests Inala 8, Redlands 8, St Brendans 7, Slacks Creek 7, Mt Gravatt 5, Capalaba 3, Sunnybank 2, Souths Juniors 2.

NORTHSIDE TWO Round 6: Mitchelton 42 d Arana Hills 6, Northern Raiders 38 d Aspley Demons 8, Deception Bay Bombers 38 d Normanby Hounds 24, Deception Bay Juniors 58 d Burpengary 18, Pine Central Holy Spirit 38 d Fortitude Valley Juniors 26. Standings: Deception Bay Bombers 12, Deception Bay Juniors 10, Normanby Hounds 10, Northern Raiders 8, Mitchelton 5, Fortitude Valley Juniors 5, Pine Central Holy Spirit 4, Arana Hills 4, Aspley Demons 0, Burpengary 0.

>> SOUTH EAST QUEENSLAND DIVISION (CONT)

SOUTHSIDE TWO Round 7: Wynnum Manly Juniors 16 d Redlands 14, Logan Brothers 58 d Mustangs Brothers 6, Slacks Creek 76 d Rochedale Tigers 0, Carina 26 d Souths Juniors 18, Logan Wanderers 38 d Beenleigh Juniors 10. Standings: Beenleigh Juniors 12, Slacks Creek 10, Carina 10, Logan Wanderers 9, Logan Brothers 8, Wynnum Manly Juniors 8, Redlands 8, Souths Juniors 5, Mustangs Brothers 0, Rochedale Tigers 0.

SOUTHSIDE THREE Round 7: Bulimba Valleys 30 d Cannon Hill Stars 14, St Josephs 56 d Waterford 10, Edens Landing 28 d Browns Plains 12, North Stradbroke Island 18 drew Sunnybank 18, Wests Inala 66 d Logan Wanderers 16. Standings: Edens Landing 12, North Stradbroke Island 11, Sunnybank 10, St Josephs 10, Wests Inala 8, Browns Plains 7, Cannon Hill Stars 6, Bulimba Valleys 6, Waterford 0, Logan Wanderers 0.

ALBERT BISHOP SHIELD Round 7: Aspley Demons 54 d Arana Hills 28, Souths Juniors 30 d Sunnybank 12, Logan Brothers 70 d Sandgate Brighton Gaters 16, Eastern Suburbs Juniors 38 d Wynnum Manly Juniors 10. Standings: Eastern Suburbs Juniors 14, Logan Brothers 12, Wynnum Manly Juniors 8, Arana Hills 8, Sandgate Brighton Gaters 6, Aspley Demons 4, Souths Juniors 4, Sunnybank 0.

ARTHUR SPARKS SHIELD Round 6: Eastern Suburbs Juniors 50 d Arana Hills 4, Pine Central Holy Spirit 50 d Sandgate Brighton Gaters 10, Wynnum Manly Juniors 44 d Logan Brothers 26, Wests Inala bye. Standings: Wynnum Manly Juniors 10, Logan Brothers 10, Eastern Suburbs Juniors 8, Arana Hills 8, Pine Central Holy Spirit 6, Wests Inala 4, Sandgate Brighton Gaters 2.

>> SOUTH WEST DIVISION

WAGNER Like

Your Two Cents...

No one has commented on this page yet. Why not kick things off?