Myles & Moodie

QUEENSLAND forward Nate Myles is disappointed with the dumping of Sydney Roosters coach Ricky Stuart but has pledged his allegiance to the club for next year.

Anderson dismisses rumours

ST Helens coach Daniel Anderson has denied any truth in reports that he is set to leave the Super League leaders to join Australian club Sydney Roosters.

Referee's report - Round 26

SHAYNE Hayne returns to the semi finals fray on Friday in Townsville for the Cowboys and Eels clash. With five people (Sean Hampstead, Paul Simpkins, Steve Clark, Tony Archer and Hayne) vying for just four Finals position, Shayne can ill-afford to slip up as he hopes to gain his first ever semi final appointment as a referee. Shayne has received good reports over the last three weeks with solid performances in the Broncos/Storm match, Dragons/Tigers and now the Raiders/Storm matches.

Poore, Isemonger return for Dragons v Roosters

FORWARD Justin Poore and veteran Sam Isemonger will return to the Dragons team for their final round clash with the Roosters at the Sydney Cricket Ground this Saturday night.Poore returns from a two-week suspension and Isemonger was rested last weekend, Coach Nathan Brown selecting both on the interchange.Aaron Gorrell has been named at hooker, replacing Dean Young who will miss the remainder of the season (Knee) in an otherwise unchanged starting line-up.The Dragons will be chasing their second victory over the Roosters this season having won the traditional ANZAC Day clash 22-12 in Round 7.Unavailable Dragons are:Dean Young (Knee), Corey Payne (Concussion) and Colin Best (Neck).NRL DRAGONSv Sydney Roosters7.30pm Saturday 2 SeptemberSydney Cricket GroundCoach: Nathan Brown 1. Clint GREENSHIELDS2. Wes NAIQAMA3. Mark GASNIER4. Matt COOPER5. Brett MORRIS6. Trent BARRETT (c)7. Ben HORNBY8. Luke BAILEY9. Aaron GORRELL10. Jason RYLES11. Matt BICKERSTAFF12. Ashton SIMS13. Ben CREAGH14. Danny WICKS15. Justin POORE16. Sam ISEMONGER17. Shaun TIMMINS18. Michael HENDERSONPremier League Dragonsv Newtown Jets3.00pm Saturday 2 SeptemberHenson ParkCoach: Steven Price 1. Reece SIMMONDS2. Josh MORRIS3. Beau RYAN4. Daryl MILLARD5. Tom HEWITT6. Chris SHEPPARD7. Mathew HEAD8. Andrew PRICE9. George NDAIRA10. Chris HOUSTON (c)11. Aaron WHEATLEY12. Lee TE MAARI13. James JIMENEZ14. Dan HUNT15. Willie TUPOU16. Bryson GOODWIN17. Reece BLAYNEY18. Jamie KEITH19. Jamie DUNNING20. Tom HABERECHTJersey Flegg Dragonsv Sydney Roosters5.30pm Saturday 2 SeptemberSydney Cricket GroundCoach: Corey Pearson1. Jason NIGHTINGALE2. Rota SETU3. Chase STANLEY4. Keith LULIA5. Luke IRWIN6. Richard WILLIAMS7. Matt SEAMARK8. Chris FARRELL9. Brad DAVIDSON (c)10. Jhi TANNER11. James KEELAN12. Matt PRIOR13. Brian WEST (c)14. Peter WAKLEY15. James GREHAN16. Scott SABLOWSKI18. Jason WHITE19. Daniel JARVIS20. Nathan WYNN

Roosters release Flanagan

THE Sydney Roosters have released assistant coach Shane Flanagan of his role at the NRL club from the end of this season.

Manly, Eels, Dogs, Cowboys, Broncos

MANLY has named injured halfback Matt Orford for its crucial game with Melbourne on Saturday. Orford injured his knee in Friday's win over the Bulldogs but will play in the match, which the Sea Eagles need to win to ensure a top four finish and home final.

Judiciary news

CRONULLA centre Ben Pomeroy will risk missing two matches when he contests his grade one contrary conduct charge at the NRL judiciary tomorrow night.

Troy Aims For 300 Game Mark

EVERGREEN Dolphins prop Troy Lindsay will endeavour to achieve the 300-match landmark. Already the holder of the most number of first grade appearances with 263 matches up before the semi-final showdown with the Young Guns, Lindsay, 33, shows no signs of tiring. He has made it known he wants to play on for at least next season and most probably the following season. By the time he bows out at the end of the 2008 season, the durable front-rower would have reached the magic 300 number ... barring a loss of form or injuries. But given his outstanding performances this season, climaxing in selection for the Queensland Residents, it is hard to imagine the red and whites without the farmer from Wamuran. Affectionately known to team-mates and opponents alike as "Cow", Lindsay achieved his record-equalling 261st game at Dolphin Oval on July 30 against Souths-Logan. Centre Peter Leis created the long-standing 261 mark in his Redcliffe reign in the 1960s, 70s and 80s. The following weekend Lindsay owned the record single-handedly after turning out against the Young Guns. "I'm enjoying my football more than ever, probably because I'm aware each season could be my last," he said. "To get up there with the likes of Peter, Obsty and Benno is something I'm very proud of ... they were really big names in Brisbane and Queensland football. "There's a lot of tradition at Redcliffe." Although he has been part of four Queensland Cup triumphs for the Dolphins, Lindsay said the persona highlight was winning the Brisbane premiership in 1994. The Dolphins beat Wests 24-18, only their second Brisbane grand final win. 'I was a young bloke in my first year in the top grade and it was 29 years since we had won," he said. "That was great but I've appreciated all the things that have happened during my time at Redcliffe." 1994 was the year Lindsay came closest to taking up an offer with an NRL club. "St George coach Brian Smith spoke to me a few times but I decided to stay put," he said. "I've had a few offers over the years, but that was the closest I came to leaving."

Coaches Corner with Anthony Griffin

WAY back in April my first column appeared in the Redcliffe Leagues News.I devoted the opening item to the Young Guns and about how they were the team to beat for this year's Queensland Cup.I quote: "The Townsville side is choc-a-block with talent and the fact they're so hard to beat at Dairy Farmers Stadium makes them a virtual certainty for the top five."How true were those words as we found out to our cost last month. The Young Guns are still the side everyone has to climb over to claim the silverware.As a club we set our sights on the Dolphins making the top five, which we have done, with a preference for a top three spot and two bites in the finals.We achieved the top three berth with ease, however it was disappointing not to snare a home final.With the Clydesdales beating the Young Guns in the final premiership match, we faced the Young Guns in Townsville for the right to met Toowoomba for entry into the grand final.A loss to the Young Guns will see us take on the winner of the No 4 and No 5 showdown.Beating the Young Guns on their dunghill is a big assignment, but we have achieved that before and we are not intimidated by the trip.The coming month shapes as an exciting for our players, coaching staff and club as we attempt to bring the Cup back to the Peninsula.OUR second-rower Danny Burke has racked up a remarkable achievement in a truly short time.Danny played his 150th fixture against Tweed last month after only six seasons with the Dolphins.CEO James Hinchey produced statistics which showed Danny plays 22 games a season, a great testament to his toughness and fitness.He might be inching towards the veteran class however Danny seems to be getting better with age.He is a coach's dream as he listens to instructions, works hard on his game and is never a worry.And all this from a forward who works hard each day as a carpenter with Q-Build. He possesses strong mental instincts to ignore niggling injuries and still play 50-60 minutes a match.His fellow forwards Troy Lindsay and Grant Flugge have similar characteristics and make coaching somewhat of an easier assignment.UNFORTUNATELY our A grade bowed out last month.Despite their final mid-table position, this season produced a lot of positives with Dom Fallini, Chris Jelich and Pat McGill playing Premier League this season.Dom, Scott Gillis and Mitchell Simpson have been added to our 23-strong squad for the top side's finals campaign.It was tremendous that we were able to bring on a number of junior products through into this side and it augurs well for the future.Grant Cleal also deserves praise because whenever any of his charges were brought into the top side they played up to the mark and you can't ask for more than that.On a sad note, former premiership player Matt Anderton has retired.The club wishes him well as he has been a great servant and a great contributor to the success of Dolphin Oval.In good news for the club, our Colts finished in the top two and will figure in the finals yet again.Coach Matt Wood has done a fine job in blending juniors with recruits to compete against sides with NRL links and recruitment systems.They have had a great season and only just missed out on the minor premiership.It would be fantastic to see four or five of them force their way into A grade next season as it's important to have our under 19s feeding through our senior system.Anthony Griffin

Tahu, Vella and Grothe

PARRAMATTA has good news on the injury front with Test star Timana Tahu possibly back for the second week of the finals. Tahu injured his knee in the State of Origin decider on July 5 and thought he'd miss the rest of the year.

Anderson looms as Stuart's replacement

FORMER New Zealand Warriors coach Daniel Anderson is looming as the man most likely to replace the sacked Ricky Stuart at the Sydney Roosters next season.

Bartercard Cup - Wk 1 finals - results

THE final game of the first week of the finals for NZ's Bartercard Cup was played last night at Mt Smart Stadium with Tamaki Leopards up against Counties Manakau Jetz.

Rammo's rant

THIS week we have three real bone-crunching issues to stick our teeth into. First and foremost, the Roosters? decision to sack coach Ricky Stuart. Also, the drugs debate with North Queensland?s Mitchell Sargent receiving the grim news that his contract was to be torn up after testing positive to cocaine use, and the demise of the Cronulla Sharks who seem to have gone missing in action for the last eight weeks. But we?ll start with the dramas at Bondi.

Roosters part ways with Stuart

AUSTRALIAN rugby league coach Ricky Stuart has lost his job as head coach of the Sydney Roosters, the club announced this afternoon.

XXXX QRL Statewide score wrap

LATEST scores and scheduling for major Queensland Rugby League competitions. >>MAJOR COMPETITIONSQLD WIZARD CUPElimination Final: Easts 12 d Tweed Heads 4.Qualifying Final: Redcliffe 22 d North Queensland 8.Final Standings: Toowoomba 32, North Queensland 30, Redcliffe 28, Tweed Heads 22, Easts 22, Burleigh 21, Norths 17, Central 15, Wynnum Manly 13, Souths Logan 12, Ipswich 8.Finals: Minor Semi ? North Queensland v Easts, Dairy Farmers Stadium, Friday September 1, 5.30pm. Major Semi ? Toowoomba v Redcliffe, Clive Berghofer Stadium, Saturday September 2, 2pm.QLD WOMENSRound 19: Wests Mitchelton 24 d Wests Centenary 18.Standings: Ipswich Brothers 31, Wests Centenary 24, Wests Mitchelton 16, Caboolture 5Finals: Minor Semi ? Wests Mitchelton v Caboolture, Davies Park, West End, Saturday September 2, 4pm. Major Semi ? Ipswich Brothers v Wests Centenary, QLD Group Stadium, Sunday September 3, 4.30pm.ARRIVE ALIVE CUPNational Semi: Keebra Park SHS v St Dominic?s Penrith, Dairy Farmers Stadium, Friday September 1, 4.15pm.>>> SOUTH EAST DIVISIONFOGS CUPElimination Final: Souths Logan 28 d Wynnum Manly 24.Qualifying Final: Burleigh 36 d Easts 12.Final Standings: Tweed Heads 35, Easts 26, Burleigh 25, Wynnum Manly 25, Souths Logan 24, Sunshine Coast 22, Redcliffe 17, Norths 16, Ipswich 12, Aspley 10, Western Districts 8. Finals: Minor Semi ? Easts v Souths Logan, Langlands Park, Saturday September 2, 3pm. Major Semi ? Tweed Heads v Burleigh, Piggabeen Complex, Sunday September 3, 3pm.FOGS COLTS CHALLENGEElimination Final: Wynnum Manly 62 d Aspley 8.Qualifying Final: Redcliffe 46 d Easts 16.Final Standings: Norths 32, Redcliffe 30, Easts 28, Aspley 24, Wynnum Manly 22, Tweed Heads 22, Souths Logan 19, Burleigh 17, Western Districts 11, Ipswich 10, Sunshine Coast 5. Finals: Minor Semi ? Easts v Wynnum Manly, Langlands Park, Saturday September 2, 1.15pm. Major Semi ? Norths v Redcliffe, Piggabeen Complex, Sunday September 3, 1.15pm.XXXX BRISBANE SECOND DIVISIONNORTHSIDE ONEMinor Semi: Fortitude Valley Juniors 14 d Samford 10.Major Semi: Dayboro 22 d Banyo 16.Final Standings: Dayboro 31, Banyo 25, Fortitude Valley Juniors 23, Samford 21, Pine Rivers 20, Sandgate Brighton Gaters 19, Aspley Demons 15, Northside Natives 10, Brook Sharks 9, Northern Suburbs Juniors 7.Preliminary Final: Banyo v Fortitude Valleys Juniors, Davies Park, West End, Saturday September 2, 2.30pm.SOUTHSIDE ONEMinor Semi: Greenbank 20 d Wests Inala 18.Major Semi: Carina 30 d St Brendans 24.Final Standings: St Brendans 32, Carina 32, Wests Inala 25, Greenbank 25, Mt Gravatt 20, Wynnum Manly Juniors 10, Capalaba Juniors 6, Logan Brothers 0.Preliminary Final: St Brendans v Greenbank, Davies Park, West End, Saturday September 2, 12.45pm.NORTHSIDE TWOMinor Semi: Northern Raiders 30 d Normanby 28.Major Semi: Mitchelton 34 d Ferny Grove 18.Final Standings: Mitchelton 40, Ferny Grove 38, Normanby 36, Northern Raiders 28, Arana Hills 27, Deception Bay Bombers 26, Deception Bay Juniors 24, Aspley Demons 17, Fortitude Valley Juniors 12, Pine Central Holy Spirit 10, Burpengary 6.Preliminary Final: Ferny Grove v Northern Raiders, Davies Park, West End, Saturday September 2, 11am.SOUTHSIDE TWOGrand Final: Rochedale 19 d Beenleigh Juniors 18.Final Standings: Rochedale 36, Beenleigh Juniors 32, Sunnybank 30, Logan Brothers 29, Redlands 18, Bears 12, Carina 11. SOUTHSIDE THREEGrand Final: Slacks Creek 22 d St Brendans 20.Final Standings: St Brendans 34, Slacks Creek 31, Logan Wanderers 30, Beenleigh Juniors 21, Rochedale 18, Wynnum Manly Juniors 16, Browns Plains 10, Bulimba Valleys 8.ARTHUR SPARKS SHIELDGrand Final: Logan Brothers 34 d Sandgate Brighton Gaters 22.Final Standings: Sandgate Brighton Gaters 30, Arana Hills 29, Mustangs 29, Logan Brothers 28, Wynnum Manly Juniors 26, Eastern Suburbs Juniors 24, Mitchelton 24, St Brendans 18, Capalaba Juniors 10, Browns Plains 6, Pine Central Holy Spirit 4. >>NORTHERN DIVISIONBENDIGO BANK PREMIERSHIP (Cairns)Elimination Final: Ivanhoes 48 d Mareeba 0.Qualifying Final: Innisfail 38 d Kangaroos 36.Final Standings: Brothers 39, Innisfail 37, Kangaroos 35, Ivanhoes 27, Mareeba 26, Atherton 26, Tully 24, Mossman Port Douglas 18, Yarrabah 14, Suburbs 14, Edmonton 4.Finals: Minor Semi ? Kangaroos v Ivanhoes, Barlow Park, Sunday September 3, 4.30pm. Major Semi ? Brothers v Innisfail, Barlow Park, Sunday September 3, 6pm.TOWNSVILLE DISTRICTS RLRound 21: Burdekin 30 d University 18, Brothers 64 d Charters Towers 10, Sharks United 48 d Herbert River 18. Centrals bye.Final Standings: Brothers 76, Herbert River 60, Sharks United 60, Burdekin 54, Centrals 38, Charters Towers 36, University 12. * Wins worth 4pts in TDRLFinals: Minor Semi ? Sharks United v Burdekin, Townsville Sports Reserve, Sunday September 3, 2pm. Major Semi ? Brothers v Herbert River, Townsville Sports Reserve, Sunday September 3, 3.30pm.MERCURY CUP (Mackay)Preliminary Final: Souths 48 d Brothers 26.Final Standings: Moranbah 28, Souths 26, Brothers 24, Sarina 16, Norths 14, Magpies 14, Whitsunday 10, Wests 4.Grand Final: Moranbah v Souths, Mackay JRL, Sunday September 3, 3.30pm.MACKAY WOMENSGrand Final: Magpies 20 d Wests 12.MID WEST RLPreliminary Final: Normanton 30 d Hughenden 8.Final Standings: Doomadgee 24, Hughenden 24, Normanton 24, Cloncurry 12, Julia Creek 3, Richmond -6.Grand Final: Katter Cup ? Doomadgee v Normanton, Julia Creek RLFC, Saturday September 2, 6.30pm.>>CENTRAL DIVISIONEXTENDED LEAGUEMinor Semi: Rockhampton Brothers 40 d Gladstone Brothers 12.Major Semi: Wallabys 28 d CQU Norths 18.Preliminary Final: CQU Norths v Rockhampton Brothers, Browne Park, Sunday September 3, 3pm.CENTRAL HIGHLANDS RLPreliminary Final: Blackwater 26 d Emerald Tigers 24.Final Standings: Clermont 28, Blackwater 23, Emerald Tigers 22, Middlemount 17, Emerald Cowboys 9, Springsure 3.Grand Final: Clermont v Blackwater, Clermont Sporting Complex, Saturday September 2, 7pm. (Reserve Grade ? Bluff v Peak Downs, 5pm).>>WIDE BAY DIVISION4BU-HITZ FM PREMIERSHIP (Bundaberg)Preliminary Final: Wests 34 d Hervey Bay 26 (extra-time).Final Standings: Wests 21, Hervey Bay 20, Across The Waves 16, Easts 13, Wallaroos 10, Brothers 8*. * Deducted two points for fielding unregistered player. Grand Final: Across The Waves v Wests, Salter Oval, Sunday September 3, 3.30pm.MAROOCHY RSL CUP (Sunshine Coast)Minor Semi: Kawana 26 d Caboolture 4.Major Semi: Noosa 16 d Caloundra 12.Final Standings: Caloundra 34, Noosa 30, Kawana 24, Caboolture 24, Nambour 21, Maroochydore Coolum 17, Beerwah 12, Gympie Cooloola 11, Bribie Island 7.Preliminary Final: Caloundra v Kawana, Pirate Park, Noosa, Sunday September 3, 3pm.SUNSHINE COAST GYMPIE AMATEURSGrand Final: Kilcoy 32 d Beachmere 10.Final Standings: Kilcoy 30, Beachmere 23, Pomona 19, Yandina 12, Palmwoods 6.>>SOUTH WEST DIVISIONWAGNER?S FIRST GRADE (Toowoomba)Round 22: Pittsworth 36 d Souths 24, Valleys 32 d Oakey 14, Brothers 68 d Gatton 16, Goondiwindi 60 d Dalby 10, Warwick 46 d Newtown 26. Wattles bye.Standings: Valleys 40, Brothers 36, Goondiwindi 32, Dalby 28, Wattles 27, Oakey 26, Gatton 24, Pittsworth 19, Souths 14, Warwick 14, Newtown 4. Finals: Elimination Semi ? Dalby v Wattles, Clive Berghofer Stadium, Saturday September 2, 5.30pm. Qualifying Final ? Brothers v Goondiwindi, Clive Berghofer Stadium, Sunday September 3, 2.30pm.ROMA DISTRICTS RLPreliminary Final: Red Bulls 52 d St George 16.Final Standings: St George 19, Mitchell 17, Cities 16, Red Bulls 16, Miles 13, Chinchilla 9.Grand Final: Mitchell v Red Bulls, Bassett Park, Sunday September 3, 3pm.BORDER LEAGUEGrand Final: Tenterfield 34 d Killarney 20 (Scorers details pending).Final Standings: Tenterfield 24, Killarney 20, Stanthorpe 11, Inglewood 5.WESTERN RLGrand Final: Cunnamulla 30 (Ken Cavanough 3, Rohan Wharton 2, Henry Goulton, Douglas Gibbs tries; Mark Malezer goal) d Charleville 28 (Brian Burgess 2, Paul Hancock, Darrell Adcock, Nigel Steedman tries; Darrell Adcock 4 goals).Final Standings: Charleville 22, Tambo 19, Cunnamulla 11, Quilpie 8. >>SOUTHERN DIVISIONQLD GROUP CUP (Ipswich)Elimination Semi: Norths 28 d Springfield 24.QualifyingSemi: South Burnett 38 d Goodna 28.Final Standings: Brothers 34, South Burnett 30, Goodna 22, Norths 22, Springfield 19, Fassifern 17, Redbank Plains 14, West End 10, Swifts 9, Laidley 3. Finals: Minor Semi ? Goodna v Norths, QLD Group Stadium, Saturday September 2, 7.30pm. Major Semi ? Brothers v South Burnett, QLD Group Stadium, Sunday September 3, 3pm.SMARTLEND CUP (Gold Coast)Minor Semi: Runaway Bay 32 d Southport 12.Major Semi: Tugun 40 d Burleigh 16.Final Standings: Tugun 36, Burleigh 28, Runaway Bay 27, Southport 20, Beaudesert 18, Uni Parkwood 17, Tweed Heads 16, Nerang 8, Mudgeeraba 6, Helensvale 2. Preliminary Final: Burleigh v Runaway Bay, Pizzey Park, Miami, Sunday September 3, 3pm.

Advertising Opportunities

  Latest Tweets

Advertising Opportunities