Bulldogs unchanged for Storm with extended bench

The Canterbury-Bankstown Bulldogs have named an 18 man squad for Monday's round four NRL clash against the Melbourne Storm at AAMI Park.

Chris Armit in jersey number 21 has been named on a five man interchange bench in the only new addition to the side that defeated the Sydney Roosters on Sunday, racking up its third win from as many starts this season.

Frank Pritchard and Mickey Paea have been named in the starting side after they were both elevated from the interchange bench to start against the Roosters, with Sam Kasiano and Jake Foster retained on the bench.

The side will travel to Melbourne on Sunday afternoon ahead of Monday night's game.

Meanwhile, injury has forced Toyota Cup head coach Andrew Patmore to change his side for the clash with the Storm.

Winger Daniel Abou-Sleiman (ankle syndesmosis) will miss the match, with his place taken by Chris Centrone.

And NSW Cup head coach Justin Holbrook will have a wealth of experience at his disposal once again when the Bulldogs take on Cronulla at Toyota Stadium on Saturday.

The reigning Premiers will be chasing their fourth straight victory to start the season against a Sharks side containing players from both the Cronulla and Melbourne Storm programs.

Bulldogs sides for this weekend are as follows:

NRL: 1. BEN BARBA 2. STEVE TURNER 3. TIM LAFAI 4. JAMAL IDRIS 5. BRYSON GOODWIN 6. KRIS KEATING 7. TRENT HODKINSON 8. AIDEN TOLMAN 9. MICHAEL ENNIS 10. MICKEY PAEA 11. FRANK PRITCHARD 12. ANDREW RYAN [C] 13. DAVID STAGG
INTERCHANGE: 14. SAM KASIANO 15. JAKE FOSTER 16. COREY PAYNE 17. DENE HALATAU 21. CHRIS ARMIT HEAD COACH: KEVIN MOORE


TOYOTA CUP: 1. ALISTER BEALE 2. CHRIS CENTRONE 3. SAM AHAFONO 4. EDWARD MURPHY 5. CRUISE IOSEFA 6. AIDAN SEZER 7. SAMISONI LANGI 8. JAKE FINN 9. LIONEL O'MALLY 10. DALE FINUCANE [C] 11. PAUL CARTER 12. JOSH JACKSON 13. LACHLAN BURR
INTERCHANGE: 14. BEN AUALIITIA 15. TUPOU SOPOAGA 16. JUDAH LAVULO 17. GERARD McCALLUM 19. JUSTIN TOOMEY-WHITE 20. JAMES O'BRIEN COACH: ANDREW PATMORE


NSW CUP: 1. TRENT CUTLER 2. MICHAEL LETT 3. DANIEL RAUICAVA 4. JONATHAN WRIGHT 5. JUNIOR TIA-KILIFI 6. BEN ROBERTS 7. JOEL ROMELO 8. MICHAEL HODGSON 9. RHYS JACK 10. MARTIN TAUPAU 11. GARY WARBURTON 12. NATHAN SMITH 13. GRANT MILLINGTON
INTERCHANGE: 14. BRAD MORRIN 15. HEKA NANAI 16. STEVE AZZI 19. HARLAN ALAALATOA COACH: JUSTIN HOLBROOK


BUNDABERG RED CUP (BANKSTOWN SPORTS): 1. JAMES O'BRIEN 2. SEAN DEAVES 3. PAO PELE 4. LOUIS MACKENZIE-TAYLOR 5. NICK TAYLOR 17. SHANE PUMIPI 7. MICHAEL HENRY 8. MICHAEL IAOPO 9. JASON GREEN 10. LOTA FIAALII 11. DEAN McGLINCHEY 12. OLIVER GORDON 13. GRAHAM CLARK
INTERCHANGE:  14. SOLO ALONE 15. TUI PAIAAUA 16. LUKE UIKELOTU 18. JESSE ROBERTS COACH: DEAN BYRNE

Like

Your Two Cents...

No one has commented on this page yet. Why not kick things off?