Tedesco claims 2019 Dally M Medal

NRL TP M LOGO 01 STA JSY POS

James Tedesco has waited til the final round to claim the 2019 Dally M Medal as NRL player of the year, three points clear of Melbourne stalwart Cameron Smith.

Earlier: Tune in tonight as LeagueUnlimited brings you all the winners and awards as they happen!

Check out below our coverage of the night including all the award winners and the Team of the Year.


LIVE action

All times AEST

It all kicks off at 8:30pm!

7:30pm - the Red Carpet is well and truly underway, but we're more interested in the awards themselves. In that spirit, here's a look at how the Dally M leaderboard looked after Round 12, when voting went behind closed doors.

  1. Mitchell Pearce (NEW) 15
  2. Cameron Munster (MEL) 14
  3. Damien Cook (SOU) 14
  4. Jason Taumalolo (NQL) 12
  5. Cameron Smith (MEL) 12
  6. James Tedesco (SYD) 12
  7. Mitchell Moses (PAR) 11
  8. Cody Walker (SOU) 10
  9. Clinton Gutherson (PAR) 10
  10. Chad Townsend (CRO) 10
  11. Payne Haas (BRI) 10
  12. Sam Burgess (SOU) 10
  13. Charnze Nicoll-Klokstad (CAN) 10
  14. John Bateman (CAN) 9
  15. Cameron Murray (SOU) 9
  16. Siosiua Taukeiaho (SYD) 9
  17. Roger Tuivasa-Sheck (WAR) 9

7:40pm Apparently the show has begun... and Payne Haas is the Peter Moore Award Rookie of the Year.

8:40pm After a music act to open, we're into the count for Rounds 13 to 16.

After that, the top ten reads: 

Cameron Munster (MEL) 19
Mitchell Moses (PAR) Jason Taumalolo (NQL) 17
Cameron Smith (MEL) 16
Damien Cook (SOU) Mitchell Pearce (NEW) 15
James Tedesco (SYD) 14
Chad Townsend (CRO) Payne Haas (BRI) Charnze Nicoll-Klokstad (CAN) 1

8:45pm Todd Greenberg delivers his opening address.

8:50pm Josh Jackson (Bulldogs) has been awarded a revamped Provan Summons Medal for actions in the spirit of the game, following his consoling of Paul Momirovski in the Bulldogs-Tigers clash earlier in the season.

8:57pm James Tedesco's Origin match-winning try for NSW is the Peter Frilingos Headline Moment for 2019.

9pm Now back to the count. Rounds 17-20.

Cameron Smith (MEL) 25
James Tedesco (SYD) 23
Payne Haas (BRI) 21
Mitchell Moses (PAR) 20
Cameron Munster (MEL) 19
Damien Cook (SOU) Jason Taumalolo (NQL) Roger Tuivasa-Sheck (WAR) Charnze Nicoll-Klokstad (CAN) 18
Daly Cherry-Evans (MAN) 16

9:05pm Wayne Pearce is on stage to award Coach of the Year. Melbourne's Craig Bellamy claims the gong.

9:13pm Pearce now presents the Captain of the Year, which frustratingly for those following online was leaked 20 minutes ago by the NRL's own account. Cam Smith is the winner from Melbourne.

9:18pm The Vale section now, acknowledging the lives of those who have passed. We remember:

Malcolm Andrews, Morry Breen, Wally Carr, Ron Casey, John Chalk, Lindsay Drake, Jeff Fyfe, Steve Hall, Bob Hawke, Hugh Hazard, Michael Knowles, Ray Laird, Peter Moscatt, Hugh O'Doherty, Peter Leis, Ken McCrohon, Tony Paskins, Jim Paterson, John Payne, Quentin Pongia, Richie Powell, Steve Reilly, Billy J Smith, and Noel White.

9:24pm Tarsha Gale joins Yvonne Sampson on stage to present the Dally M Female Player of the Year Award. Jessica Sergis from the Dragons takes the medal!

9:30pm Greg Alexander is on hand to resume the count for Rounds 21 and 22.

James Tedesco (SYD) 29
Cameron Smith (MEL) 27
Mitchell Moses (PAR) 26
Payne Haas (BRI) 24
Cameron Munster (MEL) 22
Roger Tuivasa-Sheck (WAR) 19
Mitchell Pearce (NEW) Damien Cook (SOU) Jason Taumalolo (NQL) Charnze Nicoll-Klokstad (CAN) 18

9:36pm Ahead of an ad break, Haas is acknowledged as Rookie of the Year which was awarded pre-show.

9:40pm Brandy's back to take us through Round 23 and 24.

James Tedesco (SYD) 33
Cameron Smith (MEL) 30
Payne Haas (BRI) 27
Mitchell Moses (PAR) 26
Cameron Munster (MEL) 22
Damien Cook (SOU) 21
Roger Tuivasa-Sheck (WAR) 19
Mitchell Pearce (NEW) Charnze Nicoll-Klokstad (CAN) 18

9:47pm Greenberg is back to present the Team of the Year. Check out the winners below.

9:55pm Roosters fullback James Tedesco wins the 2019 Dally M Medal.


Awards & nominees list

2019 Dally M NRL Player of the Year: James Tedesco (SYD)

Peter Moore Award (Rookie of the Year): Payne Haas (BRI)
Nominated: Bronson Xerri (CRO), Maika Sivo (PAR), Ryan Papenhuyzen (MEL), Briton Nikora (CRO), Payne Haas (BRI)

Captain of the Year: Cameron Smith (MEL)
Nominated: Boyd Cordner (SYD), Cameron Smith (MEL), Daly Cherry-Evans (MAN), Jarrod Croker & Josh Hodgson (CAN), Josh Jackson (CBY)

Coach of the Year: Craig Bellamy (MEL)
Nominated: Brad Arthur (PAR), Craig Bellamy (MEL), Des Hasler (MAN), Ricky Stuart (CAN), Trent Robinson (SYD)

Provan Summons Medal: Josh Jackson (CBY)

Peter Frilingos Memorial Award (Headline Moment): James Tedesco (NSW) - Origin III winning try

Female Player of the Year: Jessica Sergis (SGI)
Nominated: Jessica Sergis (SGI), Botille Vette-Welsh (SGI), Millie Boyle (BRI), Charntay Poko (WAR)

Top Pointscorer: Latrell Mitchell (SYD)

Top Tryscorer: Maika Sivo (PAR)

Team of the Year

Fullback: James Tedesco (SYD)
Nominated: James Tedesco (SYD), Charnze Nicoll-Kloksad (CAN), Roger Tuivasa-Sheck (WAR), Clint Gutherson (PAR), Jahrome Hughes (MEL)
Winger: Ken Maumalo (WAR)
Nominated: Blake Ferguson (PAR), Daniel Tupou (SYD), Edrick Lee (NEW), Josh Addo-Carr (MEL), Ken Maumalo (WAR)
Centre: Latrell Mitchell (SYD)
Nominated: Brian Kelly (GLD), Esan Marsters (WST), Jarrod Croker (CAN), Latrell Mitchell (SYD), Will Hopoate (CBY)
Five-Eighth: Cameron Munster (MEL)
Nominated: Benji Marshall (WST), Cameron Munster (MEL), Luke Keary (SYD), Cody Walker (SOU), Jack Wighton (CAN)
Halfback: Mitchell Moses (PAR)
Nominated: Adam Reynolds (SOU), Chad Townsend (CRO), Daly Cherry-Evans (MAN), Mitchell Pearce (NEW), Mitchell Moses (PAR)
Prop: Payne Haas (BRI)
Nominated: David Klemmer (NEW), Josh Papalii (CAN), Paul Vaughan (SGI), Siosiua Taukeiaho (SYD), Payne Haas (BRI)
Hooker: Cameron Smith (MEL)
Nominated: Cameron McInnes (SGI), Cameron Smith (MEL), Damien Cook (SOU), Josh Hodgson (CAN), Robbie Farah (WST)
Second Row: John Bateman (CAN)
Nominated: John Bateman (CAN), Kenny Bromwich (MEL), Manu Ma'u (PAR), Ryan Matterson (WST), Sam Burgess (SOU)
Lock: Cameron Murray (SOU)
Nominated: Cameron Murray (SOU), Dale Finucane (MEL), Jake Trbojevic (MAN), Jason Taumalolo (NQL), Paul Gallen (CRO)
Interchange: Brandon Smith (MEL)
Nominated: Braden Hamlin-Uele (CRO), Brandon Smith (MEL), Francis Molo (NQL), Manase Fainu (MAN), Reagan Campbell-Gillard (PEN)


Club Top Fives

Thanks to Fox Sports, the top five vote-winners for each club:

Broncos: Payne Haas 27, Anthony Milford 13, David Fifita 9, Kotoni Staggs 2, Joe Ofahengaue 1, Jack Bird 1

Raiders: Chanrze Nicoll-Klokstad 18, Josh Hodgson 17, Jack Wighton 16, John Bateman 15, Josh Papalii 15

Bulldogs: Kieran Foran 10, Dallin Waten-Zelezniak 8, Aiden Tolman 8, Corey Harawira-Naera 7, Lachlan Lewis 6, Jack Cogger 6

Sharks: Chad Townsend 14, Shaun Johnson 10, Josh Dugan 8, Matt Moylan 7, Wade Graham 6

Titans: Tyrone Roberts 6, Brian Kelly 5, Jai Arrow 5, Moeaki Fotuaika 2, Ryan James 2, Michael Gordon 2

Sea Eagles: Daly Cherry-Evans 16, Tom Trbojevic 13, Jake Trbojevic 11, Marty Taupau 6, Joel Thompson 5

Storm: Cameron Smith 32, Cameron Munster 22, Ryan Papenhuyzen 14, Jahrome Hughes 3, Nelson Asofa-Solomona 10

Knights: Mitchell Pearce 19, David Klemmer 13, Kalyn Ponga 10, Connor Watson 5, Mason Lino 4

Cowboys: Jason Taumalolo 19, Michael Morgan 8, Scott Drinkwater 6, John Asiata 6, Jake Clifford 5

Eels: Mitchell Moses 29, Clint Gutherson 16, Manu Ma'u 8, Blake Ferguson 5, Junior Paulo 5

Panthers: Nathan Cleary 10, Dylan Edwards 6, Jarome Luai 5, Josh Mansour 4, James Fisher-Harris 4

Rabbitohs: Damien Cook 21, Cameron Murray 19, Cody Walker 14, Adam Reynolds 13, Sam Burgess 9

Dragons: Ben Hunt 12, Paul Vaughan 11, Corey Norman 6, Tyson Frizell 3, Gareth Widdop 3, Cameron McInnes 3

Roosters: James Tedesco 34, Luke Keary 18, Sio Siua Taukeiaho 10, Latrell Mitchell 8, Boyd Cordner 6

Warriors: Roger Tuivasa-Sheck 22, Blake Green 9, Ken Maumalo 7, Chanel Harris-Tavita 3, Jazz Tevaga 3

Wests Tigers: Ryan Matterson 15, Luke Brooks 14, Robbie Farah 13, Benji Marshall 11, Corey Thompson 5


Round by Round

ROUND 1

Storm v Broncos: 3 C. Munster 2 N. Asofa-Solomona 1 C. Oates Judge: D. Lockyer

Knights v Sharks: 3 D. Klemmer 2 E. Lee 1 M. Moylan Judge S. Roach

Roosters v Rabbitohs: 3 A. Reynolds 2 S. Burgess 1 D. Cook Judge D. Halatau

Warriors v Bulldogs: 3 B. Green 2 B. Afoa 1 K. Maumalo Judge B. Anasta

Tigers v Sea Eagles: 3 R. Farah 2 E. Marsters 1 J. Aloiai Judge G. Alexander

Cowboys v Dragons: 3 J. Taumalolo 2 M. Morgan 1 J. Kahu Judge J. Hodges

Panthers v Eels: 3 M. Moses 2 B. Ferguson 1 S. Lane Judge A. Johns

Titans v Raiders: 3 J. Papalii 2 J. Bateman 1 J. Hodgson Judge C. Parker

ROUND 2

Dragons v Rabbitohs: 3 S. Burgess 2 A. Reynolds 1 B. Burns Judge M. Geyer

Raiders v Storm: 3 J. Hughes 2 C. Smith 1 C. Nicoll-Klokstad Judge J. Smith

Sharks v Titans: 3 M. Moylan 2 S. Johnson 1 A. Fifita Judge B. Finch

Broncos v Cowboys: 3 T. Pangai Junior 2 J. Bird 1 A. McCullough Judge W. Lewis

Knights v Panthers: 3 J. Maloney 2 R. Campbell-Gillard 1 K. Ponga Judge C. Parker

Sea Eagles v Roosters: 3 L. Keary 2 J. Waerea-Hargreaves J. Tedesco Judge B. Kimmorley

Bulldogs v Eels: 3 C. Gutherson 2 J. Paulo 1 B. Ferguson Judge G. Belcher

Tigers v Warriors: 3 R. Farah 2 L. Brooks 1 B. Marshall Judge J. Hodges

ROUND 3

Broncos v Dragons: 3 P. Vaughan 2 B. Hunt 1 A. Milford Judge B. Moore

Raiders v Knights: 3 J. Bateman 2 C. Nicoll-Klokstad 1 J. Hodgson Judge B. Anasta

Eels v Roosters: 3 J. Tedesco 2 S. Taukeiaho 1 V. Radley Judge D. Halatau

Sea Eagles v Warriors: 3 T. Trbojevic 2 D. Cherry-Evans 1 A. Fonua-Blake Judge G. Belcher

Cowboys v Sharks: 3 C. Townsend 2 A. Fifita 1 J. Morris Judge J. Hodges

Panthers v Storm: 3 C. Munster 2 S. Vunivalu 1 D. Finucane Judge S. Roach

Tigers v Bulldogs: 3 K. Foran 2 D. Napa 1 C. Harawira-Naera Judge D. Lockyer

Rabbitohs v Titans: 3 D. Cook 2 C. Walker 1 T. Tatola Judge B. Kimmorley

ROUND 4

Roosters v Broncos: 3 J. Tedesco 2 S. Taukeiaho 1 L. Keary Judge M. Geyer

Warriors v Titans: 3 B. Green 2 R. Tuivasa-Sheck 1 P. Hiku Judge R. Girdler

Panthers v Tigers: 3 J. Reynolds 2 R. Matterson 1 N. Cleary Judge A. Johns

Sea Eagles v Rabbitohs: 3 J. Trbojevic 2 A. Fonua-Blake 1 S. Burgess Judge G. Alexander

Cowboys v Raiders: 3 E. Whitehead 2 J. Rapana 1 J. Bateman Judge C. Parker

Eels v Sharks: 3 M. Moses 2 C. Gutherson 1 J. Paulo Judge B. Anasta

Storm v Bulldogs: 3 C. Munster 2 J. Okunbor 1 J. Bromwich Judge M. Ennis

Knights v Dragons: 3 P. Vaughan 2 D. Klemmer 1 K. Ponga Judge A. Ryan

ROUND 5

Broncos v Tigers: 3 L. Brooks 2 M. Chee-Kam 1 P. Haas Judge G. Belcher

Titans v Panthers: 3 J. Wallace 2 R. James 1 M. Gordon Judge J. Hodges

Cowboys v Storm: 3 C. Smith 2 C. Munster 1 N. Asofa-Solomona Judge A. Johns

Rabbitohs v Warriors: 3 C. Walker 2 R. Tuivasa-Sheck 1 D. Cook Judge B. Kimmorley

Knights v Sea Eagles: 3 J. Trbojevic 2 D. Cherry-Evans 1 A. Fonua-Blake Judge S. Roach

Sharks v Roosters: 3 L. Keary 2 J. Tedesco 1 L. Mitchell Judge B. Finch

Dragons v Bulldogs: 3 B. Hunt 2 P. Vaughan 1 T. Lafai Judge D. Halatau

Raiders v Eels: 3 J. Hodgson 2 C. Nicoll-Klokstad 1 J. Croker Judge A. Tongue

Sharks v Panthers: 3 A. Fifita 2 C. Townsend 1 W. Egan Judge J. Smith

ROUND 6

Bulldogs v Rabbitohs: 3 C. Murray 2 A. Tolman 1 D. Cook Judge R. Girdler

Storm v Roosters: 3 L. Mitchell 2 C. Smith 1 J. Tedesco Judge B. Kimmorley

Warriors v Cowboys: 3 J. McGuire 2 M. Morgan 1 R. Tuivasa-Sheck Judge C. Parker

Dragons v Sea Eagles: 3 D. Cherry-Evans 2 B. Hunt 1 C. Waddell Judge B. Finch

Titans v Knights: 3 T. Roberts 2 J. Arrow 1 M. Fotuaika Judge M. Ennis

Raiders v Broncos: 3 J. Bateman 2 C. Nicoll-Klokstad 1 P. Haas Judge M. Elliott

Eels v Tigers: 3 M. Moses 2 C. Gutherson 1 R. Mahoney Judge G. Alexander

ROUND 7

Roosters v Dragons: 3 B. Cordner 2 S. Taukeiaho 1 M. Dufty Judge D. Lockyer

Storm v Warriors: 3 C. Smith 2 T. Harris 1 J. Hughes Judge B. Finch

Bulldogs v Cowboys: 3 C. Harawira-Naera 2 A. Tolman 1 J. Jackson Judge B. Anasta

Panthers v Rabbitohs: 3 A. Reynolds 2 C. Walker 1 V. Kikau Judge M. Ennis

Tigers v Titans: 3 R. Matterson 2 A. Twal 1 M. Fonua Judge D. Buderus

Broncos v Sharks: 3 A. Milford 2 M. Lodge 1 J. Bird Judge B. Moore

Sea Eagles v Raiders: 3 M. Fainu 2 M. Taupau 1 J. Wighton Judge S. Roach

Knights v Eels: 3 M. Pearce 2 D. Levi 1 E. Lee Judge J. Hodges

ROUND 8

Rabbitohs v Broncos: 3 C. Walker 2 S. Burgess 1 D. Cook Judge M. Geyer

Cowboys v Titans: 3 J. Asiata 2 J. Taumalolo 1 J. Arrow Judge R. Girdler

Sharks v Storm: 3 C. Townsend 2 B. Nikora 1 B. Hamlin-Uele Judge D. Halatau

Raiders v Panthers: 3 J. Wighton 2 J. Papalii 1 I. Soliola Judge A. Tongue

Sea Eagles v Bulldogs: 3 M. Taupau 2 J. Thompson 1 K. Elgey Judge C. Parker

Roosters v Tigers: 3 L. Mitchell 2 D. Tupou 1 B. Cordner Judge M. Elliott

Warriors v Knights: 3 M. Pearce 2 K. Ponga 1 S. Kenny-Dowall Judge S. Roach

Eels v Dragons: 3 C. Gutherson 2 S. Lane 1 M. Sivo Judge G. Alexander

ROUND 9

Titans v Sharks: 3 J. Morris 2 C. Townsend 1 P. Gallen Judge C. Parker

Tigers v Panthers: 3 B. Marshall 2 R. Farah 1 L. Brooks Judge B. Finch

Sea Eagles v Broncos: 3 A. Milford 2 P. Haas 1 J. Ofahengaue Judge B. Moore

Bulldogs v Knights: 3 M. Pearce 2 D. Klemmer 1 A. Tolman Judge D. Halatau

Warriors v Dragons: 3 R. Tuivasa-Sheck 2 J. Graham 1 K. Lawton Judge B. Anasta

Storm v Eels: 3 C. Munster 2 C. Smith 1 J. Addo-Carr Judge G. Alexander

Roosters v Raiders: 3 S. Taukeiaho 2 J. Tedesco 1 J. Waerea-Hargreaves Judge M. Ennis

Rabbitohs v Cowboys: 3 D. Cook 2 S. Burgess 1 C. Murray Judge R. Girdler

ROUND 10

Storm v Tigers: 3 R. Papenhuyzen 2 B. Marshall 1 D. Finucane Judge J. Smith

Panthers v Warriors: 3 A. Paasi 2 K. Nikorima 1 R. Tuivasa-Sheck Judge M. Elliott

Broncos v Roosters: 3 P. Haas 2 J. Ofahengaue 1 J. Waerea-Hargreaves Judge A. Johns

Titans v Bulldogs: 3 K. Foran 2 J. Cogger 1 J. Wallace Judge J.Hodges

Cowboys v Eels: 3 J. Taumalolo 2 M. Scott 1 J. McLean Judge C. Parker

Raiders v Rabbitohs: 3 C. Murray 2 J. Papalii 1 D. Cook Judge A. Tongue

Dragons v Knights: 3 M. Pearce 2 K. Ponga 1 D. Levi Judge S. Roach

Sharks v Sea Eagles: 3 B. Elliot 2 A. Fonua-Blake 1 M. Taupau Judge M. Ennis

ROUND 11

Eels v Panthers: 3 J. Mansour 2 D. Edwards 1 N. Cleary Judge B. Anasta

Sea Eagles v Titans: 3 T. Roberts 2 M. Fotuaika 1 A. Brimson Judge R. Girdler

Knights v Roosters: 3 M. Pearce 2 K. Ponga 1 D. Klemmer Judge B. Finch

Raiders v Cowboys: 3 M. Morgan 2 J. Taumalolo 1 J. McGuire Judge S. Roach

Warriors v Broncos: 3 P. Haas 2 M. Lodge 1 A. Milford Judge C. Parker

Rabbitohs v Tigers: 3 D. Cook 2 C. Murray 1 L. Brooks Judge G. Alexander

Bulldogs v Storm: 3 J. Addo-Carr 2 J. Bromwich 1 B. Smith Judge M.Ennis

Dragons v Sharks: 3 M. Moylan 2 B. Nikora 1 C. McInnes Judge D. Lockyer

ROUND 12

Panthers v Sea Eagles: 3 L. Martin 2 J. Luai 1 C. Cust Judge A. Johns

Eels v Rabbitohs: 3 M. Ma'u 2 M. Moses 1 C. Tracey Judge D. Halatau

Bulldogs v Raiders: 3 C. Nicoll-Klokstad 2 K. Foran 1 C. Horsburgh Judge M. Elliott

Titans v Cowboys: 3 J. Asiata 2 J. Taumalolo 1 J. Wallace Judge D. Lockyer

ROUND 13

Rabbitohs v Knights: 3 C. Watson 2 K. Mann 1 H. Hunt Judge M. Geyer

Tigers v Raiders: 3 J. Wighton 2 J. Croker 1 A. Sezer Judge B. Finch

Warriors v Storm: 3 J. Hughes 2 C. Munster 1 C. Smith Judge S. Roach

Sharks v Eels: 3 C. Townsend 2 B. Xerri 1 A. Fifita Judge G. Alexander

Cowboys v Sea Eagles: 3 J. Taumalolo 2 M. Taupau 1 D. Cherry-Evans Judge J. Hodges

Broncos v Titans: 3 B. Kelly 2 J. Wallace 1 M. Fotuaika Judge C. Parker

Panthers v Roosters: 3 J. Maloney 2 V. Kikau 1 N. Cleary Judge M .Ennis

Bulldogs v Dragons: 3 C. Norman 2 B. Hunt 1 T. Sims Judge B. Anasta

ROUND 14

Raiders v Sharks: 3 J. Wighton 2 J. Papalii 1 J. Dugan Judge A. Johns

Titans v Warriors: 3 K. Maumalo 2 R. Tuivasa-Sheck 1 J. Wallace Judge R. Girdler

Cowboys v Tigers: 3 R. Matterson 2 J. Taumalolo 1 M. Chee-Kam Judge C. Parker

Storm v Knights: 3 C. Munster 2 C. Smith 1 N. Asofa-Solomona Judge G. Belcher

Rabbitohs v Panthers: 3 J. Maloney 2 L. Martin 1 D. Cook Judge S. Roach

Eels v Broncos: 3 M. Moses 2 M. Ma'u 1 D. Gower Judge G. Alexander

Sea Eagles v Dragons: 3 T. Trbojevic 2 C. Cust 1 M. Taupau Judge J. Hodges

Roosters v Bulldogs: 3 J. Manu 2 B. Cordner 1 S. Taukeiaho Judge D. Lockyer

ROUND 15

Tigers v Rabbitohs: 3 C. Thompson 2 J. Sutton 1 M. Chee-Kam Judge A. Johns

Dragons v Cowboys: 3 C. Norman 2 C. McInnes 1 T. Frizell Judge J. Smith

Roosters v Storm: 3 R. Papenhuyzen 2 J. Tedesco 1 C. Smith Judge B. Anasta

Titans v Sea Eagles: 3 A. Fonua-Blake 2 D. Cherry-Evans 1 M. Fainu Judge G. Belcher

Knights v Broncos: 3 D. Klemmer 2 J. Ramien 1 A. Milford Judge G. Alexander

Eels v Raiders: 3 M. Moses 2 C. Nicoll-Klokstad 1 J. Paulo Judge J. Hodges

Warriors v Panthers: 3 J. Maloney 2 J. Tevaga 1 J. Mansour Judge M. Ennis

Bulldogs v Sharks: 3 M. Lichaa 2 J. Cogger 1 A. Tolman Judge D. Lockyer

ROUND 16

Dragons v Storm: 3 J. Hughes 2 N. Asofa-Solomona 1 J. Host Judge M. Geyer

Tigers v Roosters: 3 L. Keary 2 N. Butcher 1 C. Thompson Judge D. Halatau

Knights v Warriors: 3 K. Maumalo 2 H. Ese'ese 1 J. Tevaga Judge M. Elliott

Sharks v Broncos: 3 P. Haas 2 T. Pangai Junior 1 J. Morris Judge R. Girdler

ROUND 17

Panthers v Titans: 3 J. Luai 2 D. Edwards 1 J. Maloney Judge R. J. Smith

Knights v Bulldogs: 3 W. Hopoate 2 D. Watene-Zelezniak 1 C. Watson Judge B. Kimmorley

Rabbitohs v Sea Eagles: 3 C. Sironen 2 A. Reynolds 1 D. Cherry-Evans Judge G. Belcher

Broncos v Warriors: 3 R. Tuivasa-Sheck 2 P. Haas 1 T. Pangai Junior Judge B. Anasta

Storm v Sharks: 3 C. Smith 2 J. Bromwich 1 N. Asofa-Solomona Judge B. Finch

Roosters v Cowboys: 3 J. Clifford 2 J. McGuire 1 J. Manu Judge M. Ennis

Tigers v Eels: 3 M. Moses 2 B. Ferguson 1 N. Brown Judge A. Johns

Dragons v Raiders: 3 C. Nicoll-Klokstad 2 J. Hodgson 1 J. Croker Judge C. Parker

ROUND 18

Broncos v Bulldogs: 3 P. Haas 2 D. Fifita 1 T. Pangai Junior Judge R. Girdler

Warriors v Sharks: 3 B. Green 2 R. Tuivasa-Sheck 1 K. Capewell Judge B. Anasta

Panthers v Dragons: 3 J. Fisher-Harris 2 B. Naden 1 N. Cleary Judge D. Halatau

Roosters v Knights: 3 J. Tedesco 2 L. Keary 1 L. Mitchell Judge B. Finch

Raiders v Tigers: 3 J. Papalii 2 J. Hodgson 1 C. Nicoll-Klokstad Judge S. Roach

Cowboys v Rabbitohs: 3 C. Murray 2 D. Cook 1 J. Taumalolo Judge C. Parker

Titans v Storm: 3 R. Papenhuyzen 2 B. Croft 1 C. Smith Judge J. Hodges

Sea Eagles v Eels: 3 T. Trbojevic 2 J. Trbojevic 1 J. Thompson Judge D. Lockyer

ROUND 19

Sharks v Cowboys: 3 P. Gallen 2 J. Dugan 1 S. Johnson Judge M. Geyer

Knights v Tigers: 3 R. Matterson 2 D. Klemmer 1 C. Thompson Judge J. Smith

Rabbitohs v Dragons: 3 A. Reynolds 2 C. Walker 1 A. Doueihi Judge M. Ennis

Eels v Warriors: 3 C. Gutherson 2 R. Tuivasa-Sheck 1 I. Luke Judge G. Belcher

Titans v Broncos: 3 P. Haas 2 A. Milford 1 K. Staggs Judge J. Hodges

Storm v Sea Eagles: 3 C. Smith 2 D. Cherry-Evans 1 A. Fonua-Blake Judge B. Finch

Bulldogs v Roosters: 3 J. Tedesco 2 J. Waerea-Hargreaves 1 J. Manu Judge G. Alexander

Panthers v Raiders: 3 J. Hodgson 2 J. Bateman 1 J. Fisher-Harris Judge B. Kimmorley

ROUND 20

Tigers v Cowboys: 3 R. Farah 2 L. Brooks 1 R. Matterson Judge G. Alexander

Warriors v Raiders: 3 J. Hodgson 2 C. Nicoll-Klokstad 1 J. Bateman Judge R. Girdler

Broncos v Storm: 3 J. Hughes 2 C. Smith 1 K. Bromwich Judge B. Anasta

Sea Eagles v Knights: 3 D. Cherry-Evans 2 J. Thompson 1 T. Trbojevic Judge B. Finch

Bulldogs v Panthers: 3 D. Watene-Zelezniak 2 J. Cogger 1 L. Martin Judge D. Buderus

Sharks v Rabbitohs: 3 W. Graham 2 S. Johnson 1 D. Cook Judge M. Elliott

Roosters v Titans: 3 J. Tedesco 2 L. Keary 1 V. Radley Judge S. Roach

Dragons v Eels: 3 N. Brown 2 C. Gutherson 1 J. Paulo Judge D. Lockyer

ROUND 21

Cowboys v Broncos: 3 D. Fifita 2 J. Clifford 1 T. Pangai Junior Judge G. Belcher

Warriors v Sea Eagles: 3 C. Harris-Tavita 2 L. Burr 1 R. Tuivasa-Sheck Judge J. Smith

Panthers v Sharks: 3 N. Cleary 2 D. Edwards 1 S. Johnson Judge D. Halatau

Dragons v Titans: 3 P. Vaughan 2 T. Frizell 1 G. Widdop Judge B. Kimmorley

Eels v Knights: 3 M. Moses 2 C. Gutherson 1 R. Mahoney Judge B. Anasta

Bulldogs v Tigers: 3 R. Matterson 2 J. Jackson 1 D. Watene-Zelezniak Judge M. Ennis

Raiders v Roosters: 3 J. Tedesco 2 J. Wighton 1 A. Crichton Judge G. Alexander

Rabbitohs v Storm: 3 C. Munster 2 C. Smith 1 C. Murray Judge A. Johns

ROUND 22

Sea Eagles v Tigers: 3 T. Trbojevic 2 D. Walker 1 A. Fonua-Blake Judge M. Geyer

Titans v Eels: 3 M. Moses 2 M. Ma'u 1 S. Lane Judge R. Girdler

Broncos v Panthers: 3 P. Haas 2 K. Staggs 1 J. Isaako Judge D. Lockyer

Knights v Cowboys: 3 M. Pearce 2 K. Ponga 1 M. Lino Judge G. Belcher

Storm v Raiders: 3 J. Wighton 2 J. Hodgson 1 J. Papalii Judge B. Anasta

Rabbitohs v Bulldogs: 3 C. Harawira-Naera 2 K. Foran 1 D. Watene-Zelezniak Judge M. Elliott

Roosters v Warriors: 3 J. Tedesco 2 J. Waerea-Hargreaves 1 L. Keary Judge G. Alexander

Sharks v Dragons: 3 W. Graham 2 J. Dugan 1 L. Leilua Judge D. Halatau

ROUND 23

Eels v Bulldogs: 3 L. Lewis 2 J. Jackson 1 D. Watene-Zelezniak Judge B. Kimmorley

Cowboys v Panthers: 3 S. Drinkwater 2 K. Feldt 1 J. Taumalolo Judge S. Roach

Broncos v Rabbitohs: 3 D. Cook 2 D. Fifita 1 C. Walker Judge B. Moore

Sharks v Warriors: 3 J. Dugan 2 S. Johnson 1 A. Fifita Judge C. Parker

Tigers v Knights: 3 L. Brooks 2 B. Marshall 1 L. Garner Judge B. Finch

Dragons v Roosters: 3 C. Cronk 2 J. Tedesco 1 L. Keary Judge M. Ennis

Storm v Titans: 3 R. Papenhuyzen 2 D. Finucane 1 M. Fotuaika Judge D. Johnson

Raiders v Sea Eagles: 3 J. Trbojevic 2 A. Fonua-Blake 1 J. Wighton Judge A. Johns

ROUND 24

Cowboys v Bulldogs: 3 S. Drinkwater 2 J. McLean 1 M. Morgan Judge C. Parker

Warriors v Rabbitohs: 3 C. Murray 2 C. Graham 1 A. Doueihi Judge D. Halatau

Broncos v Eels: 3 P. Haas 2 D. Fifita 1 M. Sivo Judge D. Lockyer

Knights v Titans: 3 M. Lino 2 M. Barnett 1 C. Watson Judge A. Ryan

Sea Eagles v Storm: 3 C. Smith 2 J. Bromwich 1 J. Olam Judge B. Finch

Roosters v Panthers: 3 S. Verrills 2 J. Tedesco 1 L. Keary Judge M. Ennis

Sharks v Raiders: 3 J. Bateman 2 A. Sezer 1 C. Townsend Judge G. Alexander

Dragons v Tigers: 3 B. Marshall 2 P. Momirovski 1 L. Brooks Judge J. Smith

ROUND 25

Rabbitohs v Roosters: 3 C. Murray 2 S. Burgess 1 J. Tedesco Judge B. Kimmorley

Eels v Sea Eagles: 3 M. Moses 2 M. Sivo 1 D. Alvaro Judge B. Finch

Storm v Cowboys: 3 N. Asofa-Solomona 2 R. Papenhuyzen 1 C. Smith Judge D. Lockyer

Raiders v Warriors: 3 R. Tuivasa-Sheck 2 J. Papalii 1 T. Milne Judge B. Anasta

Bulldogs v Broncos: 3 L. Lewis 2 A. Tolman 1 W. Hopoate Judge M. Elliott

Titans v Dragons: 3 B. Hunt 2 G. Widdop 1 M. Gordon Judge J. Elliott

Tigers v Sharks: 3 B. Nikora 2 S. Johnson 1 R. Mulitalo Judge C. Parker

Panthers v Knights: 3 N. Cleary 2 W. Egan 1 V. Kikau Judge G. Belcher

Source link