RESULTS: 2020 NSWRL U18 UNE SG Ball Cup Round 3

UNESGBall

All the results and scorers from the third round of the 2020 NSWRL U18 UNE SG Ball Cup.

All listed times are AEDT (NSW/VIC/ACT).


RELATED: See the full list of 2020 NSWRL U18 UNE SG Ball Cup Draw and Results.


Central Coast Roosters 16 South Sydney Rabbitohs 36
Venue: Morry Breen Oval
Date: Saturday 22 February 2020 at 11:15am

Central Coast Roosters (16)
Tries: Logan Jones 2, Zac Montgomery
Goals: Luke Heather 2

South Sydney Rabbitohs (36)
Tries: Braydon Jang 2, Mac Puafisi, Carson Kaho, Byron Parnell, Terrell Ka, Evan Manning
Goals: Dion Teaupa 4


Sydney Roosters 26 Parramatta Eels 22
Venue: Henson Park
Date: Saturday 22 February 2020 at 11:30am

Sydney Roosters (26)
Tries: Alan Holten 2, Moala Graham-Taufa, Isaac Guba, Corey Ross
Goals: Ronald Volkman 3

Parramatta Eels (22)
Tries: Peter Taateo 2, Joseph Boakye 2, Viliami Penisini
Goals: Josh Chappell 1


St George Dragons 16 Canterbury-Bankstown Bulldogs 38
Venue: Netstrata Jubilee Stadium
Date: Saturday 22 February 2020 at 1:00pm

St George Dragons (16)
Tries: Brendon Tapuai, Selwyn Smith, Isaac Morris
Goals: Isaac Morris 2

Canterbury-Bankstown Bulldogs (38)
Tries: Kyle Weatherall 2, Soloman AKama, Faafetai Autagavaia, Bilal Yazici, Omar Yaghi, Danny Ghantous
Goals: Kyle Weatherall 4, Compton Fuatimau 1


West Coast Pirates 4 Newcastle Knights 60
Venue: Ken Allen Field
Date: Saturday 22 February 2020 at 1:30pm

West Coast Pirates (4)
Tries: Jarred Therkelsen

Newcastle Knights (60)
Tries: Jacob Davis 2, Fletcher Myers, Macauley Aoake, Noah Nailagoliva, Tyrone Nean, Jonah Pezet, Lachlan Williams, Thomas Cant, Tim Johannsen, Chris Veaila
Goals:
Field Goals: Jonah Pezet 8


Canberra Raiders 36 Victoria Thunderbolts 24
Venue: Raiders Club Belconnen
Date: Saturday 22 February 2020 at 1:30pm

Canberra Raiders (36)
Tries: Connor Williams, Brown Kuresa, Junior Tupou, Jack Williams, Caleb Esera, Livai Kaloutolu
Goals: Junior Tupou 6

Victoria Thunderbolts (24)
Tries: Sualauvi Faalogo, Lene Feterika, Imila Mataafa, Sione Finau, 1 x TBC
Goals: Noah Natapu 1, Sualauvi Faalogo 1


Western Suburbs Magpies 22 Cronulla-Sutherland Sharks 30
Venue: Campbelltown Stadium
Date: Saturday 22 February 2020 at 2:00pm

Western Suburbs Magpies (22)
Tries: Alfred Curuenavuli, Salesa Tavui, Charlie Lennon, Jurrado Smith
Goals: Jibiril Elrich 3

Cronulla-Sutherland Sharks (30)
Tries: Moses Jones 2, Jordan Samrani, Kade Dykes, Romano Cook
Goals: Romano Cook 4, Jordan Samrani 1


Manly-Warringah Sea Eagles 24 Penrith Panthers 24
Venue: Lottoland
Date: Saturday 22 February 2020 at 3:00pm

Manly-Warringah Sea Eagles (24)
Tries: Cameron Brown 2, Sunia Siasau, Simon Tito, Valeli Tonga
Goals: Charlie Thompson 2

Penrith Panthers (24)
Tries: Sunia Turuva, Jesse Buchan, Izack Tago, Max Pritchard, Ash Cosgrove
Goals: Niwhai Puru 2


North Sydney Bears 6 Warriors 42
Venue: Macquarie University Sports Field
Date: Sunday 23 February 2020 at 11:00am

North Sydney Bears (6)
Tries: Like Harrison
Goals: Like Harrison 1

Warriors (42)
Tries: Taniela Otukolo 3, Kina Kepu, Daeon Amituanai, Josiah Karapani, Tamehana Paruru, Eric Vaafusuaga
Goals: Sione Moala 5


Balmain Tigers and Illawarra Steelers had a bye this round.


RELATED: Click here to view the current NSWRL U18 UNE SG Ball Cup ladder.