2022 Betfred Challenge Cup

LU Logo Chal
Embed from Getty Images

The 2022 Betfred Challenge Cup is underway!

Check out the full first and second round schedules below, plus information on further phases.


First Round (January 14-16)

Bridgend Blue Bulls v Royal Navy (January 14, 7pm)
Royal Navy 60-0

Orrell St James v British Army (January 15, 12:30pm)
Live on BBC Sport
British Army 18-10

London Chargers v Ellenborough Rangers (January 15, Chiswick RUFC, 1pm)
London Chargers 22-16

Edinburgh Eagles v York Acorn (January 15, 130pm)
York Acorn 38-24

Thornhill Trojans v RAF (January 15, 130pm)
Thornhill Trojans 24-6

West Hull v Upton (January 15, 130pm)
West Hull 46-6

Featherstone Lions v Hunslet Club Parkside (January 15, 2pm)
Hunslet Club Parkside 56-6

Jarrow Vikings v Wests Warriors (January 15, Kingston Park, 2pm)
Wests Warriors 52-10

Lock Lane v Thatto Heath Crusaders (January 15, 2pm)
Lock Lane 18-10

Galway Tribesmen v Pilkington Recs (at Pilkington, January 15, 230pm)
Pilkington Recs 36-10

Leigh Miners Rangers v Milford (January 15, 230pm)
Leigh Miners Rangers 22-20

Rochdale Mayfield v Wigan St Patricks (January 15, 230pm)
Rochdale Mayfield 36-22

Siddal v Great Britain Police (January 15, 230pm)
Siddal 28-0

Bentley v Stanningley (January 16, 2pm, Wheatley Hills RUFC)
Stanningley 22-16


Second Round (January 29-30)

12 matches. Draw conducted in concert with First Round.

Qualifying teams: winners from First Round (14 teams):
Royal Navy, British Army, London Chargers, York Acorn, Thornhill Trojans, West Hull, Hunslet Club Parkside, Wests Warriors, Lock Lane, Pilkington Recs, Leigh Miners Rangers, Rochdale Mayfield, Siddal, Stanningley

Entering teams - Betfred League One (10 teams, Cornwall RLFC not participating):
North Wales Crusaders, Rochdale Hornets, Midlands Hurricanes, Doncaster RLFC, London Skolars, West Wales Raiders, Keighley Cougars, Swinton Lions, Oldham RLFC, Hunslet RLFC

York Acorn v Wests Warriors (January 29, 130pm)
York Acorn 28-10

British Army v Royal Navy (January 29, 2pm)
Live on The Sportsman
Royal Navy 14-10 (extra time)

West Hull v Rochdale Mayfield (January 29, 2pm)
Rochdale Mayfield 18-16

Hunslet Club Parkside v Stanningley (January 29, 2pm)
Hunslet Club Parkside 22-12

Pilkington Recs v Siddal (January 29, 230pm)
Siddal 32-10

Leigh Miners Rangers v North Wales Crusaders (January 29, 230pm)
North Wales Crusaders 40-8

London Skolars v London Chargers (January 29, 330pm)
London Skolars 40-22

Rochdale Hornets v Midlands Hurricanes (January 30, 1pm)
Live on BBC Sport
Rochdale Hornets 36-16

Doncaster RLFC v Thornhill Trojans (January 30, 3pm)
Doncaster RLFC 24-6

Hunslet RLFC v Keighley Cougars (January 30, 3pm)
Hunslet RLFC 22-6

West Wales Raiders v Swinton Lions (January 30, 3pm)
Swinton Lions 96-0

Oldham v Lock Lane (January 30, 6pm)
Live on Our League
Lock Lane 22-12


Third Round - February 12-13

6 matches - draw took place Tuesday 1 February

Qualified teams: winners from Second Round (12 teams)
York Acorn, Royal Navy, Rochdale Mayfield, Hunslet Club Parkside, Hunslet RLFC, Siddal, North Wales Crusaders, London Skolars, Rochdale Hornets, Doncaster RLFC, Swinton Lions, Lock Lane

Rochdale Mayfield v Doncaster RLFC (February 12, 2pm)
Doncaster 20-0

Lock Lane v Rochdale Hornets (February 12, 2:30pm)
Live on The Sportsman, YouTube
Rochdale 28-12

London Skolars v Hunslet Club Parkside (February 12, 3:30pm)
Hunslet Club Parkside 28-6

Royal Navy v York Acorn (February 12, 4pm)
Live on OurLeague
Royal Navy 22-8

Hunslet RLFC v Siddal (February 13, 1pm)
Live on BBC Sport
Hunslet 30-4

Swinton Lions v North Wales Crusaders (February 13, 3pm)
North Wales 20-14


Fourth Round - February 26-27

10 matches - draw took place Tuesday 1 February 

Qualifying teams: winners from Third Round (6 teams)
Doncaster RLFC, Rochdale Hornets, Hunslet Club Parkside, Royal Navy, Hunslet RLFC, North Wales Crusaders

Entering teams - Betfred Championship (14 teams):
Barrow Raiders, Batley Bulldogs, Bradford Bulls, Dewsbury Rams, Featherstone Rovers, Halifax Panthers, Leigh Centurions, London Broncos, Newcastle Thunder, Sheffield Eagles, Whitehaven RLFC, Widnes Vikings, Workington Town, York City Knights

North Wales Crusaders v Hunslet RLFC (February 26, 2:00pm)
North Wales 30-8

Batley Bulldogs v Royal Navy (February 27, 1pm)
Live on BBC Sport
Batley 66-6

Doncaster RLFC v Whitehaven RLFC (February 27, 2pm)
Whitehaven 60-0

Workington Town v Dewsbury Rams (February 27, 2pm)
Workington 26-12

Hunslet Club Parkside v Sheffield Eagles (February 27, 2pm)
Sheffield 40-20

Halifax Panthers v Featherstone Rovers (February 27, 3pm)
Featherstone 29-16

London Broncos v Bradford Bulls (February 27, 3pm)
Bradford 34-8

York City Knights v Newcastle Thunder (February 27, 3pm)
Live on The Sportsman
York 42-13

Rochdale Hornets v Barrow Raiders (February 27, 3pm)
Barrow 38-12

Leigh Centurions v Widnes Vikings (February 28, 7:45pm)
Live on Premier Sports
Leigh 38-4


RELATED: Click here for an interactive draw & results for the Fifth Round onwards in the 2022 Challenge Cup.


Fifth Round - March 12-13

5 matches - draw took place Monday 28 February

Qualified teams: winners from Fourth Round (10 teams)
North Wales Crusaders, Batley Bulldogs, Whitehaven RLFC, Workington Town, Sheffield Eagles, Featherstone Rovers, Bradford Bulls, York City Knights, Barrow Raiders, Leigh Centurions

North Wales Crusaders v Sheffield Eagles (March 12, 1:30pm)
Live on OurLeague
Sheffield 50-30

Barrow Raiders v Workington Town (March 13, 1pm)
Live on BBC Sport
Barrow 32-18

Whitehaven RLFC v York City Knights (March 13, 3pm)
Whitehaven 38-12

Batley Bulldogs v Featherstone Rovers (March 13, 3pm)
Live on The Sportsman
Featherstone 54-20

Bradford Bulls v Leigh Centurions (March 14, 7:45pm)
Live on Premier Sports
Leigh 20-16

Squad lists for Fifth Round: click here

Detailed results for Fifth Round: click here


Sixth Round - March 26-27

8 matches - draw took place Monday 14 March

Qualified teams: winners from Fifth Round (5 teams)
Sheffield Eagles, Barrow Raiders, Whitehaven RLFC, Featherstone Rovers, Bradford/Leigh

Entering teams - Betfred Super League (11 teams, Toulouse Olympique not participating):
Catalans Dragons, Castleford Tigers, Huddersfield Giants, Hull FC, Hull KR, Leeds Rhinos, Salford Red Devils, St Helens, Wakefield Trinity, Warrington Wolves, Wigan Warriors

Wigan Warriors v Salford Red Devils (March 25, 7:35pm)
Wigan 20-0

Sheffield Eagles v Hull FC (March 26, 2pm)
Hull FC 58-12

Whitehaven v St Helens (March 26, 2pm)
St Helens 46-4

Hull KR v Leigh Centurions (March 26, 3pm)
Hull KR 24-18

Catalans Dragons v Featherstone Rovers (March 26, 3:30pm)
Catalans 27-14

Leeds Rhinos v Castleford Tigers (March 26, 4:30pm)
Castleford 40-16

Warrington Wolves v Wakefield Trinity (March 27, 2pm)
Wakefield 16-12

Barrow Raiders v Huddersfield Giants (March 27, 3:30pm)
Huddersfield 30-16

Squad lists for Sixth Round: click here

Detailed results for Sixth Round: click here


Quarter Finals - April 9-10

4 matches - draw took place Saturday 26 March

Qualified teams: winners from Sixth Round (8 teams)
Castleford Tigers, Catalans Dragons, Huddersfield GIants, Hull FC, Hull KR, St Helens, Wakefield Trinity, Wigan Warriors

Hull Kingston Rovers v Castleford Tigers (April 8, 7:45pm)
Hull KR 34-10

Catalans Dragons v St Helens (April 9, 3:30pm)
St Helens 36-20

Huddersfield Giants v Hull FC (April 9, 5:00pm)
Huddersfield 24-16

Wakefield Trinity v Wigan Warriors (April 10, 2:30pm)
Wigan 36-6

Squad lists for Quarter Finals: click here

Detailed results for Quarter Finals: click here


Semi Finals - May 7

2 matches, draw took place Sunday 10 April

Qualified teams: winners from Quarter Finals (4 teams)
Hull KR, St Helens, Huddersfield Giants, Wigan Warriors

Double header, Elland Road, Leeds

St Helens v Wigan Warriors

Huddersfield Giants v Hull KR


Betfred Challenge Cup Final 2022 - Saturday May 28

Tottenham Hotspur Stadium

Qualifying teams: winners from Semi Finals (2 teams)