TEAMS: RLWC 2021 Men's - Week 3 Pool Matches

LU Logo RLWC2

Teamlists and match officials for the second week of matches in the 2021 Men's Rugby League World Cup, being held in England, held 28 October - 1 November 2022.

Twitter: Follow @LeagueUnlimited

Facebook: Like LeagueUnlimited - NRL & Rugby League News


Group C
New Zealand Men v Ireland Men
at Headingley Stadium, Leeds

Referees: Robert Hicks;Sideline Officials: James Vella, Darian Furner;Video Referees: Adam Gee;

New Zealand Men

1. Joseph Manu 2. Ronaldo Mulitalo 17. Briton Nikora 4. Peta Hiku 5. Jordan Rapana 6. Dylan Brown 7. Jahrome Hughes 8. Jesse Bromwich 9. Brandon Smith 10. James Fisher-Harris 12. Kenny Bromwich 16. Nelson Asofa-Solomona 13. Joseph Tapine 11. Isaiah Papali'i 14. Kieran Foran 18. Jared Waerea-Hargreaves 20. Isaac Liu 21. Charnze Nicoll-Klokstad

Ireland Men

1. Richie Myler 20. Louis Senior 3. Ed Chamberlain 4. Toby King 5. Innes Senior 6. Luke Keary 7. Joe Keyes 13. George King 9. Josh Cook 22. James Hasson 11. James Bentley 12. Frankie Halton 21. Ronan Michael 15. Harry Rushton 16. Brendan O'Hagan 17. Dan Norman 18. Henry O'Kane 14. James McDonnell

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST
(UK, local)
7:30pmFri 28 OctBBC
RLWC App
AEST
(QLD)
4:30amSat 29 OctFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
5:30amSat 29 OctFox 502
Kayo
NZDT
(Wellington)
7:30amSat 29 OctSparkSport
Three

Group A
England Men v Greece Men
at Bramall Lane, Highfield

Referees: Belinda Sharpe;Sideline Officials: Marcus Griffiths, Wyatt Raymond;Video Referees: Ben Thaler;

England Men

2. Tom Makinson 5. Ryan Hall 6. Jack Welsby 24. Kai Pearce-Paul 14. Dominic Young 21. Marc Sneyd 7. George Williams 16. Matty Lees 19. Andy Ackers 17. Mike Cooper 12. John Bateman 22. Joe Batchelor 13. Victor Radley 8. Thomas Burgess 15. Morgan Knowles 18. Chris Hill 20. Mike McMeeken 23. Mikolaj Oledzki

Greece Men

2. Siteni Taukamo 4. Nick Mougios 3. Terry Constantinou 25. Adam Vrahnos 5. Johnny Mitsias 6. Lachlan Ilias 7. Jordan Meads 8. Robert Tuliatu 9. Peter Mamouzelos 22. Ioannis Rousoglou 11. Mitch Zampetides 14. Jake Kambos 12. Nicholas Flocas 16. Sebastian Sell 17. Theodoros Nianiakas 20. Ioannis Nake 21. Konstantinos Katsidonis 19. Liam Sue-Tin

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST
(UK, local)
2:30pmSat 29 OctBBC
RLWC App
EEST
(Athens)
4:30pmSat 29 OctFITE
RLWC App
AEST
(QLD)
11:30pmSat 29 OctFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
12:30amSun 30 OctFox 502
Kayo

Group B
Fiji Men v Scotland Men
at Kingston Park, Newcastle

Referees: Tom Grant;Sideline Officials: Chris Kendall, Rochelle Tamarua;Video Referees: James Child;

Fiji Men

1. Sunia Turuva 2. Maika Sivo 4. Kevin Naiqama 19. Semi Valemei 24. Vuate Karawalevu 20. Henry Raiwalui 7. Brandon Wakeham 3. Korbin Sims 9. Apisai Koroisau 17. King Vuniyayawa 12. Viliame Kikau 22. Siua Wong 11. Taniela Sadrugu 8. Joseph Ratuvakacereivalu 14. Penioni Tagituimua 15. Tevita Toloi 16. Lamar Manuel-Liolevave 18. Netane Masima

Scotland Men

5. Lachlan Walmsley 2. Matty Russell 4. Kieran Buchanan 23. Bayley Liu 20. Davey Dixon 7. Ryan Brierley 19. Calum Gahan 8. Logan Bayliss-Brow 9. Liam Hood 10. Sam Luckley 11. Euan Aitken 12. Kane Linnett 13. James Bell 3. Ben Hellewell 14. Kyle Schneider 15. Luke Bain 24. Dale Ferguson 16. Guy Graham 18. Jack Teanby

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST
(UK, local)
5pmSat 29 OctBBC
RLWC App
AEST
(QLD)
2amSun 30 OctFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
3amSun 30 OctFox 502
Kayo
FJT (Suva)4amSun 30 OctFiji One

Group B
Australia Men v Italy Men
at Totally Wicked Stadium, St Helens

Referees: Liam Moore;Sideline Officials: Michael Smaill, Jack Smith;Video Referees: Gerard Sutton;

Australia Men

1. James Tedesco 19. Campbell Graham 4. Valentine Holmes 8. Latrell Mitchell 23. Murray Taulagi 2. Daly Cherry-Evans 14. Nathan Cleary 15. Lindsay Collins 3. Ben Hunt 16. Reuben Cotter 21. Liam Martin 22. Jeremiah Nanai 11. Cameron Murray 6. Reagan Campbell-Gillard 12. Matt Burton 18. Tino Fa'asuamaleaui 24. Isaah Yeo . Jack Wighton

Italy Men

1. Luke Poiselli 5. Jake Maizen 3. Daniel Atkinson 4. Ethan Natoli 18. Kyle Pickering 6. Jack Campagnolo 7. Radean Robinson 8. Alec Susino 9. Dean Parata 10. Anton Iaria 15. Luca Moretti 12. Brendan Santi 13. Nathan Brown 14. Joseph Tramontana 16. Joel Celerino 17. Ronny Palumbo 20. Jack Colovatti 19. Luke Hodge

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST
(UK, local)
7:30pmSat 29 OctBBC
RLWC App
CEST
(Rome)
8:30pmSat 29 OctFITE
RLWC App
AEST
(QLD)
4:30amSun 30 OctFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
5:30amSun 30 OctFox 502
Kayo

Group C
Lebanon Men v Jamaica Men
at Leigh Sports Village Stadium, Leigh

Referees: Paki Parkinson;Sideline Officials: Neil Horton, Darian Furner;Video Referees: Grant Atkins;

Lebanon Men

6. Adam Doueihi 2. Josh Mansour 4. Brandon Morkos 16. Reece Robinson 5. Abbas Miski 18. Khaled Rajab 7. Mitchell Moses 13. James Roumanos 9. Mikey Tannous 19. Khalil Rahme 11. Elie El Zakhem 12. Charbel Tasipale 15. Andrew Kazzi 14. Anthony Layoun 17. Jalal Bazzaz 20. Jaxson Rahme 22. Tony Maroun 3. Bilal Maarbani

Jamaica Men

1. Ben Jones-Bishop 2. Mo Agoro 4. Jacob Ogden 5. Alex Young 18. Abevia Mcdonald 6. James Woodburn-Hall 7. Kieran Rush 8. Khamisi Mckain 9. Jy-mel Coleman 10. Michael Lawrence 12. Joel Farrell 16. Keenen Tomlinson 13. Ashton Golding 3. Joe Brown 11. AJ Wallace 15. Jorge Andrade 22. Chevaughan Bailey 20. Greg Johnson

TimezoneTimeDayBroadcaster
ET (Kingston)7:00amSun 30 OctFITE
GMT
(UK, local)
12:00pmSun 30 OctBBC
RLWC App
EET (Beirut)2:00pmSun 30 OctPremier Sports
AEST
(QLD)
10:00pmSun 30 OctFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
11:00pmSun 30 OctFox 502
Kayo

Group D
Tonga Men v Cook Islands Men
at Riverside Stadium, Middlesborough

Referees: Ashley Klein;Sideline Officials: Kasey Badger, Aaron Moore;Video Referees: Robert Hicks;

Tonga Men

22. Tesi Niu 2. Daniel Tupou 4. Viliami Penisini 23. Konrad Hurrell 5. Sione Katoa 6. Talatau Amone 7. Tuimoala Lolohea 8. Addin Fonua-Blake 14. Soni Luke 17. Moeaki Fotuaika 11. Felise Kaufusi 12. Keaon Koloamatangi 10. Siosiua Taukeiaho 13. Jason Taumalolo 16. Tevita Tatola 21. Ben Murdoch-Masila 24. Isaiya Katoa 18. David Fifita 19. Moses Suli

Cook Islands Men

1. Kayal Iro 2. Paul Ulberg 6. Brad Takairangi 22. Geoff Daniela 5. Steven Marsters 7. Jonathon Ford 4. Esan Marsters 15. Tinirau Arona 9. Aaron Teroi 10. Tepai Moeroa 11. Dominique Peyroux 12. Brendan Piakura 13. Zane Tetevano 8. Makahesi Makatoa 18. Moses Noovao-McGreal 19. Pride Petterson-Robati 20. Davvy Moale 14. Tevin Arona 24. Dylan Napa

TimezoneTimeDayBroadcaster
CST
(Rarotonga)
4:30amSun 30 OctCI TV
GMT
(UK, local)
2:30pmSun 30 OctBBC
RLWC App
AEST
(QLD)
12:30amMon 31 OctFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
1:30amMon 31 OctFox 502
Kayo
TOT
(Nuku'alofa)
3:30amMon 31 OctTonga
Broadcasting

Group A
Samoa Men v France Men
at Halliwell Jones Stadium, Warrington

Referees: Todd Smith;Sideline Officials: Liam Rush, Warren Turley;Video Referees: Marcus Griffiths;

Samoa Men

1. Joseph Suaalii 5. Brian To'o 4. Stephen Crichton 25. Tim Lafai 2. Taylan May 6. Jarome Luai 7. Anthony Milford 15. Royce Hunt 9. Danny Levi 10. Junior Paulo 11. Ligi Sao 12. Jaydn Su’a 23. Oregon Kaufusi 20. Chanel Harris-Tavita 8. Josh Papali'i 16. Spencer Leniu 17. Martin Taupau 26. Ken Sio

France Men

6. Arthur Mourgue 7. Arthur Romano 3. Samisoni Langi 4. Mathieu Laguerre 5. Fouad Yaha 23. César Rougé 24. Tony Gigot 8. Jordan Dezaria 9. Alrix Da Costa 16. Gadwin Springer 11. Benjamin Jullien 12. Paul Séguier 13. Benjamin Garcia 15. Justin Sangaré 14. Eloi Pelissier 17. Mickaël Goudemand 21. Maxime Puech 19. Louis Jouffret

TimezoneTimeDayBroadcaster
GMT
(UK, local)
5:00pmSun 30 OctBBC
RLWC App
CET (Paris)6:00pmSun 30 OctbeIN Sports FR
AEST
(QLD)
3:00amMon 31 OctFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
4:00amMon 31 OctFox 502
Kayo
WST (Apia)6:00amMon 31 OctTV1 Samoa

Group D
Papua New Guinea Men v Wales Men
at Eco-Power Stadium, Doncaster

Referees: Gerard Sutton;Sideline Officials: Belinda Sharpe, James Child;Video Referees: Chris Kendall;

Papua New Guinea Men

1. Alex Johnston 19. Jimmy Ngutlik 3. Nene Macdonald 4. Justin Olam 20. Rodrick Tai 6. Kyle Laybutt 7. Lachlan Lam 8. Wellington Albert 9. Edwin Ipape 17. Emmanuel Waine 11. Nixon Putt 12. Rhyse Martin 13. Jacob Alick 14. Wesser Tenza 15. Daniel Russell 21. Sherwin Tanabi 22. Jeremiah Simbiken 24. Zev John

Wales Men

1. Caleb Aekins 2. Rhys Williams 4. Will Evans 6. Elliot Kear 22. Kyle Evans 14. Ollie Olds 7. Josh Ralph 8. Anthony Walker 9. Matty Fozard 24. Gavin Bennion 11. Rhodri Lloyd 17. Bailey Antrobus 16. Joe Burke 10. Dan Fleming 12. Chester Butler 15. Curtis Davies 18. Connor Davies 19. Mike Butt

TimezoneTimeDayBroadcaster
GMT
(UK, local)
7:30pmMon 31 OctBBC
RLWC App
PGT
(Port Moresby)
5:30amTue 1 NovET TV
AEST
(QLD)
5:30amTue 1 NovFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
6:30amTue 1 NovFox 502
Kayo