TEAMS: RLWC 2021 Men's - Quarter Finals

LU Logo RLWC2

Teamlists and match officials for the Quarter FInals in the 2021 Men's Rugby League World Cup, being held in England from 4-7 November.

Twitter: Follow @LeagueUnlimited

Facebook: Like LeagueUnlimited - NRL & Rugby League News


Australia Men v Lebanon Men
at John Smith's Stadium, Huddersfield

Referees: Chris Kendall;Sideline Officials: Wyatt Raymond, Warren Turley;Video Referees: Grant Atkins;

Australia Men

1. James Tedesco 4. Valentine Holmes 10. Jack Wighton 8. Latrell Mitchell 9. Josh Addo-Carr 7. Cameron Munster 14. Nathan Cleary 5. Jake Trbojevic 20. Harry Grant 18. Tino Fa'asuamaleaui 17. Angus Crichton 21. Liam Martin 24. Isaah Yeo 2. Daly Cherry-Evans 13. Patrick Carrigan 11. Cameron Murray 15. Lindsay Collins 19. Campbell Graham

Lebanon Men

1. Jacob Kiraz 2. Josh Mansour 4. Brandon Morkos 16. Reece Robinson 5. Abbas Miski 6. Adam Doueihi 7. Mitchell Moses 13. James Roumanos 14. Anthony Layoun 19. Khalil Rahme 11. Elie El Zakhem 12. Charbel Tasipale 15. Andrew Kazzi 9. Mikey Tannous 18. Khaled Rajab 17. Jalal Bazzaz 20. Jaxson Rahme 3. Bilal Maarbani

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST
(UK, local)
7:30pmFri 4 NovBBC
RLWC App
EEST
(Beirut)
9:30pmFri 4 NovPremier Sports
AEST
(QLD)
5:30amSat 5 NovFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
6:30amSat 5 NovFox 502
Kayo

England Men v Papua New Guinea Men
at DW Stadium, Wigan

Referees: Liam Moore;Sideline Officials: Darian Furner, Jack Smith;Video Referees: Adam Gee;

England Men

1. Sam Tomkins 2. Tom Makinson 3. Kallum Watkins 4. Herbie Farnworth 14. Dominic Young 6. Jack Welsby 7. George Williams 8. Thomas Burgess 9. Michael McIlorum 18. Chris Hill 11. Elliott Whitehead 12. John Bateman 13. Victor Radley 15. Morgan Knowles 16. Matty Lees 17. Mike Cooper 20. Mike McMeeken 20. Kai Pearce-Paul

Papua New Guinea Men

1. Alex Johnston 19. Jimmy Ngutlik 3. Nene Macdonald 4. Justin Olam 20. Rodrick Tai 6. Kyle Laybutt 7. Lachlan Lam 8. Wellington Albert 9. Edwin Ipape 10. Sylvester Namo 11. Nixon Putt 12. Rhyse Martin 13. Jacob Alick 15. Daniel Russell 16. Mckenzie Yei 22. Jeremiah Simbiken 23. Watson Boas 18. Keven Appo

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST
(UK, local)
2:30pmSat 5 NovBBC
RLWC App
AEST (QLD)
PGT (Port Moresby)
12:30amSun 6 NovFox 502 / Kayo
EM TV
AEDT (NSW/VIC)1:30amSun 6 NovFox 502
Kayo

New Zealand Men v Fiji Men
at MKM Stadium, Hull

Referees: Gerard Sutton;Sideline Officials: Belinda Sharpe, Marcus Griffiths;Video Referees: Tom Grant;

New Zealand Men

1. Joseph Manu 5. Jordan Rapana 4. Peta Hiku 21. Charnze Nicoll-Klokstad 2. Ronaldo Mulitalo 6. Dylan Brown 7. Jahrome Hughes 8. Jesse Bromwich 9. Brandon Smith 10. James Fisher-Harris 12. Kenny Bromwich 16. Nelson Asofa-Solomona 13. Joseph Tapine 11. Isaiah Papali'i 14. Kieran Foran 17. Briton Nikora 20. Isaac Liu 23. Scott Sorensen

Fiji Men

1. Sunia Turuva 24. Vuate Karawalevu 4. Kevin Naiqama 19. Semi Valemei 2. Maika Sivo 9. Apisai Koroisau 7. Brandon Wakeham 3. Korbin Sims 14. Penioni Tagituimua 13. Tui Kamikamica 22. Siua Wong 12. Viliame Kikau 11. Taniela Sadrugu 20. Henry Raiwalui 16. Lamar Manuel-Liolevave 10. Ben Nakubuwai 17. King Vuniyayawa 5. Mitieli Vulikijapani

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST
(UK, local)
7:30pmSat 5 NovBBC
RLWC App
AEST
(QLD)
5:30amSun 6 NovFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
6:30amSun 6 NovFox 502
Kayo
FJT
(Suva)
7:30amSun 6 NovFiji One
NZDT
(Wellington)
8:30amSun 6 NovSparkSport
Three

Tonga Men v Samoa Men
at Halliwell Jones Stadium, Warrington

Referees: Ashley Klein;Sideline Officials: Robert Hicks, Kasey Badger;Video Referees: Ben Thaler;

Tonga Men

1. Will Hopoate 2. Daniel Tupou 4. Viliami Penisini 19. Moses Suli 5. Sione Katoa 24. Isaiya Katoa 7. Tuimoala Lolohea 8. Addin Fonua-Blake 9. Siliva Havili 17. Moeaki Fotuaika 11. Felise Kaufusi 12. Keaon Koloamatangi 13. Jason Taumalolo 10. Siosiua Taukeiaho 14. Soni Luke 18. David Fifita 21. Ben Murdoch-Masila 6. Talatau Amone

Samoa Men

1. Joseph Suaalii 2. Taylan May 4. Stephen Crichton 25. Tim Lafai 5. Brian To'o 6. Jarome Luai 7. Anthony Milford 15. Royce Hunt 9. Danny Levi 10. Junior Paulo 11. Ligi Sao 12. Jaydn Su'A 23. Oregon Kaufusi 8. Josh Papali'i 17. Martin Taupau 20. Chanel Harris-Tavita 22. Kelma Tuilagi 21. Fa'amanu Brown

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST
(UK, local)
2:30pmSun 6 NovBBC
RLWC App
AEST
(QLD)
12:30amMon 7 NovFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
1:30amMon 7 NovFox 502
Kayo
TOT (Nuku'alofa)
WST (Apia)
3:30amMon 7 NovTonga Broadcasting
TV1 Samoa