TEAMS: RLWC 2021 Women's - Week 1 Pool Matches

LU Logo RLWC4

Teamlists and match officials for the third week of matches in the 2021 Women's Rugby League World Cup, being held in England, 1-3 November 2022.

Twitter: Follow @LeagueUnlimited

Facebook: Like LeagueUnlimited - NRL & Rugby League News


Group A
England Women v Brazil Women
at Headingley Stadium, Leeds

Referees: Rochelle Tamarua;Sideline Officials: Tom Grant, Jack Smith;Video Referees: Marcus Griffiths;

England Women

1. Tara Stanley 2. Caitlin Beevers 3. Francesca Goldthorp 4. Amy Hardcastle 5. Leah Burke 6. Georgia Roche 7. Courtney Winfield-Hill 8. Grace Field 9. Tara Jones 15. Vicky Whitfield 11. Hollie Dodd 12. Emily Rudge 13. Jodie Cunningham 14. Victoria Molyneux 17. Shona Hoyle 18. Olivia Wood 21. Keara Bennett 22. Zoe Harris 24. Zoe Hornby

Brazil Women

18. Natalia Momberg 2. Tati Fernandes 1. Adriana Felix 3. Leticia Medeiros 4. Daniele Soares 6. Giovanna Moura 7. Maria Graf 8. Franciny Amaral 9. Patricia Bodeman 15. Franciele Barros 11. Patricia Oliveria 12. Amanda Welter 13. Barbara Leal 10. Paula Casemiro 14. Giovanna Barth 16. Brena Prioste 17. Ana Loschi De Quadros 20. Pamella Silva 22. Edna Santini

TimezoneTimeDayBroadcaster
BRT
(Rio)
11:30amTue 1 NovFITE
GMT
(UK, local)
2:30pmTue 1 NovBBC
RLWC App
AEST
(QLD)
12:30amWed 2 NovFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
1:30amWed 2 NovFox 502
Kayo

Group A
Papua New Guinea Women v Canada Women
at Headingley Stadium, Leeds

Referees: Geoffrey Poumes;Sideline Officials: Aaron Moore, James Vella;Video Referees: Ashley Klein;

Papua New Guinea Women

17. Martha Molowia 2. Anika Butler 3. Belinda Gwasamun 4. Shellie Long 23. Lisa Marie Alu 6. Sera Koroi 7. Lilah Malabag 8. Elsie Albert 9. Therese Aiton 10. Gloria Kaupa 11. Emily Veivers 12. Essay Banu 14. Ua Ravu 13. Jessikah Reeves 15. Bertshiba Awoi 16. Michelle John 19. Talitha Kunjil 1. Tara Moxon 18. Veronica Waula

Canada Women

6. Alanna Fittes 3. Petra Woods 4. Ferris Sandboe 5. Karina Gauto 20. Lauren Mueller 7. Sabrina Mcdaid 8. Kristy Sargent 22. Ada Jane Okonkwo 9. Natalie Tam 24. Elizabeth Steele 11. Gabrielle Hindley 12. Sarah Maguire 13. Megan Pakulis 1. Dani Frananda 17. Brittany Douglas 18. Alix Evans 19. Jade Menin Naglis 10. Laura Mariu 14. Maddy Aberg

TimezoneTimeDayBroadcaster
EDT (Toronto)1:00pmTue 1 NovFITE
GMT
(UK, local)
5:00pmTue 1 NovBBC
RLWC App
AEST (QLD)
PGT (Port Moresby)
3:00amWed 2 NovFox 502/Kayo
EM TV
AEDT
(NSW/VIC)
4:00amWed 2 NovFox 502
Kayo

Group B
New Zealand Women v France Women
at LNER Community Stadium, York

Referees: Ben Thaler;Sideline Officials: Neil Horton, Liam Rush;Video Referees: Jack Smith;

New Zealand Women

1. Apii Nicholls 2. Katelyn Vaha'akolo 21. Shanice Parker 4. Page Mcgregor 5. Madison Bartlett 3. Autumn-Rain Stephens-Daly 7. Raecene McGregor 8. Mya Hill-Moana 9. Krystal Rota 10. Annetta Nuuausala 11. Roxy Murdoch 12. Amber Hall 13. Georgia Hale 14. Nita Maynard 16. Charlotte Scanlan 18. Otesa Pule 23. Brianna Clark 20. Crystal Tamarua 24. Mele Hufanga

France Women

6. Elisa Ciria 2. Cristina Song Puche 4. Lauréane Biville 5. Manon Samarra 15. Cloé Guillerot 7. Alice Varela 16. Elodie Pacull 9. Cyndia Mansard 14. Fanny Ramos 10. Gaëlle Alvernhe 11. Talis Kuresa 13. Leila Bessahli 1. Elisa Akpa 12. Perrine Monsarrat 17. Maïlys Borak 19. Zoé Pastre-courtine 20. Anaïs Fourcroy 21. Dorine Samarra 23. Margot Canal

TimezoneTimeDayBroadcaster
GMT
(UK, local)
5:00pmWed 2 NovBBC
RLWC App
CET (Paris)6:00pmWed 2 NovbeIN Sports
AEST
(QLD)
3:00amThu 3 NovFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
4:00amThu 3 NovFox 502
Kayo
NZDT
(Wellington)
6:00amThu 3 NovSparkSport
Three

Group B
Australia Women v Cook Islands Women
at LNER Community Stadium, York

Referees: Michael Smaill;Sideline Officials: Warren Turley, Wyatt Raymond;Video Referees: Adam Gee;

Australia Women

2. Sam Bremner 10. Julia Robinson 5. Isabelle Kelly 17. Shenae Ciesiolka 24. Evania Pelite 12. Tarryn Aiken 3. Ali Brigginshaw 20. Caitlan Johnston 14. Lauren Brown 23. Shannon Mato 1. Kezie Apps 22. Olivia Kernick 4. Simaima Taufa 9. Holli Wheeler 16. Kennedy Cherrington 18. Yasmin Clydsdale 19. Taliah Fuimaono 6. Emma Tonegato 13. Shaylee Bent

Cook Islands Women

6. Kimiora Breayley-Nati 17. Lavinia Kitai 7. Chantay Kiria-Ratu 9. Tetuanui Dean 20. Mireka Dean 2. Beniamina Koitau 23. Terehia Matua 3. Terehia Matua 15. Toka Natua 10. April Ngatupuna 4. Daimzel Rongokea 21. Anneka Stephens 5. Kiana Takairangi 8. Karol-Ann Tanevesi 12. Alekermay Tuaana 18. Charlize Tumu-makara 19. Tehinnah-leal Tatuava 1. Mackenzie Wiki 14. Jazmon Tupou Witchman

TimezoneTimeDayBroadcaster
CKT (Rarotonga)9:30amWed 2 NovCI TV
GMT
(UK, local)
7:30pmWed 2 NovBBC
RLWC App
AEST
(QLD)
5:30amThu 3 NovFox 502
Kayo
AEDT
(NSW/VIC)
6:30amThu 3 NovFox 502
Kayo