The Road to Glory: Finals Guide

NSW Intrust FC Grad Pos
Embed from Getty Images

Each week as we embark on the finals series' across all grades, we'll bring you our exclusive roadmaps with a full guide to each grade!

All times listed are in AEDT.


NRL Telstra Premiership

Season Fixtures & Results | Ladder

Week 1 (Qualifying & Elimination Finals)

Second Qualifying Final
Friday 8 September 7:50pm, Nine Network & FOX League
2 v 3 | Sydney Roosters def Brisbane Broncos 24-22
Allianz Stadium, Moore Park

First Qualifying Final
Saturday 9 September 4:10pm, Nine Network & FOX League
1 v 4 | Melbourne Storm def Parramatta Eels 18-16
AAMI Park, Melbourne

Second Elimination Final
Saturday 9 September 7:40pm, Nine Network & FOX League
7 v 6 | Penrith Panthers def Manly-Warringah Sea Eagles 22-10
Allianz Stadium, Moore Park

First Elimination Final
Sunday 10 September 4:10pm, Nine Network & FOX League
8 v 5 | North Queensland Cowboys def Cronulla-Sutherland Sharks 15-14 (a.e.t)
Allianz Stadium, Moore Park

Manly-Warringah and Cronulla-Sutherland eliminated

Week 2 (Semi Finals)

Second Semi Final
Friday 15 September 7:55pm, Nine Network & FOX League
L QF 2 v W EF 2 | Brisbane Broncos def Penrith Panthers 13-6
Suncorp Stadium, Brisbane

First Semi Final
Saturday 16 September 7:40pm, Nine Network & FOX League
W EF 1 v L QF 1 | North Queensland Cowboys def Parramatta Eels 24-10
ANZ Stadium, Sydney Olympic Park

Penrith and Parramatta eliminated

Week 3 (Preliminary Finals)

First Preliminary Final
Friday 22 September 7:55pm, Nine Network & FOX League
Melbourne Storm v Brisbane Broncos
AAMI Park, Melbourne

Second Preliminary Final
Saturday 23 September 7:40pm, Nine Network & FOX League
Sydney Roosters v North Queensland Cowboys
Allianz Stadium, Moore Park

2017 Telstra Premiership NRL Grand Final

Sunday 1 October 7:15pm, Nine Network
Winner PF 1 (Storm / Broncos) v Winner PF 2 (Roosters / Cowboys)
ANZ Stadium, Sydney Olympic Park


NYC Under 20's Holden Cup

Season Fixtures & Results | Ladder

Week 1 (Qualifying & Elimination Finals)

Second Elimination Final
Friday 8 September 5:15pm, FOX League
6 v 7 | Brisbane Broncos def Newcastle Knights 30-26
Allianz Stadium, Moore Park

Second Qualifying Final
Saturday 9 September 5:00pm
3 v 2 | St George Illawarra Dragons def Penrith Panthers 18-14
Allianz Stadium, Moore Park

First Elimination Final
Sunday 10 September 11:15am, FOX League
8 v 5 | Manly-Warringah Sea Eagles def North Queensland Cowboys 30-16
Allianz Stadium, Moore Park

First Qualifying Final
Sunday 10 September 1:30pm, FOX League
4 v 1 | Parramatta Eels def Cronulla-Sutherland Sharks 35-22
Allianz Stadium, Moore Park

Newcastle & North Queensland eliminated

Week 2 (Semi Finals)

Second Semi Final
Friday 15 September, 5:15pm (FOX League)
L QF 2 v W EF 2 | Penrith Panthers def Brisbane Broncos 33-12
Suncorp Stadium, Brisbane

First Semi Final
Saturday 16 September, 5:00pm (FOX League)
W EF 1 v L QF 1 | Manly-Warringah Sea Eagles def Cronulla-Sutherland Sharks 44-22
ANZ Stadium, Sydney Olympic Park

Brisbane and Cronulla-Sutherland eliminated

Week 3 (Preliminary Finals)

Second Preliminary Final
Saturday 23 September, 2:30pm (FOX League)
St George Illawarra Dragons v Manly-Warringah Sea Eagles
Allianz Stadium, Moore Park

First Preliminary Final
Saturday 23 September, 5:00pm (FOX League)
Parramatta Eels v Penrith Panthers
Allianz Stadium, Moore Park

2017 Holden Cup NYC Under 20's Grand Final

Sunday 1 October, 1:30pm
Winner PF 1 (Eels / Panthers) v Winner PF 2 (Dragons / Sea Eagles)
ANZ Stadium, Sydney Olympic Park


NSWRL Intrust Super Premiership

Season Fixtures & Results | Ladder


Week 1 (Qualifying & Elimination Finals)

First Qualifying Final
Saturday 2 September, 12:40pm (FOX League)
1 v 4 | Wyong Roos def Canterbury-Bankstown Bulldogs 34-26
Allianz Stadium, Moore Park

Second Elimination Final
Sunday 3 September, 12:00pm
7 v 6 | Newcastle Knights def North Sydney Bears 40-18
UOW Jubilee Oval, Kogarah

First Elimination Final
Sunday 3 September, 2:00pm
8 v 5 | Illawarra RLFC def Mounties RLFC 30-26
UOW Jubilee Oval, Kogarah

Second Qualifying Final
Sunday 3 September, 4:00pm
3 v 2 | Penrith Panthers def Warriors 36-20
UOW Jubilee Oval, Kogarah

North Sydney and Mounties eliminated

Week 2 (Semi Finals)

First Semi Final
Sunday 10 September, 5:00pm
L QF 1 v W EF 1 |  Canterbury-Bankstown Bulldogs def Illawarra RLFC 32-14
UOW Jubilee Oval, Kogarah

Second Semi Final
Sunday 10 September, 7:00pm (FOX League)
L QF 2 v W EF 2 | Warriors def Newcastle Knights 30-6
UOW Jubilee Oval, Kogarah

Illawarra and Newcastle eliminated

Week 3 (Preliminary Finals)

First Preliminary Final
Sunday 17 September, 1:05pm
W QF 1 v W SF 2 | Wyong Roos def Warriors 16-12
Leichhardt Oval, Lilyfield

Second Preliminary Final
Sunday 17 September, 3:15pm (FOX League)
W QF 2 v W SF 1 | Penrith Panthers def Canterbury-Bankstown Bulldogs 16-12
Leichhardt Oval, Lilyfield

Warriors & Canterbury-Bankstown eliminated

2017 NSWRL Intrust Super Premiership Grand Final

Sunday 24 September, 6:45pm (FOX League)
Wyong Roos v Penrith Panthers
Leichhardt Oval, Lilyfield

2017 NRL Intrust Super Championship

Sunday 1 October, 3:40pm (Channel 9, FOX League)
Winner ISP NSW (Wyong / Penrith) v Winner ISC QLD (PNG / Sunshine Coast)
ANZ Stadium, Sydney Olympic Park


Ron Massey Cup

Season Fixtures & Results | Ladder

Week 1 (Qualifying & Elimination Finals)

Second Qualifying Final
Saturday 2 September, 2:00pm
2 v 3 | Wentworthville Magpies def Hills District Bulls 46-12
St Mary's Leagues Stadium

First Elimination Final
Saturday 2 September, 6:00pm
5 v 8 | Guildford Owls def Blacktown Workers Sea Eagles 28-14
St Mary's Leagues Stadium

First Qualifying Final
Sunday 3 September, 1:00pm
1 v 4 | St Marys def Mounties 28-18
St Mary's Leagues Stadium

Second Elimination Final
Sunday 3 September, 5:00pm
6 v 7 | Auburn Warriors def Concord-Burwood Glebe Wolves 29-20
St Mary's Leagues Stadium

Blacktown Workers & Concord Burwood Glebe eliminated

Week 2 (Semi Finals)

First Semi Final
Sunday 10 September, 2:15pm
L QF 1 v W EF 1 | Guildford Owls def Mounties 36-20
Ringrose Park, Wentworthville

Second Semi Final
Sunday 10 September, 4:00pm
L QF 2 v W EF 2 | Auburn Warriors def Hills District Bulls 24-22
Ringrose Park, Wentworthville

Mounties & Hills Bulls eliminated

Week 3 (Preliminary Finals)

Second Preliminary Final
Saturday 16 September, 1:00pm
W QF 2 v W SF 1 | Wentworthville Magpies def Guildford Owls 38-8
Lidcombe Oval

First Preliminary Final
Saturday 16 September, 5:00pm
W SF 2 v W QF 1 | Auburn Warriors def St Marys 31-12
Lidcombe Oval

Guildford and St Marys eliminated

2017 NSWRL Ron Massey Cup Grand Final

Sunday 24 September, 2:10pm
Auburn Warriors v Wentworthville Magpies
Leichhardt Oval, Lilyfield


Sydney Shield

Season Fixtures & Results | Ladder

Week 1 (Qualifying & Elimination Finals)

Second Elimination Final
Saturday 2 September, 12:00pm
6 v 7 | East Campbelltown Eagles def Belrose Eagles 40-16
St Mary's Leagues Stadium

First Elimination Final
Saturday 2 September, 4:00pm
5 v 8 | Guildford Owls def Cabramatta Two Blues 44-12
St Mary's Leagues Stadium

First Qualifying Final
Sunday 3 September, 11:00am
4 v 1 | Asquith Magpies def Mounties 24-22
St Mary's Leagues Stadium

Second Qualifying Final
Sunday 3 September, 3:00pm
3 v 2 | Wentworthville United def St Marys 30-4
St Mary's Leagues Stadium

Belrose and Cabramatta eliminated

Week 2 (Semi Finals)

Second Semi Final
Sunday 10 September, 10:45am
L QF 2 v W EF 2 | St Marys def East Campbelltown Eagles 42-10
Ringrose Park, Wentworthville

First Semi Final
Sunday 10 September, 12:30pm
L QF 1 v W EF 1 | Mounties def Guildford Owls 34-12
Ringrose Park, Wentworthville

East Campbelltown and Guildford eliminated

Week 3 (Preliminary Finals)

Second Preliminary Final
Saturday 16 September, 11:00am
W SF 2 v W QF 1 | Mounties def Wentworthville United 34-25
Lidcombe Oval

First Preliminary Final
Saturday 16 September, 3:00pm
W SF 1 v W QF 2 | St Marys def Asquith Magpies 32-24
Lidcombe Oval

Wentworthville and Asquith eliminated

2017 NSWRL Sydney Shield Grand Final

Sunday 24 September, 12:00pm
St Marys v Mounties
Leichhardt Oval, Lilyfield


NSWRL Harvey Norman Women's Premiership

Season Fixtures & Results | Ladder

Week 1 (Qualifying & Elimination Finals)

Qualifying Final
Saturday 2 September, 11:00am
2 v 3 | Glenmore Park Brumbies def Mounties 24-16
New Era Stadium, Cabramatta

Elimination Final
Saturday 2 September, 12:50pm
4 v 5 | North Newcastle Bluebags def Greenacre Tigers 32-18
New Era Stadium, Cabramatta

Greenacre eliminated

Week 2 (Semi Finals)

Minor Semi Final
Sunday 10 September, 1pm
W EF v L QF | North Newcastle Bluebags def Mounties 28-20
UOW Jubilee Oval, Kogarah

Major Semi Final
Sunday 10 September, 3pm
1st v W QF | Redfern All Blacks def Glenmore Park Brumbies 42-0
UOW Jubilee Oval, Kogarah

Mounties eliminated

Week 3 (Preliminary Final)

Sunday 17 September, 11:15am
W Minor SF v L Major SF | North Newcastle Bluebags def Glenmore Park 20-14
Leichhardt Oval, Lilyfield

Glenmore Park eliminated

2017 NSWRL Harvey Norman Women's Premiership Grand Final

Sunday 24 September, 4:20pm
Redfern All Blacks v North Newcastle Bluebags
Leichhardt Oval, Lilyfield


QRL Intrust Super Cup

Season Fixtures & Results | Ladder

Week 1 (Elimination Finals)

First Elimination Final
Sunday 3 September, 1:30pm (Channel 9 QLD)
4 v 5 | Sunshine Coast Falcons def Souths Logan Magpies 26-18
Sunshine Coast Stadium, Kawana Waters

Second Elimination Final
Sunday 3 September, 2:00pm
3 v 6 | Easts Tigers def Townsville Blackhawks 20-16
Suzuki Stadium, Langlands Park Coorparoo

Souths Logan and Townsville eliminated

Week 2 (Semi Finals)

Minor Semi Final
Sunday 10 September, 1:30pm (Channel 9 QLD)
W EF 1 v W EF 2 | Sunshine Coast Falcons def Easts Tigers 26-22
Suzuki Stadium, Langlands Park Coorparoo

Major Semi Final
Sunday 10 September, 3:00pm
1 v 2 | PNG Hunters def Redcliffe Dolphins 6-4
National Football Stadium, Port Moresby

Easts eliminated

Week 3 (Preliminary Final)

Sunday 17 September, 2:30pm (Channel 9 QLD)
W Minor SF v L Major SF | Sunshine Coast Falcons def Redcliffe Dolphins 40-14
Dolphin Oval, Redcliffe

Redcliffe eliminated

2017 Intrust Super Cup Grand Final

Sunday 24 September, 3:25pm (Channel 9 QLD)
PNG Hunters v Sunshine Coast Falcons
Suncorp Stadium, Brisbane

2017 NRL Intrust Super Championship

Sunday 1 October, 3:40pm (Channel 9, FOX League)
Winner ISC QLD (PNG / Sunshine Coast) v Winner ISP NSW (Wyong / Penrith)
ANZ Stadium, Sydney Olympic Park


QRL FOGS Colts Challenge

Season Fixtures & Results | Ladder

Week 1 (Qualifying & Elimination Finals)

Qualifying Final
Saturday 2 September, 2:00pm
2 v 3 | Redcliffe Dolphins def Tweed Heads Seagulls 17-16
Dolphin Oval, Redcliffe

Elimination Final
Sunday 3 September, 11:00am
5 v 4 | Easts Tigers def Sunshine Coast Falcons 25-10
Kawana Sports Precinct

Sunshine Coast eliminated

Week 2 (Semi Finals)

Major Semi Final
Saturday 9 September, 1:00pm
W QF v 1st | Redcliffe Dolphins def Norths Devils 28-20
Bishop Park, Nundah

Minor Semi Final
Sunday 10 September, 11:40am
L QF v W EF | Tweed Heads Seagulls def Easts Tigers 28-14
Suzuki Stadium, Langlands Park Coorparoo

Easts eliminated

Week 3 (Preliminary Final)

Sunday 17 September, 12:30pm
L Major SF v W Minor SF | Norths Devils def Tweed Heads Seagulls 36-24
Dolphin Oval, Redcliffe

Tweed Heads eliminated

2017 FOGS Colts Challenge Grand Final

Sunday 24 September, 1:15pm
Redcliffe Dolphins v Norths Devils
Suncorp Stadium, Brisbane


BRL A Grade In Safe Hands Cup

Season Fixtures & Results | Ladder

Week 1 (Qualifying & Elimination Finals)

Elimination Final
Saturday 26 August, 3:00pm
4th v 5th | West Brisbane Panthers def Easts Tigers 31-18
Kev McKell Oval, Arana Hills

Qualifying Final
Saturday 26 August, 6:00pm
3rd v 2nd | Valleys Diehards def Wynnum Manly Redland City Seagulls 30-16
BMD Kougari Oval, Wynnum

Easts eliminated

Week 2 (Semi Finals)

Minor Semi Final
Saturday 2 September, 3:00pm
W EF v L QF | West Brisbane Panthers def Wynnum Manly Redland City Seagulls 25-24
BMD Kougari Oval

Major Semi Final
Saturday 2 September, 4:00pm
1st v W QF | Redcliffe Dolphins def Valleys Diehards 29-14
Dolphin Oval, Redcliffe

Wynnum eliminated

Week 3 (Preliminary Final)

Saturday 9 September, 4:00pm
L Major v W Minor | Valleys Diehards def West Brisbane Panthers 30-12
Emerson Park, Grange

West Brisbane eliminated

2017 BRL A Grade 'In Safe Hands Cup' Grand Final

Saturday 16 September, 4:00pm
Valleys Diehards def Redcliffe Dolphins 16-12
Bishop Park, Nundah

BRL 2017 PREMIERS - Valleys Diehards

0 Comments