2021 Honour Roll: Award Winners

LU Logo NRLM
Embed from Getty Images

A full run down of player awards from around each NRL club as they come to hand for 2021.


Saturday 4 September

Canberra Raiders

NSW Cup Player of the Year - Kai O'Donnell
NSW Cup Coaches Award - Matt Frawley
Geoff Caldwell Welfare & Education Award - Elliott Whitehead
Gordon McLucas Memorial Junior Representative Player of the Year - Trey Mooney
Fred Daly Memorial Club Person of the Year - Grant Hogan
NRL Rookie of the Year - Harley Smith-Shields & Matt Timoko
NRL Coaches Award - Tom Starling
Meninga Medal - Jordan Rapana


Monday 6 September

Cronulla-Sutherland Sharks

Steve Rogers Rookie of the Year - Luke Metcalf
Members' Player of the Year - Will Kennedy
Tommy Bishop Players' Player - Will Kennedy
Porter-Gallen Medal / Pontifex Player of the Year - Will Kennedy

St George Illawarra Dragons

Geoff Selby Memorial Trophy - Talatau Amone
Immortals Trophy - Andrew McCullough
Community Involvement Award - not issued due to COVID-19 protocols
Red V Members' Player of the Year - to be awarded at a future date
Dragons Medal - Ben Hunt


Wednesday 8 September

Canterbury-Bankstown Bulldogs

Les Johns Clubperson of the Year - Adrian Low
Peter Warren Medal for Community Service - Raymond Faitala-Mariner
Steve Mortimer Rookie of the Year - Bailey Biondi-Odo
Coaches' Award: Jake Averillo
Dr George Peponis Player of the Year - Josh Jackson


Thursday 9 September

Brisbane Broncos

Cyril Connell Award for Rookie of the Year - Kobe Hetherington
Kevin Walters Award for Most Consistent - Jake Turpin
Allan Langer Award for Best Back - Herbie Farnworth
Shane Webcke Award for Best Forward - Payne Haas
Wally Lewis Award for Play of the Year - Payne Haas, Rd16 v Sharks (79th min)
Clubperson of the Year - Eloise Kelly & Dave Ballard
Gary Balkin Award for Players' Player - Payne Haas
Paul Morgan Medal for Player of the Year - Payne Haas

Gold Coast Titans

Rookie of the Year: Jayden Campbell
Members MVP: Tino Fa'asuamaleaui
Coaches' Award: Corey Thompson
"The Preston": Jamal Fogarty
Paul Broughton Medal for Player of the Year: Tino Fa'asuamaleaui

North Queensland Cowboys

Club Person of the Year - Ben Hampton 
Townsville Bulletin Fans Choice Award - Jake Granville
JCU Education Award - Corey Jensen 
Members Player of the Year - Jake Granville 
Rookie of the Year - Heilum Luki
Gold Stars Cowboys Way Award - Jordii Mahendrarajah
Gold Stars Player of the Year Award - Emma Manzelmann
Players Player of the Year - Murray Taulagi
NRL Cowboys Way Award - Jake Granville
Paul Bowman Medal for Cowboy of the Year - Coen Hess

Warriors

Vodafone NRL Rookie of the Year - Reece Walsh
Canterbury of NZ Clubman of the Year - Marcelo Montoya
NRL Players' Player of the Year - Addin Fonua-Blake
Simon Mannering Medal for Player of the Year - Tohu Harris


Tuesday 14 September

Newcastle Knights

McDonald Jones Homes Rookie of the Year - Brodie Jones
Once a Knight Old Boys Gladiator of the Year - Jayden Brailey
nib Community Player of the Year - Josh King
Excalibur Club Players' Player of the Year - Connor Watson
Club Person of the Year - Mathew Morris & Jane Farrell
Knight in Shining Armour - Mitchell Pearce
NSW Cup Excalibur Club Players' Player - Mat Croker & Luke Huth
NSW Cup Red Energy Player of the Year - Zac Hosking
Lifetime Contribution Award - Dr Neil Halpin
Player of the Year (Danny Buderus Medal) - Jacob Saifiti


Sunday 19 September

Sydney Roosters

Steggles Try of the Year: Joseph Manu
Members Player of the Year: James Tedesco
Roosters Our Community Award: Nat Butcher
Barry Van Heekeren "MOCCA" Award: Stephen Brennan
Harry Phipps Rising Star Award: Sam Walker
Chris Sykes Award (Junior Representative Player of the Year): Sandon Smith
James Mathews Clubman of the Year: Nat Butcher
Jack Gibson Medal: James Tedesco


Monday 20 September

Dally M Awards - Night 1

Ken Irvine Medal (Top Try Scorer): Alex Johnston (Rabbitohs)
Top Points Scorer: Reuben Garrick (Sea Eagles)
YOUI Tackle of the Year: Xavier Coates (Broncos)
DrinkWise Try of the Year: Tom Trbojevic (Sea Eagles)
VB Hardest Working Player of the Year: Isaiah Papali'i (Parramatta Eels)


Friday 24 September

Parramatta Eels

Blue & Gold Army Award - Isaiah Papali'i
Ray Price Community Award - Ryan Matterson
Michael Cronin Club Person of the Year - Peter Cassar
Eric Grothe Rookie of the Year - Haze Dunster
Jack Gibson Coaches' Award - Reagan Campbell-Gillard
Nathan Hindmarsh Players' Player - Isaiah Papali'i & Clint Gutherson
Ken Thornett Medal - Isaiah Papali'i

Queensland Rugby League

Community Awards
Auswide Bank Community Program of the Year - Murgon Mustangs' domestic violence awareness round
XXXX Community Club of the Year - Barcaldine Sandgoannas
XXXX League Championship - Brisbane Poinsettias
Shell V-Power Volunteer of the Year - Neil Redfern, Northern Districts Rugby League
Harvey Norman Female Contribution Award - Gillian Bann, Yarrabah Junior Rugby League
BHP Community Coach of the Year - Nathan Woods, Mossman Junior Rugby League   

Junior Competitions
Hastings Deering Colts Player of the Year - Cruise Ten, Souths Logan Magpies  
Auswide Bank Mal Meninga Cup Player of the Year - Blake Moore (Wynnum Manly Seagulls) and Shaun Packer (Wynnum Manly Seagulls)

BHP Premiership (Women's)
Player of the Year - Romy Teitzel (North Queensland Gold Stars)
Coach of the Year - Scott Prince (Valleys Diehards)
Rookie of the Year - Destiny Brill (Valleys Diehards)
Team of the Year:
Fullback: Romy Teitzel, North Queensland Gold Stars      
Winger: Karina Brown, Burleigh Bears        
Centre: Jasmine Peters, North Queensland Gold Stars
Five-eighth: Lauren Brown, Burleigh
Halfback: Zahara Temara, Burleigh Bears
Prop: Millie Boyle, Burleigh Bears
Hooker: Destiny Brill, Valleys Diehards
Second rower: Tazmin Gray, Burleigh Bears
Lock: Georgia Hale, Tweed Seagulls         

Intrust Super Cup (Men's)
Petero Civoniceva Medal (Player of the Year) - Jayden Berrell, Wynnum Manly Seagulls
Rookie of the Year - Ezra Mam, Souths Logan Magpies   
Coach of the Year - Rohan Smith, Norths Devils
Leading Try Scorer - Jonathon Reuben, Norths Devils
Leading Points Scorer - Todd Murphy, Sunshine Coast Falcons
Team of the Year: 
Fullback: Trai Fuller, Redcliffe Dolphins
Winger: Jonathon Reuben, Norths Devils
Centre: Sami Sauiluma, Burleigh Bears      
Five-eighth: Jack Campagnolo, Wynnum Manly Seagulls  
Halfback: Jack Ahearn, Norths Devils
Prop: Nat Neale, Ipswich Jets          
Hooker: Jayden Berrell, Wynnum Manly Seagulls  
Second rower: Joshua Stuckey, Northern Pride
Lock: Luke Bateman, Wynnum Manly Seagulls


Sunday 26 September

Manly-Warringah Sea Eagles

NRL Club Community Award - Sean Keppie
Doug Daley Clubman of the Year Award - Toafofoa Sipley
Steve Menzies Medal for the Play of the Year - Reuben Garrick
NRL Leading Point Scorer Award - Reuben Garrick
NRL Leading Try Scorer Award - Tom Trbojevic
Ken Arthurson Rising Star Award - Jason Saab, Josh Schuster
Gordon Willoughby Medallion (Best Player as voted by Manly Members) - Tom Trbojevic
NRL Players' Player Award - Tom Trbojevic
Roy Bull Best and Fairest Award - Tom Trbojevic


Monday 27 September

Dally M Awards - Night 2

Dally M Medal - Tom Trbojevic

Click here for a summary of award winners.


Sunday 3 October

Rugby League Players' Association

RLPA Players' Champion - Tom Trbojevic


Tuesday 5 October

Wests Tigers

NSW Women's Premiership Player of the Year — Page McGregor
NSW Women's Premiership Players' Player — Emily Curtain
Wayne Pearce Community Award — Adam Doueihi
Wests Tigers Club Person of the Year — Simon Dwyer
Wests Tigers Woman of the Year — Teagan Toa Toa
Jersey Flegg Player of the Year — Rua Ngatikaura
Jersey Flegg Players' Player — Liam Scolari
NSW Cup Players' Player — Thomas Freebairn
NSW Cup Player of the Year — Jock Madden
NRL Rookie of the Year — Stefano Utoikamanu
NRL Players' Player — Adam Doueihi
Kelly-Barnes Medal — Daine Laurie and Luke Brooks


Thursday 7 October

South Sydney Rabbitohs

Albert Clift Award for Most Outstanding Contribution to the Club - Sunny Brar
Women's Player of the Year - Seli Mailangi
Women's Players' Player - Katie Brown
Burrow Appreciation Award Women's - Rikka Lamb
NSW Cup Player of the Year - Dean Hawkins
NSW Cup Players' Player - Trent Peoples
Jersey Flegg Player of the Year - Ben Lovett
Jersey Flegg Players' Player - Tallis Angianga
Bob McCarthy Clubman of the Year - Mark Nicholls
Burrow Appreciation Award Men's - Cody Walker
Roy Asotasi Member's Choice Player of the Year - Cameron Murray
John Sattler Rookie of the Year - Blake Taaffe
Jack Rayner Players' Player - Cody Walker
George Piggins Medal - Cody Walker


Thursday 25 November

Penrith Panthers

John Farragher Award for Courage and Determination - Dylan Edwards (Grand Final injury)
Ben Alexander Rookie of the Year - Izack Tago
Members Player of the Year - Brian To'o
Club Person of the Year - Darren Micallef
OAK Plus Try of the Year - Stephen Crichton (Grand Final intercept)
Senior Education Award - Mitch Kenny
Merv Cartwright Medal - Nathan Cleary


Friday 10 December

Melbourne Storm

Player of the Year