TEAMS: RLWC 2021 Men's - Week 2 Pool Matches

LU Logo RLWC2

Teamlists and match officials for the second week of matches in the 2021 Men's Rugby League World Cup, being held in England, held 21-26 October 2022.

Twitter: Follow @LeagueUnlimited

Facebook: Like LeagueUnlimited - NRL & Rugby League News


Group B
Australia Men v Scotland Men
Coventry Building Society Arena, Coventry

Referees: Grant Atkins;Sideline Officials: Kasey Badger, Warren Turley;Video Referees: James Child;

Australia Men

1. James Tedesco 19. Campbell Graham 10. Jack Wighton 12. Matt Burton 9. Josh Addo-Carr 7. Cameron Munster 14. Nathan Cleary 6. Reagan Campbell-Gillard 20. Harry Grant 13. Patrick Carrigan 17. Angus Crichton 21. Liam Martin 24. Isaah Yeo 3. Ben Hunt 4. Valentine Holmes 5. Jake Trbojevic 15. Lindsay Collins 2. Daly Cherry-Evans

Scotland Men

22. Alex Walker 2. Matty Russell 4. Kieran Buchanan 23. Bayley Liu 5. Lachlan Walmsley 6. Bailey Hayward 19. Calum Gahan 8. Logan Bayliss-Brow 9. Liam Hood 10. Sam Luckley 11. Euan Aitken 12. Kane Linnett 13. James Bell 3. Ben Hellewell 14. Kyle Schneider 15. Luke Bain 24. Dale Ferguson 18. Jack Teanby 20. Davey Dixon

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST (UK, local)7:30pmFri 21 OctBBC
RLWC App
AEST (QLD)4:30amSat 22 OctFox 502
Kayo
AEDT (NSW/VIC)5:30amSat 22 OctFox 502
Kayo

Group B
Fiji Men v Italy Men
at Kingston Park, Newcastle

Referees: Jack Smith;Sideline Officials: Darian Furner, James Vella;Video Referees: Tom Grant;

Fiji Men

1. Sunia Turuva 2. Maika Sivo 4. Kevin Naiqama 19. Semi Valemei 24. Vuate Karawalevu 9. Apisai Koroisau 7. Brandon Wakeham 13. Tui Kamikamica 14. Penioni Tagituimua 17. King Vuniyayawa 12. Viliame Kikau 22. Siua Wong 3. Korbin Sims 10. Ben Nakubuwai 11. Taniela Sadrugu 16. Lamar Manuel-Liolevave 20. Henry Raiwalui 18. Netane Masima

Italy Men

1. Luke Poiselli 2. Richard Lepori 3. Daniel Atkinson 4. Ethan Natoli 5. Jake Maizen 6. Jack Campagnolo 7. Radean Robinson 8. Alec Susino 9. Dean Parata 10. Anton Iaria 11. Ryan King 12. Brendan Santi 13. Nathan Brown 14. Joseph Tramontana 15. Luca Moretti 19. Luke Hodge 20. Jack Colovatti 18. Kyle Pickering

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST (UK, local)2:30pmSat 22 OctBBC
RLWC App
CET (Rome)3:30pmSat 22 OctFITE
AEST (QLD)11:30pmSat 22 OctFox 502
Kayo
AEDT (NSW/VIC)12:30amSun 23 OctFox 502
Kayo
FJT (Suva)1:30amSun 23 OctFiji One

Group A
England Men v France Men
at University of Bolton Stadium, Horwich

Referees: Gerard Sutton;Sideline Officials: Liam Moore, Todd Smith;Video Referees: Robert Hicks;

England Men

1. Sam Tomkins 14. Dominic Young 3. Kallum Watkins 4. Herbie Farnworth 5. Ryan Hall 6. Marc Sneyd 7. George Williams 8. Thomas Burgess 9. Micky McIlorum 18. Chris Hill 11. Elliott Whitehead 12. John Bateman 13. Victor Radley 10. Luke Thompson 22. Joe Batchelor 23. Mikolaj Oledzki 24. Kai Pearce-Paul 19. Andy Ackers 20. Jack Welsby

France Men

1. Morgan Escare 2. Arthur Romano 3. Samisoni Langi 4. Mathieu Laguerre 5. Fouad Yaha 6. Arthur Mourgue 7. Tony Gigot 8. Jordan Dezaria 9. Alrix Da Costa 10. Lambert Belmas 11. Benjamin Jullien 12. Paul Séguier 13. Benjamin Garcia 14. Eloi Pelissier 15. Justin Sangare 17. Mickael Goudemand 19. Corentin Le Cam 16. Gadwin Springer 23. César Rouge

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST (UK, local)5:00pmSat 22 OctBBC
RLWC App
CEST (Paris)6:00pmSat 22 OctbeIN Sports FR
AEST (QLD)2:00amSun 23 OctFox 502
Kayo
AEDT (NSW/VIC)3:00amSun 23 OctFox 502
Kayo

Group C
New Zealand Men v Jamaica Men
at MKM Stadium, Hull

Referees: Marcus Griffiths;Sideline Officials: Belinda Sharpe, Aaron Moore;Video Referees: Chris Kendall;

New Zealand Men

21. Charnze Nicoll-Klokstad 24. Sebastian Kris 3. Marata Niukore 4. Peta Hiku 19. Dallin Watene-Zelezniak 1. Joseph Manu 14. Kieran Foran 10. James Fisher-Harris 9. Brandon Smith 15. Moses Leota 12. Kenny Bromwich 17. Briton Nikora 20. Isaac Liu 11. Isaiah Papali'i 16. Nelson Asofa-Solomona 22. Jeremy Marshall-King 23. Scott Sorensen 5. Jordan Rapana

Jamaica Men

1. Ben Jones-Bishop 2. Mo Agoro 4. Jacob Ogden 20. Greg Johnson 24. Andrew Simpson 6. James Woodburn-Hall 7. Kieran Rush 16. Keenen Tomlinson 13. Ashton Golding 10. Michael Lawrence 11. AJ Wallace 12. Joel Farrell 3. Joe Brown 14. Marvin Thompson 15. Jorge Andrade 19. Bradley Ho 22. Chevaughan Bailey 17. Aaron Jones-Bishop

TimezoneTimeDayBroadcaster
ET (Kingston)1:30pmSat 22 OctFITE
BST (UK, local)7:30pmSat 22 OctBBC
RLWC App
AEST (QLD)4:30amSun 23 OctFox 502
Kayo
AEDT (NSW/VIC)5:30amSun 23 OctFox 502
Kayo
NZT (Wellington)7:30amSun 23 OctSparkSport
Three

Group C
Lebanon Men v Ireland Men
Leigh Sports Village Stadium, Leigh

Referees: Adam Gee;Sideline Officials: Tom Grant, Warren Turley;Video Referees: Ashley Klein;

Lebanon Men

1. Jacob Kiraz 2. Josh Mansour 4. Brandon Morkos 16. Reece Robinson 5. Abbas Miski 18. Khaled Rajab 7. Mitchell Moses 8. Kayne Kalache 15. Andrew Kazzi 19. Khalil Rahme 11. Elie El Zakhem 12. Charbel Tasipale 13. James Roumanos 3. Bilal Maarbani 14. Anthony Layoun 17. Jalal Bazzaz 20. Jaxson Rahme 9. Mikey Tannous

Ireland Men

1. Richie Myler 2. Innes Senior 3. Ed Chamberlain 4. Toby King 20. Louis Senior 6. Luke Keary 7. Joe Keyes 8. Liam Byrne 16. Brendan O'Hagan 10. Jaimin Jolliffe 11. James Bentley 12. Frankie Halton 13. George King 9. Josh Cook 15. Harry Rushton 19. Robbie Mulhern 22. James Hasson 21. Ronan Michael

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST (UK, local)2:30pmSun 23 OctBBC
RLWC App
EEST (Beirut)4:30pmSun 23 OctPremier Sports
AEST (QLD)11:30pmSun 23 OctFox 502
Kayo
AEDT (NSW/VIC)12:30amMon 24 OctFox 502
Kayo

Group A
Samoa Men v Greece Men
at Eco-Power Stadium, Doncaster

Referees: James Child;Sideline Officials: Liam Rush, Robert Hicks;Video Referees: Grant Atkins;

Samoa Men

1. Joseph Suaalii 19. Mathew Feagai 25. Tim Lafai 4. Stephen Crichton 5. Brian To'o 6. Jarome Luai 20. Chanel Harris-Tavita 8. Josh Papali'i 9. Danny Levi 10. Junior Paulo 11. Ligi Sao 12. Jaydn Su'A 13. Josh Aloiai 15. Royce Hunt 17. Martin Taupau 21. Fa'amanu Brown 23. Oregon Kaufusi 26. Ken Sio

Greece Men

1. Chaise Robinson 2. Siteni Taukamo 3. Terry Constantinou 4. Nick Mougios 5. Johnny Mitsias 13. Billy Magoulias 6. Lachlan Ilias 10. Stefanos Bastas 8. Robert Tuliatu 9. Peter Mamouzelos 12. Nicholas Flocas 14. Jake Kambos 25. Adam Vrahnos 16. Sebastian Sell 15. Myles Gal 17. Theodoros Nianiakas 19. Liam Sue-Tin 23. Nikolaos Bosmos 20. Ioannis Nake

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST (UK, local)5:00pmSun 23 OctBBC
RLWC App
EEST (Athens)7:00pmSun 23 OctFITE
RLWC App
AEST (QLD)2:00amMon 24 OctFox 502
Kayo
AEDT (NSW/VIC)3:00amMon 24 OctFox 502
Kayo
WST (Apia)5:00amMon 24 OctTV1 Samoa

Group D
Tonga Men v Wales Men
at Totally Wicked Stadium, St Helens

Referees: Kasey Badger;Sideline Officials: Michael Smaill, Rochelle Tamarua;Video Referees: Adam Gee;

Tonga Men

22. Tesi Niu 2. Daniel Tupou 3. Siosifa Talakai 23. Konrad Hurrell 5. Sione Katoa 6. Talatau Amone 7. Tuimoala Lolohea 8. Addin Fonua-Blake 14. Soni Luke 17. Moeaki Fotuaika 11. Felise Kaufusi 12. Keaon Koloamatangi 10. Siosiua Taukeiaho 16. Tevita Tatola 18. David Fifita 20. Tolutau Koula 21. Ben Murdoch-Masila 15. Haumole Olakau'atu

Wales Men

1. Caleb Aekins 2. Rhys Williams 5. Dalton Grant 6. Elliot Kear 22. Kyle Evans 14. Ollie Olds 7. Josh Ralph 8. Anthony Walker 9. Matty Fozard 24. Gavin Bennion 12. Chester Butler 17. Bailey Antrobus 16. Joe Burke 10. Dan Fleming 15. Curtis Davies 18. Connor Davies 21. Tom Hopkins 23. James Olds

TimezoneTimeDayBroadcaster
BST (UK, local)7:30pmMon 24 OctBBC
RLWC App
AEST (QLD)4:30amTue 25 OctFox 502
Kayo
AEDT (NSW/VIC)5:30amTue 25 OctFox 502
Kayo
TOT (Nuku'alofa)7:30amTue 25 OctTonga Broadcasting

Group D
Papua New Guinea Men v Cook Islands Men
at Halliwell Jones Stadium, Warrington

Referees: Chris Kendall;Sideline Officials: Wyatt Raymond, Paki Parkinson;Video Referees: Liam Moore;

Papua New Guinea Men

1. Alex Johnston 19. Jimmy Ngutlik 3. Nene Macdonald 4. Justin Olam 20. Rodrick Tai 6. Kyle Laybutt 7. Lachlan Lam 8. Wellington Albert 9. Edwin Ipape 10. Sylvester Namo 11. Nixon Putt 12. Rhyse Martin 13. Jacob Alick 15. Daniel Russell 16. Mckenzie Yei 18. Keven Appo 23. Watson Boas 22. Jeremiah Simbiken

Cook Islands Men

1. Kayal Iro 2. Paul Ulberg 3. Anthony Gelling 16. Reubenn Rennie 5. Steven Marsters 6. Brad Takairangi 4. Esan Marsters 10. Tepai Moeroa 9. Aaron Teroi 21. Vincent Rennie 11. Dominique Peyroux 12. Brendan Piakura 13. Zane Tetevano 8. Makahesi Makatoa 17. Ruatapu Ngatikaura 18. Moses Noovao-McGreal 20. Davvy Moale 14. Tevin Arona

TimezoneTimeDayBroadcaster
CKT (Rarotonga)8:30amTue 25 OctCITV
BST (UK, local)7:30pmTue 25 OctBBC
RLWC App
PGT (Port Moresby)4:30amWed 26 OctEM TV
AEST (QLD)4:30amWed 26 OctFox 502
Kayo
AEDT (NSW/VIC)5:30amWed 26 OctFox 502
Kayo